MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Motýlci

Sdělení rodičům, týdenní a dlouhodobý plán


Já a můj kamarád

19. 9. 2022 Mateřská škola Motýlci

Týden s názvem Já a můj kamarád byl naplněn kamarádstvím, vstřícností, ohleduplností a vzájemnou spoluprací. Děti rozvíjely přátelství se svými kamarády. Upevňovali jsme poznatky a vědomosti o společném soužití v naší třídě Motýlků. Děti malovaly svého kamaráda, procvičily si zručnost prstíků při tvoření z plastelíny, vyzkoušely si správné držení tužky při letu motýlka a práci s nůžkami. Stavěly domečky pro sebe a své kamarády, cvičily v překážkové dráze a koordinaci pohybů si procvičily při cvičení s padákem. Společně jsme se naučili novou básničkou Motýlek a seznámili jsme se s kapičkovým pravidlem. Hezké chvíle jsme si také společně užili venku na zahradě.
 

Moje školička

10. 9. 2022 Mateřská škola Motýlci

Ve třídě Motýlků jsme se po prázdninách sešli odpočinutí, usměvaví a první dny jsme se vzájemně poznávali. Děti se seznámily s pravidly společného a bezpečného soužití ve třídě. Tvořili jsme z plastelíny, malovali barvičkami, lepili ozdoby na motýlí křídla, tančili, cvičili, hráli hry, které nám pomohou zapamatovat si jména kamarádů. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli chodit ven na sluníčko, na písek, na prolézačky, seznámili jsme se s pravidly bezpečného chování při pobytu venku a moc jsme si to spolu užili.
 

Hurááá, prázdniny!

15. 8. 2022 Mateřská škola Motýlci

Zábava před prázdninami

14. 8. 2022 Mateřská škola Motýlci

Na závěr školního roku jsme se vydali na Dětský ranč v Hlučíně. Děti si prohlédly dětské ZOO v areálu ranče, kde se něco dověděly o tamějších zvířátkách, některé ze zvířátek mohly nakrmit, a dokonce si je i pohladit. Po první malé svačince, kdo měl zájem, mohl se projet na ponících.

Po programu děti čekal obídek, který si každý donesl z domu. No a po obídku si děti mohly užít zábavnou část s průlezkami, které na ranči pro děti mají.
 

Školka v přírodě: 4. den

16. 6. 2022 Mateřská škola

Čtvrtý den ve školce v přírodě se nesl v indiánském duchu. Hned po snídani si děti vyrobily indiánské čelenky a náhrdelník. Zahrály si indiánské hry, naučily se indiánský pokřik. Na obídek jsme měli gulášovou polévku a výborné rizoto. Po odpočinku si pro děti přišli indiáni, pomalovali je indiánskými barvami a vydali se na indiánskou výpravu do letního zábavního parku na Bílé. Děti si vyzkoušeli spoustu atrakcí a užili si plno zábavy. Na večeři byl knedlík s omáčkou a masem, všem nám moc chutnalo. Děti si ještě dodělaly své lapače snů, mají je opravdu moc krásné. Čeká nás poslední noc a zítra se těšíme domů.
 

Školka v přírodě: 3. den

15. 6. 2022 Mateřská škola

Dneska jsme se zase pěkně vyspali a těšili se na další dobrodružství. Hned po snídani se děti vydaly do lesa, kde stavěly domečky pro skřítky. K tomu si zpívaly písničku Skřítkové tesaři, vylezte z mechu. Chopte se náčiní, postavte střechu a práce jim šla krásně od ruky. Obídek byl výborný, vývar a špagety. Odpoledne se děti vydaly po stopách medvědů a pašeráků, tedy po naučných cestách plných úžasných překvapení. Výlet byl náročný, ale děti ho krásně zvládly. Na večeři jsme měli řízek s bramborovou kaší a potom se pustili do výroby lapače snů. Pak šup do pyžámka, návštěva pošťáka, pohádka a dobrou noc. To nám ten den zase rychle utekl.
 

Školka v přírodě: 2. den

14. 6. 2022 Mateřská škola

Druhý den ve školce v přírodě na Bílé byl plný nových zážitků. Hned ráno po dobré snídani jsme si s Míšou a Robinem vyrobili skupinkové vlajky a vydali se na další poznávání okolí. Tentokrát jsme šli lesní cestou, kde děti plnily zajímavé úkoly až k oboře se zvířátky. Dokonce jsme jim dali ohryzky z našich jablíček, na kterých si pochutnaly. Dali jsme si dobrý obídek, kuřecí plátek s rýži a těšili se na odpolední program, který byl plný soutěží a her. Dětičky nakreslily krásné pohledy pro své maminky a každý si svůj obrázek hodil do dopisní schránky. Na večeři jsme si moc pochutnali, měli jsme výborné buchtičky s krémem. To byla mňamka.
 

