MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Sovičky

Sdělení rodičům, týdenní a dlouhodobý plán


Moje maminka

9. 5. 2024 Mateřská škola Sovičky

V tomto týdnu nás navštívili policisti a hasiči. Blíže nám popsali práci, kterou vykonávají a co to všechno obnáší. A protože se nám blíží svátek maminek, povídali jsme si o tom, co pro nás maminka všechno dělá a s čím můžeme doma pomáhat. Děti tak rozvíjely komunikativní dovednosti, spolupráci, taky svou fantazii a tvořivost.
 

Šili ševci

7. 5. 2024 Mateřská škola Sovičky

Šili ševci je název týdne, ve kterém si děti získávaly povědomí o tom, že každá práce je důležitá a že je potřeba si jí vážit. Seznámily se s různými profesemi, rozvíjely pozornost, soustředění a paměť. V rámci projektu Moje nejoblíbenější hračka se děti seznámily s Lamičkou kamarádky Emičky a velkou legraci zažily, když jako ševci obouvaly botičky svým kamarádům.
 

Sto padesát pět

25. 4. 2024 Mateřská škola Sovičky

V toto týdnu se děti s velikým nadšením pustily do poznávání práce IZS. Společně se děti učily, cvičily a trénovaly, aby se z nich jednou mohli stát hasiči, policisté a záchranáři. Rozvíjely logické myšlení, fyzickou zdatnost, vzájemnou spolupráci, kreativitu a seznamovaly se s nebezpečnými situacemi a jak si v nich poradit. Příjemným zastavením nám všem byla nejen oslava narozenin kamaráda Janečka, ale také návštěva místní knihovny, kde na děti čekala "babička" Evička s krásnou pohádkou O koblížkovi, čtení v dětských knížkách a dokonce také malý dáreček.
 

Hasiči ve školce

15. 4. 2024 Mateřská škola

V pátek 12. 4. 2024 nás navštívili hasiči z Šenova. Děti měly možnost si prohlédnout vybavení hasičského auta, dozvěděly se zajímavé informace o povolání hasiče, zjistily, co musí mít oblečené hasič při zásahu a taky si vyzkoušely, že stříkat vodu z hadice není tak úplně jednoduché.
 

Zvířata a mláďata

10. 4. 2024 Mateřská škola Sovičky

V tomto týdnu jsme si nejprve přečetli, jakou má nejoblíbenější hračku náš kamarád Péťa a Edík a oslavili jsme narozeniny naší kamarádky Sofinky. Vykládali jsme si s dětmi o zvířátkách na farmě, jak se jim říká, proč je máme a taky jsme si na ně vyzkoušeli zahrát. Děti rozvíjely hrubou motoriku, pohybové dovednosti a podpořili své smyslové vnímání.
 

Svátky jara za dveřmi

27. 3. 2024 Mateřská škola Sovičky

S dětmi jsme si vykládali, že už se nám blíží Velikonoce a jako hlavní symbol je vajíčko. Kde se vlastně bere vajíčko? Navštívili jsme ovčí farmu, dělali pokusy, sadili řeřichu, vyráběli zajíčka a rozvíjeli jsme smyslové vnímání, podporovali fantazii a představivost. Taky jsme se rozloučili s naší bezva paní asistentkou Romankou.
 

JARO UŽ SE BLÍŽÍ

15. 3. 2024 Mateřská škola Sovičky

Děti se seznámily s jarním počasím, co všechno se začíná dít. Ukázali jsme si jarní kytičky, ptáčky. Prohlubovaly a podporovaly si kladný vztah k přírodě. Zpívali jsme písničky a hledali pomocí her prvky jara. Zkoušeli jsme přivolat jaro a otevřít mu bránu k nám. Rozvíjeli jsme smyslové a hmatové vnímání, rytmizaci.
 

Počasí si dělá, co chce

7. 3. 2024 Mateřská škola Sovičky

S dětmi jsme si vykládali a změnách počasí. Co si na sebe obléknout, když je zima? Když už se otepluje, tak měníme i oblečení. Které počasí se dětem líbí nejvíce, které roční období.. A protože sluníčko už na nás vykukovalo, vyzkoušeli jsme jeho sílu a udělali jsme si venku pokus se zamrzlou vodou. Začali jsme taky jarně malovat, o tom vás může přesvědčit naše výstava na chodbě a v šatně. Kamarádka Jůlinka se nám pochlubila, jakou má nejoblíbenější hračku a dětem dovolila poskládat puzzle "Tlapkové patroly".
 

