Dnes nám na cestě do Ostravy opět vyšlo nádherné počasí. Cestou jsme si prohlíželi krásnou podzimní krajinu. V divadle nás čekala veselá pohádka s písničkami o vose Marcelce a jejich komářích kamarádech. Drželi jsme jim palce při lezení na strom, při výpravě do prázdného mraveniště a hlavně, když se potřebovali vysvobodit z mrazáku, nebo z pavoučí sítě a zachránit se před pavoukem a hladovou myší. Všechno dobře dopadlo a tak jsme si mohli cestou zpátky sníst přesnídávku s piškoty a podívat se na krásný orloj s dřevěnými figurkami. Zase máme další krásný společný zážitek 😊
Ve středu 25. 10. jsme po svačince vyrazili na školní hřiště dozvědět se něco o kakau a čokoládě. Přivítala nás "pěstitelka kakaovníků"podezřele podobná paní Duškové a vysvětlila nám, jak se kakaové boby pěstují a jak se z nich vyrábí čokoláda. Potom jsme šli ochutnat horkou čokoládu se šlehačkou a do rozpuštěné čokolády jsme si namáčeli kousky ovoce- to byla mňamka! Pak nás další hodná paní odvedla do školy, kde jsme se dozvěděli něco o papoušcích-jednoho živého jsme si zblízka prohlédli, a o hadech-dokonce jsme si ho mohli i pohladit…a potom nás čekaly bubínky, a další domorodé hudební nástroje, které jsme si vyzkoušeli vlastníma rukama. Tohle dopoledne jsme si skvěle užili a moc za ně rodičům, kteří jej pro nás připravili, děkujeme!
V říjnu jsme se věnovali zvířátkům, zvlášť těm, která žijí v našich lesích. Spoustu zajímavého jsme se dozvěděli na setkání s myslivcem, v ZOO na programu "Na skok se zajícem". Vyrobili jsme si společně papírový les, loutky zvířátek, veselou myšku, ježka, zpívali nové písničky, trénovali tělo i hlavu při logických hrách, a snažili jsme se, aby nám přitom bylo spolu dobře. S Nikolkou a Robinkou jsme oslavili narozeniny a s Terezkami jmeniny.
Výlet do ZOO se nám krásně vydařil. Počasí nám přálo, zvířátka se moc neschovávala a program "Na skok se zajícem" se dětem moc líbil, dozvěděly se při něm mnoho nových, zajímavých informací o našem ušatém lesním kamarádovi. Pochutnali jsme si na dobrotách z batůžku a stihli jsme si i chvilku protáhnout těla na zoo-prolézačkách.
Děti z mateřské školy navštívil ve čtvrtek 12. 10. 2023 pan myslivec Homola a jeho kamarád sokolník Ivo. Povídání o myslivosti bylo velmi zajímavé, poučné, plné úžasných ukázek maket, živých zvířat i pomůcek myslivců. Moc děkujeme za velmi milé setkání.
Odletěly vlaštovičky, listí padá na lavičky. Sluníčko už hřeje málo….takto začínala básnička, která nás celý týden provázela. Básničku jsme doprovázeli pohybem pro uvolnění ramenních, loketních a zápěstních kloubů k nácviku grafomotoriky. Básnička nás také namotivovala k pozorování a uvědomování si, jak nás příroda a střídaní ročního období ovlivňuje, jak se s měnícím počasím správně oblékáme. Děti si upevnily názvy jednotlivých ročních období, jmenovaly a vyhledávaly znaky podzimu v knížkách, na mag. tabuli i v přírodě, přemýšlely, čím se od sebe jednotlivá roční období liší. Rozvíjeli jsme vzájemnou spolupráci a dodržování pravidel při společném cvičení i výtvarném pracovním tvoření "hříbky". Rytmizovali jsme slova představující podzimní období a společně jsme si zazpívali píseň Jaro, léto, podzim, zima to je celý rok. Vyhledávali a řadili jsme k sobě stejné druhy listí. Barevné podzimní listí jsme si také vyrobili pomocí zapouštění a rozfoukávání tuší. Při cvičení jsme procvičovali hrubou motoriku, reakci na signál, ale taky spolupráci se všemi kamarády. Venku jsme pozorovali měnící se podzimní počasí.
