MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

Google Classroom

Umíme to

YouTubeTV

esf2

 

Veselé Velikonoce! Připomeňte si zvyky Velikonoc den po dni...

« zpět
29. 3. 2021

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonoce jsou svátkem začátku – probouzí se příroda, ať to jsou rostliny či zvířata, kterým se rodí mláďata. Proto je také jedním ze symbolů Velikonoc vejce. K těmto svátkům se váže i spousta lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisí jen volně. Velikonoční svátky jsou časem, kdy si na talíři dopřáváme samé dobroty – nádivky, vajíčka, mazance, plecovníky nebo beránky.

Podle křesťanských tradic předchází těmto svátkům dlouhý půst započatý šest týdnů před Velikonocemi Popeleční středou a končící Velkým pátkem. Květnou nedělí přichází velikonoční týden, během něhož na každý den připadá jiný zvyk. Víte jaký?

28. 3. 2021 – Květná neděle neboli pašijová neděle – křesťané čtou úryvky z Bible (tzv. pašije). I když jsou jinak Velikonoce plné příprav velikonočních dobrot, o Květné neděli by se péct nemělo. Lidé věřili, že by se zapekly i květy na stromech i loukách a pak by nebyla žádná úroda.

29. a 30. 3. 2021 – zatímco pro křesťany je prvním důležitým dnem až Škaredá středa, lidové zvyky se vztahují i k Modrému či Žlutému pondělí, které představovalo začátek jarního úklidu v domácnostech. Na Šedivé úterý se uklízelo obydlí a vymetaly se všechny pavučiny z koutů.

31. 3. 2021 – Škaredá neboli Sazometná středa – Bible uvádí, že Jidáš právě v tento den učinil škaredý skutek, když zradil svého přítele Ježíše. Sazometná proto, že se v ten den vymetaly saze z komína. Lidové pověry říkají, že budeme-li se tento den mračit, budeme se mračit každou středu po celý rok.

1. 4. 2021 – Zelený čtvrtek – křesťané mají tento den spojený se zelenou zahradou, ve které se Ježíš modlil, když ho Jidáš zradil vyzrazením, že se vydává za krále židovského. Tento den se rozezní zvony, které na dva dny utichnou a nahradí je děti s řehtačkami. Zelenou má hlavně zdravé jídlo – zelenina a luštěniny. Zároveň se už zadělává těsto na pečivo pojmenované právě po Jidášovi. Těsto se motalo do tvaru provazu, na kterém se nebohý Jidáš oběsil.

2. 4. 2021 – Velký pátek – křesťané si připomínají den ukřižování Ježíše. Doma ani venku se nesměl připravovat žádný pokrm, všichni drželi půst a modlili se za lepší časy. Mezi povolená jídla patřila ryba, polévka z kysaného zelí a brambor nebo špenát, hrách, jáhly, čočka – zkrátka to, co měl každý doma při ruce. V lidových pověrách je tento den spojován s magickými silami, kdy se měly otevírat hory, které vydávaly poklady. Na Velký pátek připadá státní svátek.

3. 4. 2021 – Bílá sobota – název je odvozen od bílých plášťů těch, co byli tento den pokřtěni. Na Bílou sobotu se opět na večer rozeznívají zvony, před kostelem se zakládá obřadní oheň, kterým se zapaluje také svíce (tzv. paškál). Mezi hlavní pokrmy patřil mazanec, zmíněné jidáše a nádivka s kopřivami (té se také říkalo hlavička, jelikož maso pocházelo z hlav dobytka).

4. 4. 2021 – Boží hod velikonoční neboli Velikonoční neděle – den zmrtvýchvstání Ježíše. Dodnes křesťansky i gastronomicky největší svátek. Slávu sklízejí hlavně vejce na všechny způsoby. Dále se připravuje sladký beránek či plecovníky (zapékané klobásy). Křesťané dodnes nosí potraviny posvětit do kostela, teprve pak začínají opravdové hody. Dříve si každá hospodyňka dala hodně záležet, jelikož výsledek uviděly v kostele sousedky. Utrhnout si ostudu nepřicházelo v úvahu.

5. 4. 2021 – Velikonoční pondělí – den, kdy koledníci vyráželi s pomlázkou (spleteným svazkem proutků s pentlemi) za ženami a dívkami, aby je vyšlehali a pokropili vodou, což mělo tělu předat energii z mladého proutku a otužit. Za to byli koledníci odměněni koledou. Tento zvyk (zvaný též šmigrust) se v mnoha místech zachovává dodnes. Velikonoční pondělí bylo a zůstává též ve znamení vajíček. Ta se připravují smažená, plněná nebo poslouží na pomazánku či do nádivky. Na Velikonoční pondělí připadá státní svátek.

« zpět