Povídám, povídám pohádku

7. 3. 2024 Mateřská škola Sovičky

V tomto týdnu děti rozvíjely pozitivní vztah k dramatickým činnostem, představivost a verbální i neverbální komunikaci. Seznámily se s básničkou Povídám, povídám pohádku a s písničkou Pastelky, kterou nejen pohybově ztvárnily, ale také ji ilustrovaly. Aktivně se zapojily do vyprávění pohádky O třech prasátkách, Červené karkulce a O kůzlátkách a svou manuální zručnost a kreativitu rozvíjely při výrobě pohádkových loutek.
 

S pohádkou od rána do večera

28. 2. 2024 Mateřská škola Sovičky

Děti se seznámily s klasickými pohádkami, pověděli jsme si, co to divadlo je a co se v něm dělá, pak si vyzkoušely zahrát jak loutkové, tak hrané divadlo. Vyráběly loutky a učily se písničku "Pastelky". Všechny hry a pohybové aktivity byly tak v duchu pohádek. Děti se taky pochlubily, které pohádky mají rády a jaká je jejich nejoblíbenější.
 

Masopust a karneval

14. 2. 2024 Mateřská škola Sovičky

Děti se seznámily s některými lidovými tradicemi v období masopustu, připravily společně masopustní hostinu, vyzdobily třídu a prožily spolu karneval plný zábavy a soutěží, ze kterého si každý odnesl pamětní list a medaili. Rozvíjely myšlení, řeč, tvořivost a fantazii při matematických, výtvarných i jiných činnostech. Snažily se vzájemně se respektovat, navzájem si pomáhat a chovat se ohleduplně. Také jsme se dozvěděli, kterou oblíbenou hračku má náš kamarád Robinek a oslavili jsme narozeniny kamaráda Oliverka.
 

Sportem ku zdraví

6. 2. 2024 Mateřská škola Sovičky

Děti se seznámily s jakými sporty se mohou setkat v zimě. Vyzkoušely si, jak se drží hokejka, lyžuje a bruslí.....i když jenom "jako" v naší třídě. Některé děti se pochlubily, že si tyto sporty už vyzkoušely i na vlastní kůži. Dozvěděly se, že ti nejlepší sportují a závodí na olympiádě. A tak jsme si podobnou olympiádu, taky vymysleli. Děti tak rozvíjely pohybovou dovednost a koordinaci. Děti už taky ví, že pokud chtějí sportovat, jak správně pečovat o své zdraví a předcházet onemocnění, že musejí dbát o svou bezpečnost a předcházet tak úrazům. Ukázali jsme si, co lékař vlastně nosí ve svém kufříku a zahráli si na pacienty a doktory. Také nám naši kamarádi Matyášek a Maxík představili svou oblíbenou hračku.
 

Sportem ku zdraví

6. 2. 2024 Mateřská škola Sovičky

Kdo to ťuká na okénko

24. 1. 2024 Mateřská škola Sovičky

V týdnu s názvem Kdo to ťuká na okénko si děti prohlubovaly znalosti o zvířátkách naší přírody, o jejich životě v zimních měsících, o tom, jak je důležitá ohleduplnost nás lidí vůči živé přírodě. Seznámily se stejnojmennou písničkou, upevňovaly názvy barev, rozvíjely řečové a dramatické dovednosti při provedení pohádky Boudo, budko a manuální zručnost při výrobě krmítka pro ptáčky.
 

Paní Zima - Ledové království

17. 1. 2024 Mateřská škola Sovičky

V tomto týdnu jsme se nejprve dozvěděli od našeho kamaráda Davídka, která je jeho nejoblíbenější hračka. Také nás navštívilo Divadélko Smíšek s pohádkou "O kominickém štěstí". Pak už jsme se přenesli do Ledového království. Děti rozvíjely svou fantazii, představivost, kreativitu a smysl pro rytmus. Při pohybové hře jsme hledali paní Zimu, vyzkoušeli si ji nějak vymyslet, vytvořit, postavili jsme ji zámek, zatancovali jsme si na plese a při výtvarném tvoření děti vykouzlily své zmrzlé okno. Na závěr týdne si vytvořily kouzelnou hůlku a odnesly si ji domů.
 

Divadélko Smíšek

11. 1. 2024 Mateřská škola

V pondělí 8. ledna nás navštívilo Divadélko Smíšek s pohádkou "O kominickém štěstí". Nosí kominík opravdu štěstí? Ten z naší pohádky určitě.
 

Na Tři krále

10. 1. 2024 Mateřská škola Sovičky

Ve zkráceném týdnu s názvem Na Tři krále jsme se s dětmi opět vypravili na návštěvu do Betléma. Děti si před cestou vyrobily vzácné královské koruny, nakreslily hvězdu, která je do Betléma zavedla a naučily se novou koledu My Tři králové, která je doprovázela na cestě. Přestože to byl kratší týden, tak jsme ještě stihli s dětmi dvě milé oslavy našich kamarádů a taky si pořádně vyhráli s novými hračkami od Ježiška.
 