Dne 11. 10. 2023 za námi do školky přijelo divadélko Smíšek se svou pohádkou Kilián z planety Bella. Nejprve nás přivítal Smíšek, kterého už většina dětí zná, představil se novým dětem a pohádka mohla začít. Kilián přiletěl na Zemi, aby pomohl své tetě rozveselit děti ve školce a při tom zažíval různá dobrodružství. Divadélko jsme si užili.
V posledním zářijovém týdnu jsme si povídali o tom, proč a kam někteří naši ptáci na podzim odlétají. Přemýšleli jsme o tom, čím se liší ptáci od jiných zvířat, proč mají různé zobáky, nohy, čím se živí, apod. Z papíru jsme si ptáčka vystřihli a slepili, skládali jsme ptáčky přesně podle barevných vzorů na obrázku. Počítali jsme, kolik vlaštoviček letí spolu v hejnu a seřazovali ptáčky podle velikosti od nejmenšího po největšího. Zpívali jsme písničky Vlaštovičko, leť a Čapí rodinka.
V týdnu nazvaném Moje školka jsme upevňovali přátelské vztahy mezi dětmi a znalost jména kamarádů při spontánních i řízených hrách, při pobytu venku. Hráli jsme pohybové hry v kruhu s držením za ruce, cvičili s padákem, hádali jsme "Schovaného kamaráda" a také jsme si procvičili koordinaci pohybů a hrubou motoriku při cvičení v překážkové dráze. Barvičkami jsme malovali společnou školku, do které si každý vykreslil a vystřihl svou hlavičku. Sestavovali jsme rozstřihaného kamaráda, nebo kamarádku a nakreslili jsme sami sebe ve školce. Vyzkoušeli jsme si první práci s logico úkoly. Byli jsme se podívat na paní kuchařky do jejich království, kde jsme viděli veliké hrnce, kotle, vařečky a spoustu různých strojů, ve kterých nám paní kuchařky připravují všechny dobroty, podívali jsme se také do tříd ke kamarádům Sovičkám a Sluníčkům. Pověděli jsme si jak slušně pozdravit, poděkovat a rozloučit se a protože jsme šikovní Motýlci tak jsme to při naší malé exkurzi po MŠ všichni zvládli na jedničku s hvězdičkou. Pověděli jsme si, že nás brzo (2.10.) čeká den hraček, kde můžeme donést ukázat svým kamarádům jednu svou oblíbenou, nebo novou či jinak zajímavou hračku. Oslavili jsme narozeniny kamaráda Šimonka a popřáli mu společně písničkou Zpívejme si zpívejme, a mějme se rádi…
V týdnu nazvaném Kamarádi Motýlci jsme upevňovali přátelské vztahy mezi dětmi a znalost jména kamarádů při spontánních i řízených hrách, při pobytu venku, hráli jsme pohybové hry v kruhu s držením za ruce, posílali klubíčko od kamaráda ke kamarádovi- "pavučinka přátelství", barvičkami malovali motýlka, vystřihli ho podle čáry, říkali jsme si "Motýlí" básničku a zpívali písničku o tom, že jsme kamarádi a máme se rádi. Oslavili jsme narozeniny Adélky, Elišky, Timejky a Péti. V pátek jsme zkusili dokreslením detailů obličeje a vybarvením předtištěné postavičky vyjádřit "jak se cítím ve školce".
Ve třídě Motýlků jsme se po prázdninách sešli odpočinutí, usměvaví a první dny jsme se vzájemně poznávali a seznamovali. Děti se seznámily s pravidly společného a bezpečného soužití ve třídě. Tvořili jsme z kouzelného písku, malovali barvičkami společné motýlky, vyráběli motýlka na kolíčku s bombonkem v sosáčku, tančili, cvičili, hráli hry, které nám pomohou zapamatovat si jména kamarádů. Popřáli jsme paní učitelce Jarmilce k narozeninám a společně jsme si zazpívali oblíbenou písničku Travička zelená. Vyslechli jsme si básničku o motýlku, která nás bude provázet po celý rok. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli chodit ven na sluníčko, na písek, na prolézačky, seznámili jsme se s pravidly bezpečného chování při pobytu venku a moc jsme si to spolu užili.
