MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Okresní kolo Logické olympiády v kategorii MŠ

12. 11. 2018

V pondělí 12. 11. 2018 se Natálka M. a Kačka C. zúčastnily okresního kola Logické olympiády v kategorii MŠ. Byly zde vybrány na základě výsledků z prvního kola, a protože Ostrava patří k pilotní městům, kde se konalo i okresní kolo, navštívili jsme ZŠ Provaznickou v Ostravě. Zde bylo celkem 11 vybraných dětí, které pak samostatně ve třídách dostaly různé testy a úkoly. Oceněno bylo 5 nejlepších – Kačka C. se umístila na úžasném 2. místě a Natálka M. na 5. místě. Obě si odnesly domů diplomy, věcné ceny a dobroty. Gratulujeme!

Krajské kolo Logické olympiády v Ostravě

4. 11. 2018

V pátek 2. 11. 2018 se v budově Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě uskutečnilo krajské kolo Logické olympiády. V tomto kole jsme měli dva zástupce naší školy Viktorii B. a Bartoloměje B., kteří se dostali ze základního kola mezi 60 nejlepších účastníků ve své věkové kategorii.

Plnění úkolů bylo opět náročné a časově omezené. I když se naši žáci při vyhodnocení neumístili na předních místech, patří Bartoloměji B. za 26. místo a Viktorii B. za 28. místo velká pochvala a poděkování za reprezentaci školy!

Logičtí olympionici

24. 10. 2018

Milí rodiče a přátelé školy. Na začátku tohoto školního roku jsme vás informovali o Logické olympiádě 2018. Možnosti zapojit se do této soutěže využilo mnoho z vás. Srdečně gratulujeme Viktorce B. z III. A a Bertíkovi B. z V. třídy, kteří postoupili do krajského kola. Na začátku listopadu se přímo v budově Krajského úřadu v Ostravě zúčastní dalšího klání, takže přejeme mnoho zdaru a držíme palce!

Všem zapojeným luštitelům děkujeme a věříme, že jste si užili okamžiky plné zapeklitých úkolů...

Oxford Illustrator

18. 10. 2018

Soutěže jsou pro žáky dobrou motivací. Zažijí školní den jinak, mohou poměřit své schopnosti a znalosti s vrstevníky z jiných škol, pocítí zadostiučinění z dobře vykonané práce a v neposlední řadě se také učí známemu pořekadlu: není důležité jen vyhrávat, ale účastnit se. My jsme se dnes účastnili anglicko-výtvarné soutěže na Základní škole Karla Pokorného v Ostravě-Porubě.

Sešli se žáci z 16 škol a soutěžilo se ve 3 věkových kategoriích. Úderem 9. hodiny žáci obdrželi krátké anglicky psané texty, které si přečetli a následně výtvarně zpracovali. Zdeněk P. z V. třídy naši školu reprezentoval na výbornou. Textu porozuměl a detailně vystihl hlavní myšlenku příběhu. Díky silné konkurenci jsme se sice nedostali na stupně vítězů, odměnili jsme se ale lahodným obědem, strávili hezké dopoledne v příjemném prostředí a nasbírali cenné zkušenosti.

Velká cena malých zoologů

1. 10. 2018

Družstvo žáků V. ročníku soutěžilo ve znalostech o rostlinách a živočiších naší louky. V prvním kole rozhodovaly nejen znalosti, ale i rychlost a my jsme postoupili mezi pět nejlepších. Rozhodující klání proběhlo ve čtvrtek 27. 9. 2018. Znalostní kvíz, lovení červů, brouci z Knížky Ferdy Mravence, pozorování cvrčků a přenášení "žab" nám šlo skvěle. Vyhráli jsme! Odměnou byly nejen super zážitky, ale i krásný dort a pobyt u poníků v ZOO Ostrava.

Logická olympiáda 2018

12. 9. 2018

Vážení rodiče, pokud u svého dítěte pozorujete výborné logické myšlení a je samostatné a kreativní, zvažte možnost jeho účasti v Logické olympiádě 2018. Jedná se o celorepublikovou soutěž pořádanou Mensou České republiky, do které se mohou přihlásit děti od MŠ až po střední školu.

Děti budou dle věku rozděleny do různých kategorií a v daných termínech absolvují 15-30 minutový online test. Ti nejlepší ze starších dětí (od III. tříd) si projdou 3 koly, přičemž velké finále proběhne koncem listopadu na Pražském hradě.

Atletický čtyřboj ve Frýdku-Místku

1. 6. 2018

V pátek 1. 6. 2018 se konal Atletický čtyřboj škol Regionu Slezská brána ve Frýdku-Místku. Soutěž byla určena smíšenému tříčlennému družstvu I. - V. tříd. Naše škola vyslala celkem 12 soutěžících z I. - IV. třídy, jelikož naši nejstarší žáci byli ve škole v přírodě. Celkem soutěžilo 12 škol.

Soutěžilo se v hodu kriketovým míčkem, skoku do dálky, běhu na 60 m a na 500 m. Žáci byli hodnoceni jako družstvo jednotlivých tříd, také jako jednotlivci ve všech disciplínách a celkově hodnoceni jako škola.

Naši žáci předváděli skvělé výkony, především v běhu na 500 m, ve skoku do dálky, všichni se navzájem povzbuzovali a projevili týmového ducha, atmosféra byla úžasná.

Proto jsme si také přivezli dvě ocenění: 1. místo si přivezlo družstvo z I. třídy - N. Kohutová, F. Dušek a Š. Šoltýsek. V jednotlivcích ze všech prvních tříd získal 3. místo F. Dušek.

Našim nejmladším gratulujeme a i ostatním žákům děkujeme za výbornou reprezentaci školy!