Školka v přírodě: 1. den

13. 6. 2022 Mateřská škola

Ráno daly naše dětičky ze školky pusinku mamince, tatínkovi a vyrazili jsme směr Bílá v Beskydech do školky v přírodě. Po ubytování jsme šli prozkoumat nedaleké dětské hřiště. Na obídek jsme měli čočkovou polévku a zapečené těstoviny. Po krátkém odpoledním odpočinku šly děti s instruktory Robinem a Míšou prozkoumat obec Bílou a dokonce se svezly na malé lanovce. Ale taky zjistily, že pláštěnka do batůžku opravdu patří. Zastihl je déšť, oblékly pláštěnky a honem zpátky na chatu. Na večeři jsme si pochutnali na rajské omáčce s knedlíkem. To byla dobrota. Chvilku jsme si pohráli, přišla pošta a po pohádce šupky do postýlek. První den školky v přírodě jsme zvládli skvěle.
 

Vodácká pohádka

10. 6. 2022 Mateřská škola

Divadélko Ententýky nás tentokrát navštívilo s Vodáckou pohádkou. Společně s myškou Klárkou jsme naučili plavat veverku Terku. Už víme, jak se zdraví vodáci, jak se chránit před sluníčkem i co udělat, když se někdo zraní. V malém vodáckém kurzu jsme se seznámili s pojmy jako pádlo, zadák, háček. Zazpívali jsme si i vodáckou písničku, teď už se jen těšíme na léto.
 

Děti celého světa

10. 6. 2022 Mateřská škola Motýlci

Tento týden jsme se seznámili s různými kulturami, s tím, že jsou lidé různých národností a barev, jak tito lidé žijí a jaké mají návyky. Našli jsme stíny lidí celého světa pomocí pracovního listu, roztřídili jsme si děti různých národností, vyzdobili si kroužky na naše vystoupení na Radovánky, viděli jsme divadelní představení "Vodácká pohádka", nakreslili jsme si portrét kamaráda a vyzdobili indiánský příbytek "indiánským písmem".
 

Jedeme do ZOO

3. 6. 2022 Mateřská škola Motýlci

Tento týden jsme si s dětmi zajeli na výlet do ZOO, seznámili se se zvířátky, která můžeme v ZOO vidět. Nejdříve jsme si z plastelíny domodelovali zvířátka, poté jsme dokreslovali hlavy zvířátkům, dokreslili klec lvovi, oslavili Den dětí, a nakonec jsme si namalovali zvířátka na papírové tácky.
 

Čarování se zvířátky ve školce

31. 5. 2022 Mateřská škola

V pátek 27. 5. 2022 nás navštívil kouzelník Aleš. Děti viděly kouzelná zvířátka, která upoutala jejich pozornost a rozvíjela fantazii. Některé kouzla si děti i vyzkoušely. Zajímavá a veselá kouzla vyčarovala dětem i úsměv na tváři.
 

Hopsalín dětem

31. 5. 2022 Mateřská škola

V úterý 24. 5. 2022 si děti ze školky užily zábavné dopoledne s Hopsalínem. Sportovně motivovaný program byl plný tanečků, soutěží a zábavy. Každé dítě si odneslo nejen skvělý zážitek, ale i balónkovou létající myšku. Děkujeme SRPŠ za finanční dar na tuto akci ke Dni dětí.
 

Jedeme na výlet

27. 5. 2022 Mateřská škola Motýlci

Tento týden se děti seznámily s dopravními prostředky, se situacemi se kterými se mohou setkat na cestách, jak se správně chovat... Děti dokreslovaly kola autobusům, tematicky si zahrály nebezpečné situace, zopakovaly si geometrické tvary pomocí dopravních značek, a nakonec nás navštívil kouzelník Aleš.
 

Moje rodina

19. 5. 2022 Mateřská škola Motýlci

Celý týden jsme si povídali o rodině. Děti si uvědomovaly důležitost a funkci rodiny, poznávaly rodinné vazby mezi jednotlivými členy. Zamýšlely se nad tím, jak rosteme, kdo patří do naší rodiny, jak se jmenují naši nejbližší, co vše pro nás dělají a jak je důležité si pomáhat. Procvičily si zručnost prstíků při navlékání korálků a vaření dobrot z plastelíny a písku pro naše blízké. Vyrobily si domeček, do kterého nakreslily obrázek všech členů rodiny. Správně poskládaly popletenou babičku a grafickým cvikem pro ni vyrobily šátek. Vzájemně spolupracovaly při společném cvičení a tanečně pohybových hrách.
 