Poslední společný týden jsme si povídali o tom, kam se chystáme o prázdninách, co bychom chtěli vidět, co bychom rádi zažili a také, na co si dávat pozor a jak předcházet úrazům. Eliška nám představila oblíbené plameňáky. Z korálků si děti vyráběly zažehlovací obrázky, vyřádili jsme se na hřišti, a také jsme na dlouhé výpravě hledali pirátský poklad…plnili jsme cestou různé úkoly, pozorovali přírodu, u studánky ochutnali pramenitou vodu a poklad opravdu našli! Přejeme všem dětem i rodičům krásné letní zážitky a těšíme se v novém školním roce opět na shledanou!
Dvoutýdenní téma Vodní království bylo plné povídání, her, tvoření i pokusů. Vysvětlili jsme si, co znamená sladká-slaná voda, co v ní žije, co znamená Koloběh vody v přírodě, co je pramen, potok, řeka, vodopád, moře…. Oslavili jsme s Martínkem jeho narozeniny. Vyrobili jsme si barevnou medúzu a papírovou lodičku, zkoušeli jsme, co se děje s vodou uzavřenou v igelitovém sáčku, jak cestuje obarvená voda, ale nejvíc se nám líbil pokus, při kterém jsme si ověřili, které věci plavou a které se potopí. Zjistili jsme, že pomeranč ve vodě plave, ale když ho oloupeme, potopí se 😊
Minulý týden jsme si povídali o cizokrajných zvířatech, žijících po celém světě. Děti vyprávěly, kde je můžeme u nás vidět, jak se které zvíře jmenuje, které je jejich oblíbené a jejich jména vytleskávaly na slabiky a určovaly jejich začáteční písmeno. Společně děti vyráběly zoologické safari a plnily rozmanité úkoly o zvířátkách. V knihách, mapách a encyklopediích vyhledávaly zvířátka v jejich přirozeném prostředí. Zahráli jsme si na zvířátka a také podle nich cvičili. Zrakovou pozornost jsme procvičili při společném sestavování velkých puzzle s mapou zvířat. Celý týden jsme se těšili na sobotní Radovánky a k této příležitosti jsme si ozdobili trička foukacími barvičkami a nacvičovali jsme tanečky. Venku jsme zdokonalovali pohybovou koordinaci na nových prolézačkách. Kamarádky Dominička a Amálka nám představily svá oblíbená zvířátka.
O tom, že na celém světě žijí děti, které se od nás sice liší, ale zároveň jsou nám hodně podobné jsme si povídali v týdnu nazvaném Děti slaví svátek. Na mapě jsme si ukázali všechny světadíly, řekli si jejich názvy a snažili jsme se zapamatovat, že my žijeme v České republice, v Evropě. Vyrobili jsme si loutky dětí, vybarvovali, vystřihávali, při hrách s nimi jsme rozvíjeli komunikativní dovednosti, hráli jsme si na námořníky - cestovali lodí po světě…na papíru jsme zkoušeli rovnou čarou trefit míčem do branky. Při vybarvování obrázků jsme se řídili jejich počtem (do 5- ti). S Vašíkem jsme oslavili jeho narozeniny. Konečně nám počasí dovolilo na travnatém kopečku válet sudy :-) V pátek jsme si užili veselé dovádění s bublinkami a klaunem Hopsalínem.
Z listového těsta jsme vyváleli, vykrájeli, posypali mákem a kmínem se solí a uložili na plechy tyčinky (paní kuchařky nám je upekly, za což tímto ještě jednou děkujeme), abychom měli něco dobrého k zakousnutí při naší tvořivé dílničce. Na úvod jsme maminkám přednesli básničku, zatančili taneček a zazpívali písničky, potom jsme společně zdobili barvami dřevěné tulipánky a vytvořili ozdobný závěs plný srdíček z lásky.
V pátek 2. 6. 2023 nás navštívil klaun Hopsalín ku příležitosti svátku všech dětí. Děti si zasoutěžily, zatancovaly a samozřejmě za to dostaly i nějakou malou odměnu.
Moc děkujeme SRPŠ za příjemné, pohybově strávené, dopoledne.
