MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

II. třída

Rozvrh hodin, sdělení rodičům, týdenní plán učiva


Logická olympiáda 2022

Důležité Základní škola

Vážení rodiče, milí žáci, přátelé školy. I letos se můžeme zapojit do soutěže Logická olympiáda 2022, kde o úspěchu nerozhodují znalosti, ale logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku. Prvním krokem je zaregistrovat se do příslušné kategorie (MŠ nebo kategorie A1, A2, A) na webové stránce www.logickaolympiada.cz – tak neváhejte a zkuste to! Mezní termín registrací je 30. 9. 2022.
 

Svačinky jako od maminky

Důležité Základní škola

Vážení rodiče, je již tradicí na naší základní škole chystat každé ráno našim žáčkům domácí svačinky, které dodají chuť a sílu se učit! – nakonec, pamatuje si je i náš pan ředitel🙂 Během týdne se tak Vaše děti dočkají domácích pomazánek, s láskou pečených buchet, štrůdlu s podzimními jablíčky nebo listových šneků, poctivě zapečených toustů se šunkou či sýrem a jednou měsíčně i šunkového párku v rohlíku. To vše s pitným režimem!

Dopřejte svým dětem od pondělí 12. 9. 2022 každou přestávku v 8:45, nebo 9:45 hod. svačinku a přihlaste se k jejich měsíčnímu odběru u svých třídních učitelů do středy 7. 9. 2022. Cena svačinky je 20 Kč a hradí se v hotovosti třídnímu učiteli až na konci měsíce podle počtu odebraných svačinek.

Jo a ještě něco – ve všech námi připravovaných pokrmech nepoužíváme margarín, který jsme už dávno vyměnili za máslo👍
 

Barvy, barvy, barvičky

23. 9. 2022 Základní škola II. třída

Dnešní krásný podzimní den byl ve znamení barev. Proč? Že nevíte? Protože je první podzimní den. A tak jsme si ho, jak jinak než barevně, oslavili. Děti přišly v barvách podzimu a vše, co v tento den dělaly bylo krásně barevné. Barevně zdobily " přetrženou" abecedu pří hře Abecední hadi, vybarvovaly početní příklady a tvořily suchým pastelem listy pro Vílu. Překvapením byly pokusy s barvami, které dětem připravili čtvrťáci. Nechyběla barevná podzimní víla z přírodnin a také si děti zaběhaly venku. Určitě nám sluníčko ještě stihlo obarvit tvářičky.
Mějte krásné podzimní dny!
 

Učíme se abecedu

23. 9. 2022 Základní škola II. třída

Abeceda není věda, ale je docela těžké se jí naučit a také se v ní orientovat. A tak si my, druháčci pomáháme s abecedou na vršcích, kartičkách s písmeny a také nám pomáhá tetka Abeceda, která na nás dohlíží. Už ji umíme skoro celou. Snad se nám to v hlavičkách nepoplete. :)
 

Třeťáci a páťáci na 112

22. 9. 2022 Základní škola

Exkurzi jsme si náležitě užili! Závodili jsme v masáži srdce, jezdili v hasičském autě a dokonce stříkali hadicí. A samozřejmě jsme se také mnoho dozvěděli o záchraně lidského života a náročné práci záchranářů, hasičů i policistů. Viděli jsme nádherné policejní koně a mohli jsme si je pohladit. Někteří z nás jim mohli dokonce nasypat krmení. Pokud bychom se náhodou ocitli v situaci, kdy je třeba pomoci, doufáme, že bychom věděli jak na to!
 

Byla jedna kukla, a ta kukla pukla...

16. 9. 2022 Základní škola II. třída

Tento týden jsme měli velké štěstí! Naše spolužačka Tamarka přinesla do třídy kukly motýlů. Vyprávěla nám, kde je našla, jak se vyvíjí, co potřebují k životu... A pak jsme začali vývoj pozorovat. Ve středu ráno se nám čtyři motýlci vylíhli. Měli jsme možnost vše sledovat. Byl to úžasný zážitek vidět motýlka se jménem Paví oko vylézat z kukly. Pomohli jsme mu dostat se na plyšáčka, kde nabíral sílu. A pak chvilkami vzlétl, seděl nám na ruce, na prstech, na botě. Ale nejvíc se jim líbilo přímo na okně.

