MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Motýlci

Sdělení rodičům, týdenní a dlouhodobý plán


Malíř podzim

20. 9. 2021 Mateřská škola Motýlci

V minulém týdnu jsme si s dětmi povídali o podzimním počasí, Pokusili jsme se vnímat přírodu jako součást našeho života.
 

Divadélko Ententýky

17. 9. 2021 Mateřská škola

V pátek 17. 9. 2021 naši mateřskou školu navštívilo Divadélko Ententýky s adaptační pohádkou Myška Klárka a veverka Terka ve školce. Zábavnou formou jsme spolu prožili den ve školce.
 

Kamarádi Motýlci

9. 9. 2021 Mateřská škola Motýlci

Po prázdninách jsme se sešli odpočatí, usměvaví, přivítali se se všemi "Motýlky", sdělili si zážitky z prázdnin. Tvořili jsme z kouzelného písku, malovali barvičkami, lepili ozdoby na motýlí křídla, tančili, cvičili, hráli hry, které nám pomohou zapamatovat si jména kamarádů, chodili ven na sluníčko, na písek, na prolézačky, seznámili jsme se s pravidly bezpečného chování a moc jsme si to spolu užili :-)
 

Změna způsobu úhrady za MŠ (zrušení trvalých příkazů)

13. 8. 2021 Mateřská škola

Vážení rodiče, od září 2021 bude úhrada školného v mateřské škole (MŠ) možná pouze inkasem. Pokud máte navedeny trvalé příkazy, je potřeba je zrušit. Se zahájením školního roku obdržíte informace k nastavení souhlasu s inkasem.
 

Prázdniny

16. 7. 2021 Mateřská škola Motýlci

Sluníčka, Motýlci a Sovičky si užívají společně prázdninové dny.
 

Prázdniny u babičky

1. 7. 2021 Mateřská škola Motýlci

Týdnem s názvem Prázdniny u babičky nás provázela veselá nálada z krásného letního počasí a nadcházejících prázdnin. Děti se seznamovaly s možnými prázdninovými riziky, osvojovaly si dovednosti důležité k podpoře zdraví, bezpečí a pohody. Rozvíjely koordinaci oko-ruka při vyhledávání písmen, řečový projev a časovou posloupnost při skládání krátkého obrázkového příběhu a upevnily si zákonitosti koloběhu vody. Se svými nejoblíbenějšími zvířátky koníky nás velmi hezky seznámila kamarádka Ellinka, se kterou jsme mohli taky prožít její narozeninový den. Radostným a milým překvapením tohoto týdne pro nás byla vycházka za zvířátky, na které jsme mohli pozorovat kravičky, pejsky, ovečky a dokonce si díky hodné a všímavé mamince jednoho koníčka mohli pohladit a přičuchnout.
 

Divadlo loutek Ostrava

25. 6. 2021 Mateřská škola

Děti ze třídy Motýlků a Sluníček navštívily ve středu 23. 6. 2021 Divadlo loutek Ostrava. Společně jsme si užili hudební a velmi poučné představení Malá Mína zmlsaná.
 

Už hodně znám a hodně vím, v nesnázích si poradím!

24. 6. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Už hodně znám a hodně vím, v nesnázích si poradím!, si děti připomenuly bezpečné chování a vše co známe o ochraně našeho zdraví. Povídali jsme si o pravidlech silničního provozu, o bezpečném a slušném chování v různých dopravních prostředcích, seznámili se s některými dopravními značkami i prostředky, také jsme si povídali o bezpečnostních složkách (hasiči, policisté, záchranáři) a na koho se obrátit v případě nebezpečí. Děti si společně namalovaly moře a každý si vyrobil svou lodičku. Seznámily se s básni Semafor, který si také vyrobily. Velkou radost dětem udělala návštěva divadélka Ententýky, kde jim Myška Klárka a Veverka Terka veselou pohádkou poradily, jak se bezpečně chovat na výletě v lese. Děti si poslechly povídání od kamaráda Radečka z třídního projektu Moje nejoblíbenější zvířátko a společně oslavily svátek Vítečka.
 

Kapky

14. 6. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Kapky se děti seznámily s koloběhem vody a významem vody pro člověka i přírodu. Počasí nám přálo, a tak si děti mohly hojně užívat hry s vodou, při které pozorovaly odpařování vody na slunci či ve stínu. Seznámily se s písničkou Kapky a básničkou Žába, procvičily si grafický prvek spodní oblouk a vlnovky, správný úchop kreslícího materiálu, jemnou motoriku prstů při skládání kamínků po vyznačené linii, pojmenování základních geometrických tvarů, určování prvního písmene ve slovech a číselnou řadu od jedné do pěti. S kamarádkou Maruškou a kamarádem Toníčkem oslavily narozeniny a při pokusech s vodou poznávaly různá skupenství vody.
 