V týdnu s názvem "Co už umím a co znám" děti rozvíjely své sebevědomí a uvědomění si sebe sama. Povídali jsme si, že po prázdninách z nich budou předškoláci, že spoustu věcí už umí a znají. Zopakovali a procvičili jsme si mnoho věcí jako: barvičky, předmatematické a předčtenářské dovednosti, grafomotoriku, pohybové dovednosti… Také jsme si povídali o pravidlech slušného chování a o ochraně našeho zdraví. Posilovali jsme kladné citové vazby ke členům rodiny, a to hlavně k maminkám, pro které jsme připravovali malé překvapení k blížícím se dílničkám určeným pro krásně společně strávený čas. Celý týden jsme trénovali paměť při nácviku tohoto překvapení. Děti vyráběly domeček, do kterého nakreslily celou svou rodinu. Zúčastnily se Bubnování, kde se seznámily s netradičními hudebními nástroji, vyzkoušely si na tyto nástroje vyťukávat rytmus, seznámily se s indiánskými pohyby k písním. Také se nám povedlo vnímat energii tibetských misek, tato relaxační muzikoterapie se nám všem moc líbila. Na závěr týdne jsme se zasmáli při Pirátské pohádce, kterou nám zahrálo Divadélko Smíšek.
V týdnu nazvaném Moje rodina jsme si povídali o rodičích, prarodičích, tetách, bratrancích…snažili jsme se správně pojmenovat kdo je maminčin bratr, jak říkáme tatínkově mamince, co jsme pro ni my…docela se nám to pletlo 😊 Poslechli jsme si písničky o mamince a vybrali dvě, které se chceme naučit, opakovali jsme novou básničku, jak vypadá maminka, když se na nás usmívá jsme si nakreslili a vystavili v šatně. Vyráběli jsme srdíčka z korálků, kartonové jsme omotávali přízí, papírové vybarvili, vystřihli a slepili…Honzík G. nám představil svého pejska Beníka. I když se proti nám spikly všechny mraky, výlet na Bílou jsme si užili jako praví Indiáni. A když jsme neviděli zvířátka v oboře, zašli jsme alespoň pozdravit naše známé koníčky a na zahradě jsme vytvořili domeček pro šnečky.
Dělání, dělání, všechny smutky zahání…tak jsme nazvali téma, ve kterém jsme se zaměřili na různá povolání. Povídali jsme si o tom, co dělá v zaměstnání maminka a tatínek, jak se jmenují různé profese, zpívali jsme si o nich písničky (Šel zahradník, Já do lesa nepojedu, Šili ševci), počítali ovoce paní prodavačce, navrhovali vzory šatů jako módní návrháři, při hře na pekaře jsme tvořili z hliněného těsta perníčky ve tvaru srdíček a kytiček, hráli si na kadeřníky, maskéry, lékaře, přadlenky, tkadlenky …..Kamarádi ze školy nám zahráli pohádku "Rukavička", sokolníci nám přijeli ukázat dravé ptáky a sovy. Hasiči nám na hřiště přijeli ukázat své auto, vybavení a předvedli nám hašení z hadice, které jsme si mohli sami také vyzkoušet. Nejdůležitější úkol nás čekal při hře na výtvarníky, kdy jsme tvořili pro maminky srdíčkové přáníčko s pozvánkou na malou společnou dílničku.
V minulém týdnu nás přijeli navštívit dobrovolní hasiči ze Šenova, kteří nám ukázali, co vše takový hasič potřebuje ke své práci a jakou práci vůbec hasič vykonává. Děti se seznámily s fungováním vysílaček, vyzkoušely si přilbu, kterou musí mít hasiči při své práci. Prohlédly si hasičské auto a zkontrolovaly, jaké má vybavení a techniku pro práci v terénu. Viděli jsme, jakou uniformu musí mít hasič při své práci a co vše musí umět. Na konec jsme si všichni vyzkoušeli, jaké to je pracovat s hadicí a hasit oheň. Moc se nám to všem líbilo a budeme se těšit na další návštěvu. Věříme, že si děti odnesly nejen spousty nových informací, jak se chovat v případě potíží, ale také mnoho zážitků.
