MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Sluníčka

Sdělení rodičům, týdenní a dlouhodobý plán


Dědovo auto

22. 5. 2023 Mateřská škola Sluníčka

V týdnu s názvem Dědovo auto se děti seznámily se základními pravidly silničního provozu, bezpečným chováním na silnici, některými dopravními značkami – jejich názvy a významem, písní Dědovo auto a básničkou Semafor. Manuální zručnost si procvičily při výrobě dopravní značky dle svého výběru. Prostorové vnímání, logické myšlení a plánování rozvíjely s robotickou včelkou Bee-Bot. V rámci výukového programu Veselá věda se děti seznámily s elektřinou, jejím využitím, výrobou, uchováváním a bezpečným zacházením, vyzkoušely si vyrobit vlastní elektřinu a pozorovaly její vlastnosti. V rámci projektu život na Zemi si děti vyslechly příběh naší kamarádky Karolínky.
 

Hasičský sbor města Šenova

15. 5. 2023 Mateřská škola

V minulém týdnu nás přijeli navštívit dobrovolní hasiči ze Šenova, kteří nám ukázali, co vše takový hasič potřebuje ke své práci a jakou práci vůbec hasič vykonává. Děti se seznámily s fungováním vysílaček, vyzkoušely si přilbu, kterou musí mít hasiči při své práci. Prohlédly si hasičské auto a zkontrolovaly, jaké má vybavení a techniku pro práci v terénu. Viděli jsme, jakou uniformu musí mít hasič při své práci a co vše musí umět. Na konec jsme si všichni vyzkoušeli, jaké to je pracovat s hadicí a hasit oheň. Moc se nám to všem líbilo a budeme se těšit na další návštěvu. Věříme, že si děti odnesly nejen spousty nových informací, jak se chovat v případě potíží, ale také mnoho zážitků.
 

Divadlo Ententýky

17. 4. 2023 Mateřská škola

Ve středu 12. 4. 2023 nás navštívilo milé Divadélko Ententýky, tedy myška Klárka a veverka Terka. Viděli jsme pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký motivovanou dodržováním bezpečnosti na silnicích s písničkami a spoustou legrace.
 

Co létá, jezdí, pluje

17. 4. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Téma dopravních prostředků je dětem blízké, všichni už bezpečně poznají, který létá, jezdí po silnici, po kolejích, pluje. Aktivně jsme pracovali s obrázky i vlastním tělem. Pilně jsme procvičovali grafomotoriku – vlny, vázaný spodní oblouk, šipky i koordinaci ruky a oka při obkreslování dopravních prostředků. Děti zdokonalovaly zručnost a pečlivost při skládání lodiček z papíru, seznámily se s básničkami Letadlo a Vláček.

S kamarádem Matýskem jsme oslavili narozeniny a přečetli si dva nové příběhy v našem projektu od Tinušky a Daliborka.
 

Svátky jara

14. 4. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Na svátky jara Velikonoce jsme se pilně připravovali. Povídali jsme se o zvycích, tradicích a symbolech Velikonoc. Děti namalovaly a graficky ozdobily krásnou papírovou kraslici, zasadily jarní osení a pěkně se o něho staraly, vyrobily si zápich zajíčka, kterému udělaly vlněný kožíšek, a uvázaly mašličku, a ještě si namalovaly vyfouknuté vajíčko a krásně ho ozdobily. Cvičili jsme nejen protahovací cviky, ale děti nosily vajíčko na lžíci a zkusily si vzpomenout, k čemu všemu můžeme vajíčko použít?

Navštívili jsme i Divadlo loutek Ostrava a viděli krásné loutky v představení Malá čarodějnice. Přečetli jsme si krásný příběh v našem projektu od Matýska a popřáli Sebastiankovi k narozeninám.
 