Svět dětí

8. 6. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem "Svět dětí" jsme společně oslavili den dětí a prožili krásné chvíle. Hned v pondělí děti strávily krásné dopoledne s Hopsalínem a v úterý si užily mlsání nanuků – za tyto krásné zážitky děkujeme SRPŠ!
Děti si tento týden povídaly o dětech a lidech na celém světě. Zahrály si na Indiány, Eskymáky, tanečnice z Havaje apod. Vyrobily si indiánskou čelenku, totem, zazpívaly si indiánskou písničku a na skok se podívaly Výletním vláčkem třeba do Afriky, Číny, Brazílie i na různé ostrovy.
 

Kuřátka

6. 6. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Kuřátka se děti seznámily se stejnojmennou písničkou a s básničkou Káčátka. Upevnily si při tom rytmus, intonaci a dynamiku. Rozvíjely znalosti o mláďatech a jejich rodičích a jejich pojmenování a byly vedeny k láskyplnému přístupu ke všemu živému. Správný úchop nůžek a správnou techniku stříhání po vyznačené linii si procvičily při výrobě kočičky, a pečlivost při práci rozvíjely při tvoření vlastního statku pomocí razítek. Díky projektovému dni zaměřenému na včelky mohly děti nahlédnout do života včelek a seznámit se s péčí o ně. A protože čas letí a děti krásně rostou, mohli jsme s kamarádkou Sabinkou prožít radost z jejího narozeninového dne.
 

Mroží mlsání

2. 6. 2021 Mateřská škola

To to letí, máme tady Den dětí. Cože? Dostali jsme Mrože! No to bylo pochutnání, nanukové mlsání.
 

Hopsalín

2. 6. 2021 Mateřská škola

Na pondělí 31. 5. 2021 se děti ve školce moc těšily. Navštívil nás klaun Hopsalín a my si užili zábavné, taneční, hravé, soutěživé, tvořivé dopoledne, kterým jsem krásně oslavili Den dětí. Tuto akci nám finančně zabezpečilo náš SRPŠ. Děkujeme.
 

Setkání s včelaři

1. 6. 2021 Mateřská škola

Ve středu 26. 5. 2021 zažily děti z mateřské školy zajímavé setkání s šenovskými včelaři. Ti nám velice pěkně, přiměřenou formou přiblížili život včelstva. Děti měly možnost vidět, jak to v úlu vypadá, hledaly v něm i včelí královnu, nasadily si včelařské kukly a vyzkoušely si vykuřování úlu. Další aktivity v podobě stáčení medu a výroba svíčky se dětem moc líbily. Děti se do školky vracely s pěkným zážitkem a taštičkou s včelařskými dárečky.

Moc děkujeme našemu SRPŠ při ZŠ a MŠ Václavovice za uspořádání této krásné akce a včelařům, manželům Grygarovým, za krásný zážitek.
 

Na paloučku u broučků

26. 5. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem "Na paloučku u broučků", jsme si povídali o životě hmyzu a uvědomovali jsme si, že i nejmenší brouček muže být užitečný. Seznámili jsme se s vývojovými fázemi od vajíčka přes larvu, housenku, kuklu až po včelku, motýla, mravenečka a berušku (sluníčko sedmitečné).
Četli jsme si Medové příběhy, vyrobili jsme si úl se včeličkami a namalovali jsme si na kamínek broučka, kterého jsme si odnesli domů. Procvičili jsme si při včelím létání znalost základních barviček. Také jsme malovali barevné květiny pro výzdobu plotu u MŠ. Děti se už velmi těší na besedu s panem včelařem.
 

Naše rodina

19. 5. 2021 Mateřská škola Motýlci

První týden po znovuotevření mateřských škol byl doslova nabitý novými zážitky. Do třídy se vrátily všechny motýlkové děti a s nimi mnoho povídání, sdílení a radost. Tématem týdne byla rodina. Děti si upevnily oslovení jednotlivých členů rodiny, rozvíjely řečové a vyjadřovací schopnosti, seznámily se s básničkou Naše rodina, rozvíjely sluchové a zrakové vnímání a manuální zručnost. Procvičily si grafický prvek spodní oblouk při houpání miminka a vyrobily si vlastní dům pomocí barevných špejlí od nanuku. Kamarád Jindříšek nás v projektové knížce seznámil se svým nejoblíbenějším zvířátkem- labradorským retrívrem Fidem, a s kamarády Emmičkou a Blažejíčkem jsme mohli prožít krásný narozeninový den s balónky, dárečky a tanečky ZOOM dance for people.
 

Maminka

11. 5. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Maminka jsme si společně povídali o tom, co všechno pro nás maminka dělá a jak jí pomáháme, nebo můžeme pomáhat my. Děti nakreslily obrázky svých maminek, vytvářely pro ně různé dárečky a naučily se básničku k jejich svátku. Ve čtvrtek jsme navštívili šenovskou ekofarmu, kde jsme nejen viděli, ale mohli si i pohladit jehňátka, ovečky, kočičku a pejska. Děti si mohly dokonce sednout do traktoru! Tooooo…bylo něco!
 