V minulém týdnu s názvem "Kdo nám pomáhá" jsme si povídali o záchranných a bezpečnostních složkách, které nám v nesnázích pomáhají. Děti získávaly povědomí o práci policistů, záchranářů, zdravotníků a hasičů. Dozvěděly se, jak se zachovat v různých situacích, jak chránit své zdraví, kde a jak v krizové situaci vyhledat pomoc. Ukázali jsme si základní zdravotnické pomůcky, které jsou součástí lékárničky a vyzkoušeli si, jak ošetřit lehké zranění. Děti se seznámily s dopravou, dopravními značkami, základními pravidly silničního provozu. Výtvarně zpracovaly téma bezpečnosti, kdy barvami zachytily libovolnou situaci, výjev ze své fantazie, svých představ. Při výrobě semaforu si upevnily své povědomí o správném přecházení silnice a procvičily si práci s nůžkami. Na pracovních listech a v logico tabulkách procvičovaly zrakovou pozornost, logické uvažování, grafomotoriku a uplatnily své poznatky o bezpečnosti. Hrály námětové hry na hasiče, zdravotníky, dopravu…. Při cvičení jsme trénovali zdatnost, prostorovou orientaci, rovnováhu. V pátek nás čekal dopolední výlet k Hasičské zbrojnici na oslavu Dne země, zde si pro nás hasiči z Václavovic připravili stanoviště s různými soutěžemi, za které jsme získali odměny. Na závěr akce nám hasiči ukázali práci s hasícími přístroji. S Lucinkou jsme oslavili její narozeniny a odnesli si domů sladký "hamburger".
Písnička Přiletěla vlaštovička nám navodila další jarní téma, ve kterém jsme se blíže podívali na naše hospodářská zvířata, dozvěděli jsme se, jak se líhnou kuřátka, co se vyrábí z mléka a čím dalším nám jsou zvířata užitečná (peří, vlna, maso, kůže…). Hledali jsme členy zvířecích rodin, zpívali písničky Krávy, krávy a Když jsem já sloužil, plnili různé úkoly, hráli zvířecí pexeso, cvičili podle zvířátek, také jsme vyrobili papírovou kočičku, na které jsme trénovali šikovnost svých prstíků – malování, stříhání podle čáry, lepení. Kočičkám jsme na hraní namotali klubíčka. S Honzíkem K. jsme oslavili jeho narozeniny a na vycházce poslouchali zpěv ptáků a pozorovali květiny a zvířátka.
V tomto týdnu jsme si povídali o jaru, jak se příroda probouzí a přichází spousta mláďat na svět. Povídali jsme si, jak jsme prožili velikonoční svátky. Seznámili jsme se s vybranými hospodářskými zvířaty a jejich mláďaty. Děti si vyrobily králíčka pro jarní výzdobu naší třídy, při tvoření obrázků zvířátek si procvičily grafomotoriku, pro motivaci se seznámily s básní Na dvorečku u babičky. Kamarád Vašík nám představil svá oblíbená zvířátka.
Snažili jsme se využít hezkého počasí a trávit co nejvíce času venku pozorováním jarní přírody, jízdou na odrážedlech a zdoláváním lanových průlezek. Krásný den jsme si také užili ve středu s Divadélkem Ententýky.
Ve středu 12. 4. 2023 nás navštívilo milé Divadélko Ententýky, tedy myška Klárka a veverka Terka. Viděli jsme pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký motivovanou dodržováním bezpečnosti na silnicích s písničkami a spoustou legrace.
Celé dva týdny jsme si povídali o jaru, a nadcházejících jarních svátcích. Jmenovali jsme znaky jara a povídali si o velikonočních zvycích a tradicích. Zopakovali jsme si názvy ročních období a názvy jarních kytiček. Povídali jsme si o tom, co je to pranostika a přiblížili si některé vztahující se k velikonočním svátkům i březnu.
Navštívili jsme ostravské Divadlo loutek s pohádkovým představením Malá čarodějnice. Připravovali jsme se na oslavu velikonočních svátků zdobením osazených květináčů, u kterých jsme také každý den pozorovali růst osení. Zdobili jsme dřevěná vajíčka a vyráběli jsme společná velká vajíčka pro výzdobu třídy. Děti si procvičily uvolnění ramenního kloubu a práci podle pokynů p. učitelky při tvoření zahrádky pro jarní květinku. Upevňovaly si správný úchop pastelek při vybarvování omalovánek a výrobě zápichů. Kamarádi Terezka a Mikulášek Š. nám představili svá oblíbená zvířátka.
Zahráli jsme si hudebně pohybovou hru Uvíjíme věneček, zpívali a rytmizovali písničku o jaru. Pohybové aktivity jsme si moc užili, ať už při cvičení v překážkové dráze, s náčiním, při jógovém cvičení, či cvičení ve dvojicích cvik "trakař". Venku jsme si společně užívali prvních jarních dnů. Dětem se moc povedla výroba velikonoční kraslice. Tímto děkujeme rodičům, kteří přinesli vyfouklá vajíčka za spolupráci. Za třídu Motýlků přejeme všem krásné velikonoční svátky.