Dnes jsme naše motýlky se slzičkami vypustili do přírody, popřáli jim šťastný let a zamávali. Jelikož nám po nich bylo hned smutno, vyrobili jsme si je v pracovních činnostech. Tak teď nám jich ve třídě létá ještě víc. Koukněte sami, není to nádhera?
 

Noc vědců pro děti i dospělé

12. 9. 2022 Základní škola

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne v pátek 30. 9. 2022 kdy je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. Hmat, sluch, čich, zrak a chuť – pět starých dobrých známých. Co na ně ale říká šestý smysl? Nebo zvířata a rostliny? A co všechno o nich umí prozradit věda? Otevřete nové dimenze vnímání, dejte věcem jiný rozměr a rozviňte všechny smysly, budete je totiž potřebovat.

Více na https://www.nocvedcu.cz/mesto/ostrava
 

Cvičím... cvičíš... cvičíme!

12. 9. 2022 Základní škola II. třída

Florbalisty z Ostravy si přišly dnes děti vyzkoušet, jak jim to jde s míčkem a florbalkou. Nejdříve se děti zahřály při rozcvičce a pak se pustily do hraní. To byste koukali, jaké výkony druháčci podali! Jejich nadšení bylo nejen slyšet, ale i vidět. A že do toho dali maximum bylo poznat na mokrém cvičebním úboru. Alespoň si to pořádně užili.
 

Hola, škola volá!

9. 9. 2022 Základní škola II. třída

Opravdu už nás škola zavolala. Ať už se druháčci těšili nebo ne, pro všechny platí totéž... začít se učit. A tak jsme začali tématem ŠKOLA. Vždyť tam se to všechno celý rok odehrává. Děti vytvořily pomocí hry Sněhová koule myšlenkovou mapu, ze které je dobře čitelné, co si pod pojmem škola představují. O škole jsme si také povídali, popisovali ji, zjišťovali, kolik má tříd, žáků, učitelů, poschodí..., tvořili a psali věty o školákovi... a nezapomněli jsme si školu namalovat. Navrhli jsme jí nový "kabátek". A také jsme si vytvořili našeho nového (pozor! neživého kamaráda) Pepu, který nás bude při učení provázet celý rok. Je to školák Pepa Šikula. To příjmení nás bude motivovat. Co myslíte, budeme také šikulové? 😉 A aby byla legrace, náš kamarád Patriček nám ukázal svého kamaráda pejska, se kterým jsme se moc nasmáli. A tak to má být. Ke škole přece patří i radost a dětský smích. 😀
 

Hurááá do školy!

1. 9. 2022 Základní škola

Tak jsme se všichni dočkali! Prázdniny utekly jako voda a máme nový školní rok. Po společném přivítání před školou a úvodním slovu pana ředitele a paní starostky se žáci rozešli do svých tříd. Tam se dověděli ty nejdůležitější novinky – kdo kolik vyrostl, jaké má kdo nové šaty a módní sestřih...

Nejdůležitější byl tento den pro naše prvňáčky. Byli pasováni na školáky, vyzkoušeli si sezení v lavicích, určili si své značky, přečetli svá jména a s dárečky a spoustou dojmů vyrazili za doprovodu rodičů domů. Všem přejeme v novém školním roce jen samé jedničky! 🙂
 

Druháčci, těšte se!

31. 8. 2022 Základní škola II. třída

Milé "příšerky". Konečně mohu prozradit tajemství, že nás bude ve 2.třídě o jednoho více. Kdo to bude? Holka nebo kluk? Nebo snad nějaké zvířátko? Je to kluk jako buk. Kamarád Pepa, který nám bude pomáhat a učit se s námi. Je neobyčejný a bude na nás koukat z učebnic. Určitě nám bude veselo a zažijeme rok plný poznání a pohody. Tak až zítra, 1. září půjdete z domu, vykročte pravou nožkou a nezapomeňte na dobrou náladu🙂 Protože my tři, Limetka, Pepa a já se na vás moc a moc těšíme. Tak hurá do školy!
 