Maminka!

11. 5. 2022 Mateřská škola Motýlci

V týdnu s názvem Moje maminka jsme si společně povídali o tom, co všechno pro nás maminka dělá a jak jí pomáháme, nebo můžeme pomáhat my. Děti nakreslily obrázky svých maminek, podle vzoru psaly a skládaly slovo maminka/máma, vytvářely pro ně různé dárečky a vařily pro ně v hrnečku čajíček/kafíčko. Celý týden se učily básničku "Máma" kterou měli za úkol mamince k jejímu svátku přednést. Básnička začínala slovy: V bříšku jsi mě nosila, v kočárku mě vozila… Paní učitelka doufá, že každá maminka svůj svátek krásně oslavila a své dárečky i s přednesenou básničkou dostala.
 

Divadlo loutek Ostrava

5. 5. 2022 Mateřská škola

V pondělí 2. 5. 2022 jsme navštívili Divadlo loutek Ostrava a na alternativní scéně viděli krásnou hravou pohádku o jednom psím zatoulání s názvem Fuj je to! Poutavý příběh pejska Haryka zpestřily stavební stroje, které si děti po představení mohly prohlédnout a vyzkoušet, stejně tak si pohladily loutky pejsků.
 

Dělání, dělání!

3. 5. 2022 Mateřská škola Motýlci

Každý má své povolání, práci, čili zaměstnání.... Tato básnička nás provázela celým tématem s názvem Dělání, dělání. Děti se v něm seznamovaly s nejrůznějšími zaměstnáními a profesemi. Hrály si na zahradníka při zalévání zasazených rostlinek, zkusily být švadlenkou, malířem při malování barvami a jako sochař si zkusily modelovat nejen z plastelíny, ale také ze samotvrdnoucí hmoty, kdy vyráběly překvapení pro maminky. Také si děti zkusily zahrát námětové hry – na obchod, na rodinu a na lékaře, cvičily jako gymnasté s obručemi nebo hrály na řidiče. Povídaly si o povoláních, které nám v nouzi pomáhají. Jako doktoři a sestřičky se učily pomáhat kamarádům a vyrobily si svůj doktorský kufřík, jako policisté si povídaly o bezpečnosti a seznámily se s dopravou, dopravními značkami, základními pravidly silničního provozu a s bezpečností i slušným chováním nejen v dopravních prostředcích. V okolí MŠ jsme pozorovali místa a prostředí, ve kterém se objevují některá povolání. Den země jsme oslavili výletem k hasičské Zbrojnici, kde jsme si prohlédli hasičské auta, pomůcky a zkusili si u různých soutěží naši zdatnost.
 

Divadélko Ententýky ve školce

22. 4. 2022 Mateřská škola

V úterý 19. 4. 2022 nás ve školce navštívilo divadélko Ententýky s pohádkou "Myška Klárka, veverka Terka a paní Plasťáková". Ekologicky zaměřený příběh nás poučil o třídění odpadu, o používání plastu a uvědomění si, že planetu Zemi máme jenom jednu.
 

Jarní svátky

15. 4. 2022 Mateřská škola Motýlci

V týdnech s názvem Jarní svátky se děti seznamovaly s velikonočními zvyky a tradicemi. Zahrály si znovu na zahradníky a zasely velikonoční osení do vlastně ozdobených květináčků. Vyrobily si zápichy a malovaná vajíčka, kterými velikonoční květináč dozdobily. Pro výzdobu plotu vyrobily velké, papírové kraslice.

Jemnou motoriku prstů si procvičily při výrobě závěsného věnečku. Seznámily se s básničkami pro děvčata a chlapce s velikonoční tématikou. Trénovaly zrakovou pozornost, početní představy a správné držení psacího materiálu. Při cvičení si procvičily koordinaci pohybů se stužkami, květinkami či u zdolávání překážkové dráhy. Krásné Velikonoce přejí Motýlci.
 

Malí zahradníčci

8. 4. 2022 Mateřská škola Motýlci

Týden pod názvem "Malí zahradníčci" byl zaměřen na environmentální výchovu a vztah člověka k prostředí. Děti si vytvářely povědomí o životním prostředí: jaký je rozdíl v čisté a nečisté přírodě, v které přírodě se nám líbí více a jak i my děti můžeme přírodě pomáhat.