Na dvorečku

11. 4. 2023 Mateřská škola Sluníčka

V týdnu s názvem Na dvorečku si děti upevnily znalosti týkající se zvířat žijících na vsi, jejich mláďat a názvy jarních rostlin. Byly vedeny k lásce a ohleduplnosti ke všemu živému. Vytvořily si jarní louku pomocí kartonu a razítek a na louku nastěhovaly jarní mláďátko vybarvené drobnými kuličkami z mačkaného krepového papíru. Seznámily se s písničkou Okolo zahrádky a básničkou Koťátka.

Inspirací před Velikonocemi nám byla návštěva Velikonoční výstavy rukodělných prací, kde jsme mohli obdivovat zručnost, trpělivost a nápaditost místních babiček, tet i maminek. Velkou radostí nám byla dopolední výprava na ekologickou farmu pana Tomise. Děti se seznámily s prací farmáře při péči o ovečky. Cestou si zazpívaly známé písničky, pojmenovávaly rostoucí jarní rostlinky a stromy a došlo také na závody v běhu do kopce i po rovince.
 

Dvanáct měsíčků ve II. třídě?

6. 4. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Kamarádi z druhé třídy nás tentokrát pozvali do základní školy, abychom se podívali na jejich představení. Pohádka Dvanáct měsíčků v podání malých herců se nám moc líbila. Gratulujeme úžasným hercům a jejich skvělé režisérce, paní učitelce Lence.
 

Sluníčka v I. třídě ZŠ

6. 4. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Návštěva první třídy základní školy měla děti motivovat k zápisu. Velice pěknou formou se děti ze školky zapojily i do samotného učení, viděli jsme spoustu aktivit, kterými si ve škole žáci zpestřují výuku, ale i to, co se děti ve škole už naučily. Děti se mají opravdu na co těšit, tak hurá k zápisu.
 

Jarní kytičky

22. 3. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Sluníčko nám vykukuje, příchod jara oznamuje.
Rozkvetly nám první jarní kytičky a děti u Sluníček si osvojily jejich podobu i názvy v různých činnostech. Zkuste si je na procházce vyzkoušet. Děti dle pokynů obkreslovaly, stříhaly, skládaly, lepily a vznikly krásné obrázky plné tulipánů. A s troškou zručnosti a šikovnosti vyrobily i nádherné sněženky.
Náš projekt obohatila dalším pěkným příběhem Adélka a kamarádi z druhé třídy nám přišli přečíst pokračování Pohádek z pařezová chaloupky.
 

Sluníčka a bubnování

21. 3. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Pan datel, doktor stromů, ťuká, ťuká do stromu,….. v rytmu této písničky si děti vyzkoušely bubnování a nejen to. Lesní pohádka nás vtáhla do kouzelného světa, kde jsme se seznámili s netradičními hudebními nástroji, povedlo se nám vnímat energii tibetských mís a citlivým přístupem si zkusili rozeznít všechny nástroje. Skvělá relaxační muzikoterapie se nám všem moc líbila.
 

Hudební nástroje

10. 3. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Ve třídě Sluníček jsme si povídali o hudebních nástrojích. Děti už ví, že se dají rozdělit na strunné, dechové a bicí. Pracovali jsme nejen s obrázky, hru na některé hudební nástroje si děti i vyzkoušely. Struny bylo velké téma, ať už při cvičení, malování, počítání, porovnávání, vyrábění nebo zkoumání klavíru.
 

Karnevalový den u Sluníček

28. 2. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Krásné masky, prima nálada, soutěže, a nakonec i truhla plná pokladů! Karnevalový den u Sluníček se báječně vydařil. Veliký dík patří nejen dětem, které se pilně připravovaly a v kamarádském duchu užívaly, ale také maminkám, tatínkům, dědečkům a babičkám za přípravu masek!
 

