MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

III. B třída

Rozvrh hodin, sdělení rodičům, týdenní plán učiva


Výlet na Prašivou

16. 6. 2022 Základní škola III. B třída

V úterý jsme vyrazili na výlet! Naše cesta vedla přes Frýdek-Místek, kde jsme narazili na cirkus, kde jsme si mohli z blízka prohlédnou mládě velblouda, lamy nebo dokonce tygry. Pokračovali jsme vlakem do Dobratic a z malého nádraží se vydali po červené až na vrchol. Cesta byla svižná a zanedlouho už jsme stoupali v závěrečném kopci. Všichni se zapotili, ale to k horským procházkám patří. Zahráli jsme si kolíčkovanou a část kopce dokonce vyběhli. Na vrcholu nás čekaly nejen prolézačky, suvenýry a všelijaké sladkosti z obchůdku, ale čekal na nás i vycpaný medvěd.

S 12 kilometry v nohách jsme se vrátili odpoledne zase domů. Možná trochu unavení, ale snad spokojení. 🙂
 

Super výlet

9. 6. 2022 Základní škola

S velkými obavami, jaké bude počasí, se děti I. a II. třídy vydaly na školní výlet do Včelařského areálu v Chlebovicích. Po naučném videu o včelách jsme se přesunuli na půdu areálu, kde se nachází muzeum včelařských potřeb. Svezli jsme se imaginárním metrem a pak už hurá na svačinu. Hlad byl veliký, a to nás ještě čekaly další aktivity. Vyrobili jsme si medovou svíčku a šup, šup na Medovou stopu. Zvládli jsme místy krkolomnou a náročnou trasu, a i silný déšť, který nás v závěru přece jen zastihl, nám nevadil. Promočení jsme si ještě stihli nakoupit dárečky, sníst oběd a hurá domů. Se zpěvem a dobrou náladou. Rádi se s vámi pomocí fotek podělíme o zážitky. A děti, doma vyprávějte!
 

Den dětí

1. 6. 2022 Základní škola

Soutěže, mlsání, závodění, a hlavně žádné učení. Den dětí jsme prožili ve sportovním duchu, ale hlavně s velkým pěnovým překvapením nakonec. Zasoutěžili jsme si na koloběžkách, běhali jsme okolo školy, shazovali plechovky a taky třeba skákali v pytlích. O přestávce jsme snědli nanuk, a nakonec přišlo to nejlepší. Pěnová koupel – nebo bitka? 🙂 Rozhodně to stálo za to promočené oblečení!
 

Let´s make a fruit salad!

1. 6. 2022 Základní škola III. B třída

Ve třetích třídách žijí hodiny angličtiny jídlem! Hrajeme si na obchod, procvičujeme slovní zásobu na počítači, zkoušíme poslechová cvičení a vytváříme zdravé jídelníčky. Téma jídla vyvrcholilo vařením. Každá skupina vytvářela jídlo podle anglického receptu. Vše začalo nákupem ve třídním obchodě, pokračovalo kuchtěním a vyvrcholilo skvělým rautem. Pomyslnou třešničkou na dortu byla anglická olympiáda, kdy si každý vyzkoušel, co vše se za tento školní rok naučil.
 

Tvoříme, hrajeme a sporujeme

26. 5. 2022 Základní škola III. B třída

V hudební výchově jsme si udělali malý koncert. Žáci, kteří hrají na hudební nástroj a chtěli předvést své umění ostatním, dostali prostor. Ti, kteří nemohli donést bubny a jiné rozměrnější hudební nástroje, zase mohli donést nahrávku z vystoupení. Ve výtvarné výchově jsme namalovali portrét, a i když to byla pro mnohé fuška, myslím, že výsledky stojí za to! 🙂

Už se těšíme na sportovní videa nebo prohlížení medailí těch, kteří odpoledne žijí sportem.
 

Střípky z hodin

20. 5. 2022 Základní škola III. B třída

Během hodin se toho stihne! Žijeme teď slovními druhy, tak třídíme slova, kde se jen dá, ať nám to do těch hlav vleze všemi smysly. 🙂

Podívali jsme se, jak dýchají rostliny a vydechují oxid uhličitý, debatu jsme vedli nad fotosyntézou, kdy rostliny získávají svou potravu a produkují kyslík, zkusili si prakticky princip ždímačky a prožili tělocvik venku – kluci se pustili do stavby hráze a holky si střihly gymnastickou chvilku. Sluníčko nám svítilo celý týden a bylo zase prima.
 

Třeťáci se učí v lese

13. 5. 2022 Základní škola

Třetí ročník vyrazil společně k hájovně. Užili jsme si zde celé dopoledne, hráli jsme hry zaměřené na znalosti získané v českém i anglickém jazyce, v matematice i prvouce a soutěžili ve sprintu na 60 metrů.

Vznikla povedená monstra podle anglického návodu, týmy objevovaly příklady se stejným výsledkem a zapisovaly do tabulky, nebo vymýšlely strategii – jak na mnoho úkolů z českého jazyka. Individuálně pak děti sprintovaly nebo odpovídaly v kvízu z prvouky. Počasí nám přálo a pátek třináctého se nám vydařil.
 

Orientační běh

11. 5. 2022 Základní škola

V Sedlištích se konal první ročník soutěže v orientačním běhu všech škol Regionu Slezská brána. Účastníků bylo více než sto. Někteří soutěžili ve dvojicích, jiní jednotlivě. Po zahájení prošli žáci instruktáží k závodu a hurá na start. V krásném počasí nechyběla nikomu chuť vyhrát. A povedlo se. Z našich šesti dvojic se čtyři umístily na stupních vítězů! Obsadily jedno první, dvě druhá a jedno třetí místo. Takový úspěch jsme nečekali! Gratulujeme a už trénujeme na příští ročník.
 