Mlsání

29. 6. 2022 Základní škola II. třída

Dnes si děti připravily zdravé mlsání. Nejprve každý představil svůj kousek ovoce a pak krájely a krájely, až byla mísa plná, skoro jako v pohádce Hrnečku, vař! Málem přetekla. Ovoce jsme dochutili citronovou šťávou a mohli jsme baštit. A protože je velké horko, nechyběla domácí limonáda z bezové šťávy a máty. Vše bylo moc dobré. Udělali jsem sladkou tečku za báječným školním rokem. 🙂
 

Pasování na čtenáře

27. 6. 2022 Základní škola II. třída

Nejtěžším úkolem v první třídě je mimo jiné naučit se číst, psát a počítat. Proto dnes měli prvňáčci slavnostní pasování na čtenáře v místní knihovně. Po přivítání milými knihovnicemi a seznámení s knihovnou a se vším, co k ní patří, děti musely splnit tři úkoly, jako v pohádce O Popelce. První oříšek... přednést básničku, druhý oříšek... poznat písmenka a třetí oříšek... přečíst úryvek z knihy. Všechny děti se moc snažily, a tak se staly čtenáři. Ještě složily čtenářský slib a na závěr dostaly knihu na památku. Zbývá už jen poctivě a pravidelně každý den číst, číst a číst. Přejeme všem dětem radost při čtení a touhu objevovat nové knihy.
 

Naše paní učitelka Lenka

24. 6. 2022 Základní škola II. třída

Tak se podívejte, jak vidí svou paní učitelku děti. Každý obrázek má své kouzlo a já si v nich čtu o sobě. Děti mi svou malbou napsaly vzkaz. Děkuji. Jste báječní! ❤️
 

Lesní škola

23. 6. 2022 Základní škola II. třída

Dnešní velmi teplý den jsme šli prožít k místní hájence. A tak jsme si vytvořili lesní školu. V první hodině českého jazyka jsme pomocí pozorovacího okénka popisovali vybraný kousek lesa. Ať už to byl strom či jen jeho kůra, list, nebo mech, hlína... vše jsme si nejprve pořádně očima a hmatem prozkoumali a pak jsme psali, co jsme zjistili. Po krátké přestávce jsme měli matematiku. V lese děti hledaly lístečky s příklady a když správně vypočítaly, přiřadily kartičku ke správnému výsledku. Asi už opravdu umí počítat, protože ze třiceti příkladů mely děti jen dvě chybičky.

Poslední hodina bylo propojení čtení s porozuměním s pracovními činnostmi a tělocvikem. Po přečtení příběhu o drozdovi a o tom, jak si staví hnízdo se děti pokusily z přírodnin postavit nejen toto hnízdo, ale mohly stavět cokoli jiného. Když se půjdete do lesa u hájenky podívat, možná ještě nějaké dílo najdete. Hnízdo, skrýš, včelí plástev, domečky...

Školu v lese jsme si moc hezky užili. Přejeme vám příjemné pokoukání u prohlížení fotografií.
 

Super výlet

9. 6. 2022 Základní škola

S velkými obavami, jaké bude počasí, se děti I. a II. třídy vydaly na školní výlet do Včelařského areálu v Chlebovicích. Po naučném videu o včelách jsme se přesunuli na půdu areálu, kde se nachází muzeum včelařských potřeb. Svezli jsme se imaginárním metrem a pak už hurá na svačinu. Hlad byl veliký, a to nás ještě čekaly další aktivity. Vyrobili jsme si medovou svíčku a šup, šup na Medovou stopu. Zvládli jsme místy krkolomnou a náročnou trasu, a i silný déšť, který nás v závěru přece jen zastihl, nám nevadil. Promočení jsme si ještě stihli nakoupit dárečky, sníst oběd a hurá domů. Se zpěvem a dobrou náladou. Rádi se s vámi pomocí fotek podělíme o zážitky. A děti, doma vyprávějte!
 

Učení není mučení

3. 6. 2022 Základní škola II. třída

Že se dá učit i venku už jsme si několikrát vyzkoušeli. Dnes přišla řada na čtenářskou dílnu a hudební výchovu. Děti si v dílničce četly svou oblíbenou knihu, potichoučku, na vybraném místě. Pak vyprávěly o tom, co četly a navzájem si ukázaly obrázky. Tiché čtení děti moc baví. Závěr výuky byl barevný. Na zvonkohře jsme si zopakovali stupnici C dur a snažili se naučit kousek písně Ovčáci, čtveráci. Ještě nám to nejde, ale radost ze hry máme.
 