Náš karneval

28. 2. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Téma Náš karneval jsme měli rozložené do dvou týdnů. První týden byl speciální v tom, že u nás ve třídě Sluníček byly na týdenní návštěvě děti ze třídy Soviček. Byl to náramně krásný týden plný nových přátelství, tolerance, trpělivosti, empatie a vzájemného obohacení. Děti se společnými silami připravovaly na nadcházející karneval. Při výrobě ozdob si procvičily správnou techniku stříhání po vyznačené linii, manuální zručnost, kreativitu a fantazii a práci podle instrukcí. Seznámily se s písničkou Náš karneval a básničkou Šášula. V rámci projektového čtení si poslechly povídání o nejoblíbenější hračce kamarádky Tatianky a příběhy z planety Země od kamaráda Matýska a kamarádky Nelinky.

Ve druhém týdnu děti pokračovaly v přípravách na karneval a oslavily svátek hned se dvěma kamarády Matýsky. O milou návštěvu se nám v tomto týdnu postarali kamarádi z druhé třídy základní školy spolu s paní učitelkou Lenkou. Naše děti se mohly potěšit nejen pohádkou z knížky Václava Čtvrtka Pohádky z pařezové chaloupky, ale taky ze dvou známých písniček, které si spolu mohly zazpívat za doprovodu kytary. Školákům a paní učitelce Lence ještě jednou děkujeme a těšíme se na další setkání!
 

Sluníčka v Planetáriu Ostrava

20. 2. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Ve čtvrtek 9. 2. 2023 navštívily děti ze třídy Sluníček Planetárium v Ostravě.
 

Malí, velcí lyžaři ze školky

20. 2. 2023 Mateřská škola

Divadélko Ententýky ve školce

10. 2. 2023 Mateřská škola

V úterý 7. 2. 2023 nás přijely navštívit myška Klárka a veverka Terka s pohádkou o nemocné princezně Sněhurce. Abychom Sněhurku pomohli myšce a veverce vyléčit, proměnili jsme se v trpaslíky a vydali se na cestu... dozvěděli jsme se něco o vitamínech, zdravé výživě, jak se v zimě oblékat a i jinak, co dělat pro své zdraví. Také jsme si vysvětlili jak (a z jakého důvodu) se jmenují pohádkoví trpaslíci, potkali jsme babku s otráveným jablkem, které ochutnala myška Klárka a tím vlastně zachránila princeznu. Nechyběl ani statečný princ, a nakonec všechno dobře dopadlo 🙂
 

Mistrovství školek Slezské brány

31. 1. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Ve středu 25. 1. 2023 vyrazilo deset reprezentantů naší mateřské školy na již čtvrtý ročník Mistrovství mateřských škol Slezské brány v Raškovicích. Napětí a očekávání nového a neznámého by se dalo krájet! Po příjezdu jsme s dětmi našli naši šatnu, kde se děti převlékly do svých závodních dresů, daly si malé občerstvení a netrpělivě čekaly na pokyn k odchodu do haly.

Před devátou hodinou tento kýžený okamžik nastal a děti s velkým skandováním "Češi vyhrajou" vyrazily! Po slavnostním přivítání všech deseti mateřských škol regionu a upřesnění pravidel a průběhu závodu to začalo!

Děti čekalo šestnáct připravených stanovišť, na kterých děti předvedly nádhernou spolupráci, týmového ducha, perfektní koordinaci, výdrž, ohebnost, sílu a odhodlání. Po slavnostním ukončení a předání cen a medailí všem zapáleným závodníkům nás čekala ještě prima svačinka v podobě párku v rohlíku a drobných dobrůtek. Ač se nám nepodařilo dosáhnout na ceny vítězů, dětem patří veliký dík a pochvala za skvělé nasazení a bezva partu.
 

Vesmírné putování

30. 1. 2023 Mateřská škola Sluníčka

Týden s názvem Vesmírné putování dětem pomohl nahlédnout za hranice naší planety Země. Děti se seznámily s naší sluneční soustavou, Sluncem, Měsícem, hvězdami a souhvězdími. Rozvíjely svou zvídavost, fantazii, kreativitu a samostatnost při tvoření, hrách a při práci s encyklopediemi a knihami o vesmíru. Zvyšovaly svou fyzickou zdatnost a vytrvalost při pohybových aktivitách a pobytu venku (jako správní astronauti).
 