Vánoce za dveřmi

1. 1. 2024 Mateřská škola Sovičky

Vánoční nálada, tvoření, koledy a radost naplnily celičký týden s názvem Vánoce za dveřmi. S dětmi jsme zašli do Betléma navštívit právě narozeného Ježíška, do první třídy naší základní školy na krásnou zimní pohádku O stromečku, ale asi nejvíce děti nadchla návštěva, kterou jsme ani neviděli, ale nechala nám dárečky pod stromečkem. Děkujeme nejen tajemné návštěvě za dárečky, ale také našim maminkám za dobré cukrovíčko, které nám slaďoučce zpestřilo svačinky i obídky.
 

Perníčkový týden

20. 12. 2023 Mateřská škola Sovičky

V perníčkovém týdnu jsme se snažily zabavit děti nad činnostmi, které patří k vánočním svátkům – zdobení, vykrajování a pečení cukroví, příprava dárečků a přání. K tomu se pobavit nad hezkou pohádkou – O perníkové chaloupce. Seznámit děti s příběhem, dle předlohy si vyrobit své vlastní postavičky-loutky. Rozvíjet tak prosociální chování, představivost, fantazii a jemnou motoriku prstů. Také děti předvedly naučené písničky na besídce, kterou nám oživilo Divadélko Ententýky a naladilo nás tak na přicházející Vánoce.
 

Předvánoční posezení

19. 12. 2023 Mateřská škola

Dne 13. 12. 2023 jsme pro rodiče připravili předvánoční posezení s divadélkem Ententýky. Nejprve děti zazpívali rodičům písničky, které si připravily a poté jsme všichni společně zhlédli pohádku o Kouzelné vánočce, do které se zapojily také některé děti. Po pohádce na rodiče čekalo ještě další malé překvapení v podobě cukroví, které děti ve školce napekly.
 

Andělské čarování

13. 12. 2023 Mateřská škola Sovičky

V týdnu s názvem Andělské čarování děti rozvíjely svou představivost, tvořivost, slovní zásobu a slovní vyjadřování při hrách na divadlo, v komunitním kruhu a při práci s textem básničky Andělské čarování. Seznámily se s tanečkem Čertí polka, který si s chutí zatancovaly ve dvojičkách i sami za doprovodu klavíru. Sluchové vnímání rozvíjely při hře Jdi za zvonečkem od andílka a jemnou motoriku a trpělivost při navlékání řetězu pomocí dětské jehličky a při práci s pinzetou.
 

Příprava na advent

6. 12. 2023 Mateřská škola Sovičky

Děti se seznámily s tradicemi během adventu, co je to sv. Barbora, sv. Mikuláš...Přečetli jsme si, jakou má nejoblíbenější hračku naše kamarádka Sofinka, další dvě kamarádky Emička a Justýnka oslavily narozeniny a taky za námi přišel Mikuláš s Andělíčky. Než jsme šli na rozsvícení stromečku, tak jsme vyrobili ozdoby a šli je ven pověsit.
 

Skákal pes jak blázen

28. 11. 2023 Mateřská škola Sovičky

V tomto týdnu si děti upevnily znalosti o svém těle, o zdraví a jeho ochraně. Seznámily se s básničkou Bacily a stejnojmennou písničkou Skákal pes jak blázen. Procvičovaly jemnou motoriku při výrobě bacilu, vyzkoušely si pohyb v tříčtvrtečním taktu a naučily se novou pohybovou hru Bacil a vitamínek.
 

Lidské tělo

22. 11. 2023 Mateřská škola Sovičky

S dětmi jsme si povídali o našem lidském těle, ukázali jsme si, z čeho se naše tělo skládá. Děti si vyzkoušely složit "kostíka", procvičily svoje smyslové vnímání – hmat, zrak, sluch, pomocí her. Díky vodovým barvám, si vyrobily krásný obrázek lidského oka a z plastelíny zkusily vytvořit postavičku. Za pomocí písničky Hlava, ramena, kolena, palce, jsme si protáhli a zahřáli celé tělo.
 

Na svatého Martina

15. 11. 2023 Mateřská škola Sovičky

V tomto týdnu se děti seznámily s pojmem sychravé počasí, s příběhem svátku Martina přijíždějícího na bílém koni, stejnojmennou básničkou a písničkou s názvem Jede Martin na koníčku. Procvičily si prostorovou orientaci a zrakové vnímání při hledání podkoviček, manuální zručnost při vyrábění koníčka a jemnou motoriku prstů při práci s pipetou a brčkem. Snížek nám sice nenapadal, ale sluníčkové počasí nám dovolilo trávit čas na školní zahradě a posilovat tělo a rozvíjet koordinaci pohybu na průlezkách.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12