Den dětí

1. 6. 2022 Základní škola

Soutěže, mlsání, závodění, a hlavně žádné učení. Den dětí jsme prožili ve sportovním duchu, ale hlavně s velkým pěnovým překvapením nakonec. Zasoutěžili jsme si na koloběžkách, běhali jsme okolo školy, shazovali plechovky a taky třeba skákali v pytlích. O přestávce jsme snědli nanuk, a nakonec přišlo to nejlepší. Pěnová koupel – nebo bitka? 🙂 Rozhodně to stálo za to promočené oblečení!
 

Slavíme Den dětí

1. 6. 2022 Základní škola II. třída

Na dnešní den jsme se moc těšili. Ve škole jsme oslavili Den dětí. Svátek jsme prožili venku, kde nám přálo krásné počasí. Celé dopoledne bylo zábavné a plné sportovních her. Moc jsme si pochutnali na nanuku a také nás čekalo velké pěnové překvapení.
 

Plastelínový diktát

30. 5. 2022 Základní škola II. třída

Dnes děti psaly diktát s pomocí plastelíny. Nejprve vymodelovaly hady, ze kterých pak tvořily písmena a skládaly slova. Vymodelovat a správně plastelínou napsat slova se slabikami DĚ, TĚ, NĚ, BĚ, PĚ, VĚ, MĚ zvládli všichni a moc je takový diktát bavil. Tak uvidíme, jestli se jim povede i při psaní perem.
 

Od učení po testík

27. 5. 2022 Základní škola II. třída

Pomalu se loučíme s jarem. Doprovázel nás kamarád čas, o kterém už také mnoho víme. Poznáme základní hodiny, dny v týdnu, měsíce v roce... A tak dnes děti zakončily učivo myšlenkovou mapou a testíkem. Tvořit a přemýšlet ve skupinkách nám ještě úplně nejde, ale určitě nás to baví. Práce to byla nelehká a mnozí se u ní zapotili, ale výsledek stojí za to. Ještě uvidíme, jak dopadne testík a jestli budou děti sklízet jedničky. Co je však nejdůležitější, aby si děti nabyté vědomosti zapamatovaly. Konec výuky jsme si zpříjemnili hrou na zvonkohru. Krásně nám to znělo... A můžeme se těšit na léto!☀️
 

Tik-tak hodiny...

20. 5. 2022 Základní škola II. třída

V prvouce se nyní prvňáčci učí o čase. Kolik má rok měsíců, jaké části má den a také určování času na hodinách. A tak jsme si je šli vytvořit ven. Určovali jsme čas podle zadání a povídali si o tom, co vše můžeme hodinami, hodinkami či stopkami změřit. Známe různé druhy hodin a víme, k čemu slouží.

K naučení nám pomáhá tato básnička:
"Čtvrt, půl, třičtvrtě, celá,
ukaž mi ručičko, kolik to dělá?"

Neumíme ještě všechno, ale celou a půl už poznáme určitě. 🙂
 

Vystoupení pro maminky

16. 5. 2022 Základní škola II. třída

Trocha počáteční nervozity, poslední rady a jdeme na to. Kluci jako vlci a dívky Karkulky společně představili básničkami písmena, zazpívali za doprovodu kytary a zahráli Hrubínovu pohádku. Maminky nakonec dostaly od dětí dárečky k svátku.
 

Den zdraví

13. 5. 2022 Základní škola II. třída

Děti z první třídy se dnes na chvíli staly zdravotníky. V laboratoři si vyzkoušely míchání léků, mastiček, zkoumaly látky pod mikroskopem, ošetřovaly své domácí pacienty – plyšáčky a taky své kamarády. Naučily se dát první pomoc a při jízdě na vozíčku poznaly, jaké to je mít nějaký handicap. Tak uvidíme, kolik z nich bude lékařem či zdravotní sestrou...
 

Třeťáci se učí v lese

13. 5. 2022 Základní škola

Třetí ročník vyrazil společně k hájovně. Užili jsme si zde celé dopoledne, hráli jsme hry zaměřené na znalosti získané v českém i anglickém jazyce, v matematice i prvouce a soutěžili ve sprintu na 60 metrů.

Vznikla povedená monstra podle anglického návodu, týmy objevovaly příklady se stejným výsledkem a zapisovaly do tabulky, nebo vymýšlely strategii – jak na mnoho úkolů z českého jazyka. Individuálně pak děti sprintovaly nebo odpovídaly v kvízu z prvouky. Počasí nám přálo a pátek třináctého se nám vydařil.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10