Vánoční příběh

30. 12. 2022 Mateřská škola Sluníčka

Ve středu 21. 12. 2022 nás svou milou návštěvou potěšila paní Naďa Macková. Svým poutavým vánočním příběhem nás vtáhla do příjemné sváteční atmosféry. Děti se staly součástí velmi emotivního příběhu, ve kterém nádherně spolupracovaly, upevňovaly vztahy, empatické cítění, sounáležitost, vstřícnost, ale i fantazii, asociace a své smysly. Krásným závěrem bylo vyslovení vánočního přání pro kamarády.
 

Sváteční den u Sluníček

30. 12. 2022 Mateřská škola Sluníčka

V úterý 20. 12. 2022 jsme ve třídě Sluníček společně prožili svátečně vánoční den. Povídali jsme si o významu vánočních tradic a zvyků. Vyzkoušeli jsme si hodit papučí do dveří, pouštěli jsme lodičky ze skořápek i rozkrájeli jablíčko s básničkou Vánoční stromeček a potom měli obrovskou radost z hvězdičky uprostřed jablíčka. Pokusili jsme se přivolat Ježíška a nachystali mu i cukroví na talířek. Povedlo se, pod stromečkem jsme našli krásné dárečky. Slavnostní stolování bylo nádhernou součástí kouzelného dne.
 

Adventní čas

22. 12. 2022 Mateřská škola Sluníčka

Adventní čas jsme s dětmi naplnili pilnou přípravou na Vánoce. Děti se seznámily s tímto novým obdobím, jeho zvyky a tradicemi. Rozvíjely představivost, tvořivost a fantazii při tvoření výrobků na Vánoční jarmark a na výzdobu třídy. Řeč, sebedůvěru a odvahu posílily při krásné návštěvě Mikuláše a anděla (čert na nás pokukoval pouze přes okýnko šatny) a ještě krásnějším vánočním setkání s rodiči a všemi ostatními miláčky, kdy děti moc pěkně předvedly pásmo známých básniček, písniček a taky dvou tanečků. S kamarádkami Johankou, Justýnkou a Gábinkou jsme oslavili jejich narozeninky a s kamarády Ondráškem a Baruškou jejich jmeniny. Adventní čas nám parádně ozdobila sněhová nadílka a také adventní čtení v podání velkých kamarádů školáku.

Děkujeme všem Sluníčkům a jejich miláčkům za tento společně prožitý adventní čas a přejeme radostí naplněné Vánoce! J+L
 

Sluníčka na poslední lekci plavání

6. 12. 2022 Mateřská škola Sluníčka

Sluníčka na 9. lekci plavání

28. 11. 2022 Mateřská škola Sluníčka

Naše tělo

21. 11. 2022 Mateřská škola Sluníčka

V týdnu s názvem Naše tělo si děti upevnily názvy částí našeho těla, některých vnitřních orgánů a našich smyslů. Rozvíjely paměť, řečové dovednosti, ohleduplnost, empatii a vzájemnou toleranci při rozmanitých hrách u stolečků či v prostorách herny. Seznámily se s básničkou Naše tělo, zaposlouchaly se do úderů srdíčka svého kamaráda a namalovaly svůj autoportrét. S kamarády Ondráškem a Ondráškem oslavily narozeninky a s velkou radostí přivítaly první snížek, který nejen pozorovaly a tvořily z něj kuličky, ale taky se podařili dva pidi sněhuláčci.
 

O Koblížkovi

14. 11. 2022 Mateřská škola Sluníčka

Téma lesních zvířátek nás motivovalo k dramatizaci pohádky O Koblížkovi. Děti si zopakovaly děj pohádky, rozdělily role a snažily se o hlasitý projev jako herci v divadle. Upevnili jsme si i názvy lesních zvířat a poslechli si první příběh od Lucinky v naší projektové knížce.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12