Pěvecká soutěž v Sedlištích

4. 5. 2018

V pátek 4. 5. 2018 se konala pěvecká soutěž v obci Sedliště - Sedlišťský slavík. Jednalo se již o 4. ročník regionální soutěže, do které se přihlašují školy Regionu Slezská brána. Pro letošní rok si mohly děti vybírat písně z oblasti populární hudby.

V 1. kategorii (I. - III. třída) soutěžili dva zástupci z III. třídy. Po těžkém rozhodování byli p. uč. L. Čermákovou vybráni dva zpěváci - O. Šplíchal s pěveckým a tanečním doprovodem A. Pisákové a R. Vrajíkové s písní Šňůry od skupiny Kryštof a druhý zpěvák M. Kunc s písní Toulavá od Sebastiana. Do této kategorie bylo přihlášeno 12 soutěžících. Všechna pěvecká vystoupení byla velice kvalitní, naši žáci předvedli skvělé výkony. I když jsme si z této soutěže nepřivezli žádné umístění, patří zpěvákům velké poděkování a pochvala za odvahu a reprezentaci školy.

Mistrovství České republiky v šachu

30. 4. 2018

Dnešní den jsme začali velkými oslavami. Viktorka B. z II. A se svým spolužákům pochlubila krásným pohárem a medailí. Zúčastnila se totiž Mistrovství České republiky v šachu, které proběhlo v minulých dnech ve Vyškově. Získala první místo v kategorii Dívek do 8 let.

Viktorce blahopřejeme a držíme pěsti na mistrovství světa.

Vědomostní soutěž Křížem krajem

27. 4. 2018

Víte, co je to Region Slezská brána? Které obce jsou v této místní akční skupině soustředěny? Co všechno Slezská brána dělá? Jak se můžete zapojit i Vy? Naši žáci to ví! Důkazem je prvenství ve vědomostní soutěži Křížem krážem Slezskou bránou pro žáky základních škol. Soutěž proběhla v pátek 27. 4. v Domě dětí a mládeže Vratimov.

Je důležité poznati svět, ale úplně nejdůležitější je znát místo, ze kterého pocházíme.

Myslivost očima dětí

13. 4. 2018

Myslivost očima dětí - tak se jmenuje výtvarná soutěž, kterou pořádá Okresní myslivecký spolek Ostrava. Této výtvarné soutěže se naše škola účastní již několik let a většinou úspěšně.

Také letos jsme obrázky do soutěže posílali, účastnili se předškoláci z MŠ a žáci II. a IV. třídy.

A opět slavíme úspěch! V kategorii B. 6-10 let se na 1. místě umístil Jakub Poláček z 2. A třídy. Kubovi moc gratulujeme!

Matematický klokan

2. 4. 2018

Žáci II. - V. třídy se před Velikonocemi zapojili do mezinárodní soutěže Matematický klokan, kde si během 60 minut lámali hlavu s 24 úkoly. Statistiky uvádějí, že Matematického klokana luštilo v Moravskoslezském kraji téměř 8 000 žáků ze 49 škol. Absolutní vítěz sice nepochází ze ZŠ Václavovice, ale celkově můžeme být s výsledky žáků spokojeni.

Do kategorie Cvrček spadali žáci II. a III. třídy. S žertovnými početními příklady se nejlépe poprali A. Snížek z II. B, M. Krüger z II. A a K. Zicháčková z III. třídy.

V kategorii Klokánek zápolili žáci IV. a V. třídy. Vítězkyní se stala T. Šplíchalová, následovaly K. Motloch a N. Horáková (všechny V. třída).

Matematika je disciplínou nesnadnou, avšak potřebnou, tak s chutí do toho a těšme se na dalšího Klokana!

Městské kolo recitační soutěže

23. 3. 2018

V pátek 23. 3. 2018 proběhlo městské kolo recitační soutěže v SVČ Ostrava-Poruba. Do tohoto kola postoupili žáci, kteří se v obvodním kole v ZŠ Šenov umístili na 1. a 2. místě.

V Ostravě-Porubě jsme měli čtyřčlenné zastoupení v těchto kategoriích:

0. kategorie (I. třída) - Anička Vítková,
1. kategorie (II. - III. třída) - Stelinka Bradáčová,
2. kategorie (IV. - V. třída) - Barborka Novotná, Terezka Haladová.

Ve všech kategoriích byli velice rovnocenní a vyrovnaní soutěžící, porota to opravdu neměla vůbec jednoduché a jak řekla předsedkyně poroty paní Eva Dusová, o umístění rozhodovaly drobnosti.

Ale i přes velkou konkurenci jsme přivezli jedno umístění! Stelinka Bradáčová získala 3. místo s básní Prášil od D. Charmse. Moc gratulujeme a ostatním děvčatům patří také velká pochvala, protože vše zvládly na jedničku a porotou byly velice chváleny.

Šachoví přeborníci

1. 2. 2018

Prvního únorového dne se vydali naši malí šachisté do Žabně, aby poměřili své umění s téměř 50 dalšími žáky regionu Slezská brána. V sedmikolovém turnaji se žákům velice dařilo a s patřičnou hrdostí se můžeme pochlubit, že v turnaji zvítězil Bartoloměj B. ze IV. třídy a jeho sestřička Viktorie z II. A se umístila na krásném 5. místě. Srdečně gratulujeme!

Sestavit reprezentační tým nebylo vůbec jednoduché. Vždyť polovina školy se proháněla na lyžích po beskydských svazích. A proto děkujeme nejen Bertíkovi a Viktorce, zkušeným turnajovým hráčům, ale také Šimonovi a Zdeňkovi P.