Prostřednictvím environmentální výchovy v tomto týdnu byly děti vedeny k poznávání přírody, k objevování, experimentování. Aby se děti něco o tomto tématu dozvěděly a zapamatovaly si to, realizovali jsme pokusy a experimenty jako "semínko", "příroda" a "znečištěný les". Děti pozorovaly růst květin v rozdílných podmínkách. Zasadily semínko jako malí zahradníčci a budou se o rostlinku starat až do její dospělosti, kdy za jejich snahu a píli budou na konci odměněny jejími plody. Jako ochránci přírody procvičily třídění odpadu do správných kontejnerů. Hledaly odpovědi na otázky: Odkud se rostliny berou? Jak o ně pečovat? K čemu se dají různé plodiny využít? Co rostlinám škodí a co prospívá? Děti si také trénovaly uvolnění ramenního, loketního a zápěstního kloubu. Grafickým záznamem kreslily sluníčko a jarní travičku. Krásně namalovaly vývojová stádia růstu zvolené rostlinky. Vytvořily si květinku z hlíny. Zahrály si hudebně pohybovou hru "Uvijeme věneček" a tělíčko si protáhly u cvičení motivovaného jarní přírodou.

Tímto prosíme i rodiče, aby pomáhali dětem získávat poznatky, zkušenosti, kladné hodnoty a postoje potřebné k utváření vztahu k živé i neživé přírodě. Krásné jaro přejí Motýlci.
 

Mláďátka

25. 3. 2022 Mateřská škola Motýlci

V tomto týdnu jsme si povídali o jaru, jak se příroda probouzí a přichází spousta mláďat na svět. Seznámili jsme se s vybranými domácími, hospodářskými zvířaty a jejich mláďaty. Společně jsme si vyrobili domeček pro zvířátka, obrázek ovečky pro motivaci návštěvy ekofarmy a zajíčka pro jarní výzdobu naší třídy.

Snažili jsme se využít hezkého počasí a trávit co nejvíce času venku pozorováním jarní přírody. Krásný den jsme si užili ve čtvrtek, kdy jsme se šli podívat na krásnou malou farmu, kde jsme viděli spoustu oveček s jehňátky, která jsme si mohli dokonce i pohladit.
 

Ahoj jaro!

22. 3. 2022 Mateřská škola Motýlci

V týdnech s názvy "Sluníčko přírodu probouzí" a "Jaro ťuká na vrátka" se děti seznámily a zopakovaly si střídání ročních období, pozorovaly změny v přírodě, které jaro přináší, popisovaly a rozeznávaly jeho znaky. Poznávaly a pojmenovaly první jarní květiny, keře a ptáčky, kteří se k nám navrací. Seznámily se s básní Jaro, zpívaly písničky s jarní tématikou jako například Na jaře, Hřej sluníčko, hřej, Sluníčko, sluníčko popojdi maličko. Společně jsme přivolávali jaro a myslím, že se nám to i povedlo.

Děti si vyrobily jarní ptáčky a sluníčka, které nám krásně vyzdobily třídu. Procvičily si barvy a početní představy do 8 při plnění různých úkolů a her jako například Motýlci hop na kytičku, Čáp ztratil čepičku, hry s padákem. Pohybové aktivity jsme si moc užili, když jsme cvičili jako jarní sluníčko, broučci i zdatní motýlci.
 

Jako pejsek a kočička

10. 3. 2022 Mateřská škola Motýlci

Tento týden si děti užily krásné chvíle se svými kamarády od sluníček. Rozvíjely pozitivní vztah mezi sebou a probouzely svá přátelství. Upevňovaly své poznatky jak se chovat k druhému i ve skupině kamarádů. Svou fantazii rozvíjely při společném tvoření, pečení dortu z písku a při výrobě pejska a kočičky. Představivost procvičily u sestavování rozstřižených obrázků dětí. Na konci týdne si vyzkoušely jednoho svého kamaráda nakreslit.
 

Karneval

3. 3. 2022 Mateřská škola Motýlci

Celý týden pod názvem Karneval, jsme se připravovali a těšili na čtvrteční oslavu karnevalu. Seznámili jsme se s básní Karneval a namalovali si veselé masky zvířátek. Děti tvořily kašpárky, čepičky a společného šaška pro výzdobu třídy. Procvičily si zrakovou pozornost, základní znalost barev a tvarů. Čtvrteční karneval jsme si užili, jak se patří! Děti plnily pohádkové úkoly, užily si karnevalovou diskotéku a domů si odnesly medaili, ozdobený balonek a odměny, které si statečně vybojovaly.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8