Sto padesát pět

5. 5. 2021 Mateřská škola Motýlci

V tomto týdnu se děti seznámily s jednotlivými složkami záchranného systému a s jejich důležitou a někdy nebezpečnou prací, která zachraňuje lidské životy. Povídaly si o bezpečném chování doma, venku a ve školce, seznámily se s básničkou sto padesát pět a důležitými telefonními čísly. Velmi příjemné setkání prožily na vycházce k hasičské zbrojnici, kde si mohly prohlédnout techniku a vybavení našeho hasičského sboru a pokládat všetečné otázky. Další z radostí tohoto týdne byla oslava narozenin našeho kamaráda Honzíka, hledání pokladu, taneční online tělocvik a také dlouho očekávané tvoření z vlhkého písku.
 

Kdo z panáčků říká stůj?

26. 4. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Kdo z panáčků říká stůj?, se děti seznámily s dopravou, dopravními značkami, základními pravidly silničního provozu a s bezpečností i slušným chováním nejen v dopravních prostředcích. Sdílely své zážitky a zkušenosti z cestování dopravními prostředky. Vyrobily si sportovní autíčko, papírové vlaštovky, malovaly dopravní prostředky a dokonce vytvořily létající balon. Když nám to počasí alespoň trochu dovolilo, vydali jsme se společně jako správní cestovatelé hledat schované poklady v naší obci.
 

Kdo to ví, odpoví

20. 4. 2021 Mateřská škola Motýlci

Týden s názvem Kdo to ví, odpoví byl tak trochu netradiční. Naše třída Motýlků se stala místem vzdělávání pro naše kamarády ze třídy Sluníček. Děti si užívaly dny naplněné povídáním, společnými hrami, sdílením zážitků z distanční výuky a prožitých Velikonoc. Upevnily si poznatky o jaru, jarních rostlinách a mláďatech. Na vycházce a na školní zahradě poznávaly jarní rostliny a hledaly rozdíly mezi zimní a jarní přírodou. Tělo rozhýbaly při online hodině tanečního tělocviku a s kamarádem Matýskem oslavily jeho narozeniny.
 

Zvířátka v zimě

1. 3. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Zvířátka v zimě se děti hravou formou seznámily s některými lesními zvířátky a prostředím našich lesů. Povídali jsme si o tom, jaký je rozdíl mezi zvířátky volně žijícími v lese, domácími, hospodářskými a cizokrajnými. Prohlíželi jsme si mapy a prostředí různých světadílů.

Povídali jsme si, jak můžeme v zimním období pečovat o volně žijící zvířátka v našich lesích. Děti společně vytvořily zimní krajinu s lesními zvířátky, procvičily si zacházení s nůžkami při tvoření zasněžených stromečků a rozvíjely dramatizační dovednosti při pohybových hrátkách. Při procházkách do blízkého okolí pozorovaly změny v zimní krajině. Na závěr jsme byli na procházce v lese, kde děti udělaly hostinu pro zvířátka.
 

Vrabec a sýkorka

24. 2. 2021 Mateřská škola Motýlci

Kytara, bongo, flétničky, ukulele a trumpeta jsou hudební nástroje, se kterými se děti seznámily v týdnu s názvem Vrabec a sýkorka. Seznámily se s novými pojmy z hudební terminologie, básničkou s názvem Písnička a písničkou Bubeníček. Zatancovaly si taneček Vrabec a sýkorka, procvičily si grafický prvek zuby, seřazování podle velikosti při tvoření xylofonu a správný úchop a tahy štětcem při společném malování hudebních nástrojů. Zařádili si nejen na úžasném sněhovém nadělení, ale také s novými míči. Byl to krásný týden naplněný radostí, písničkami a kamarádstvím.
 

Karneval!

16. 2. 2021 Mateřská škola Motýlci

Čtvrteční karneval jsme si užili, jak se patří!
 

Karnevalové radovánky

16. 2. 2021 Mateřská škola Motýlci

Celý týden pod názvem Karneval, jsme se připravovali a těšili na čtvrteční oslavu karnevalu. Děti tvořily balonky a společného šaška pro výzdobu třídy. Seznámily se s básní Karneval a namalovaly si veselé masky zvířátek. Společně jsme si přečetli dva příběhy z projektu Mé oblíbené zvířátko a oslavili jsme narozeniny naší kamarádky Elišky.
 

Z pohádky do pohádky

11. 2. 2021 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Z pohádky do pohádky, jsme si s dětmi užili pohádkový čas. Rozvíjeli jsme si pozitivní vztah k umění a dramatické činnosti. Děti si vytvořily hrad z pohádky, zahrály loutkové divadlo, naučily se novou hru Hádej, hádej princezno a také vytvořily domečky třem prasátkům.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6