Výlet do ZOO

10. 5. 2022 Základní škola III. B třída

Po několika zmařených pokusech jsme se konečně vydali do ZOO. To čekání stálo za to! Sluníčko, teplo a zvířátka nám doslova pózovala na fotkách, výlet se nám po všech stránkách vydařil!
 

Pro maminky

6. 5. 2022 Základní škola

Milé maminky, přejeme vám hodně zdraví a lásky ke Dni matek. Užijte si nedělní den!❤️ S láskou... vaše děti🌸
 

Uklízíme okolí

1. 5. 2022 Základní škola

Téměř dva týdny jsme teď žili v duchu Dne Země. Ochrana přírody nás provázela matematikou, prvoukou, výtvarkou a dalšími předměty. Vyvrcholením byla vycházka do okolí a sběr odpadků. Člověk by ani netipoval, kolik věcí najdeme. Spolu se III. B jsme nashromáždili hromadu odpadu, který jsme následně správně roztřídili a umístili do vhodných popelnic.
 

Kamarádi online

22. 4. 2022 Základní škola

YouTube a Youtubering, Rizika online her – to byla témata dnešních besed pro žáky 3. – 5. ročníku. Upřesnili si, co je závislost na mobilních zařízeních, jak se chovat na sociálních sítích, na co si dávat pozor, jak lehce lze ztratit kontakt s realitou. A teď rychle ven do přírody, za skutečnými společnými zážitky s kamarády a rodiči.
 

Přejeme všem krásné, pohodové a příjemné Velikonoce!

13. 4. 2022 Základní škola III. B třída

Na velikonoční prázdniny s námi ze školy odhopsali vlastnoručně vytvoření králíčci, naše kraslice zdobí kraslicovník u obecního úřadu a vyrobili jsme si i leporelo o Velikonocích, zvycích a pověrách během nich. V úterý po Velikonocích zase na viděnou! 🙂
 

My body

8. 4. 2022 Základní škola III. B třída

Je to k neuvěření, ale je už zase pátek! Během týdne jsme namalovali osoby v životní velikosti a dokázali je popsat anglickými názvy oblečení a částmi lidského těla. Částmi lidského těla jsme v angličtině žili celý týden. Nyní nám naši noví kamarádi zdobí chodbu a možná trochu lekají kolemjdoucí 🙂

Na počítačích jsme si vyzkoušeli svou čtenářskou gramotnost, odpovídali na otázky a hledali správná řešení. Zvládli jsme se naučit pádové otázky a začali určovat pády. V hudební výchově jsme se naučili mazurku, škoda jen, že nevznikla žádná fotka, určitě bude příležitostí ještě dost.

Páteční hodina s Pokustónem patřila opět vodě. Tentokrát jsme ji přiměli stoupat do sklenice. Stačila nám svíčka a sirky (pod patřičným dohledem samozřejmě) 🙂
 

Jak nám končil březen...

2. 4. 2022 Základní škola III. B třída

V pondělí jsme se vydali užít teplého sluníčka s knihou v ruce. Po společné chvíli si každý nalezl své místo, kde se mu podařilo začíst se do knihy. Schválně, kolik napočítáte čtenářů na fotkách? 🙂 Po individuální četbě opět nastala společná debata nad přečteným, tentokrát se diskuze stočila na závislosti všeho druhu. A věřte, že děti už o závislostech – těch svých (na mobilním telefonu, na sladkém, na televizi) – i ostatních (na cigaretách, alkoholu nebo drogách) leccos ví.

V hudební výchově dlouhodobě pracujeme s notami, s rytmem a hrou na hudební nástroje. Konečně jsme se dostali ke hře podle not, kdy jsme nechali zaznívat pouze hudební nástroje Orffovy sady.

V českém jazyce jsme se zaměřili na opakování vyjmenovaných slov, na slovní druhy a ke konci týdne jsme si vyvozovali pádové otázky. Zkuste se třeťáka z Václavovic zeptat na babičku s kabelkou, jistě vám povykládá zajímavý příběh o pádových otázkách 🙂

V tělocviku trénujeme dribling a střelbu na koš. Pokusili jsme se odehrát i krátkou hru, která se zatím nezdařila. Poučili jsme se z chyb, dotrénovali a už se těšíme na úterní hodinu, kdy se opět pokusíme o fair play hru. Ve čtvrtek jsme provětrali hrazdu, zkusili si závěs, vzpor a někteří dokonce průvlek vzad.

V anglickém jazyce se zdárně všichni prokousali hrou na počítači. Úkoly byly spojené s poslechem rodilého mluvčího a psanou podobou anglických slov, která se učíme – takže žádná lehká práce 🙂

V matematice jsme se krom aritmetiky zaměřili na prostorovou orientaci, na stavby z krychlí, na pohledy na ně a zvládli jsme posunout práci s kružítkem zase o krok dál. To když jsme i ve výtvarné výchově pracovali s kružítkem.

A to by nebyl pátek, aby nebylo co zkoumat. Tlak vzduchu byl pro nás zatím neprobádané území. Po hodině s Pokustónem už to není pravda.

Byl to plný týden a my jsme zase všichni znalejší.
 

Ponožkový týden

25. 3. 2022 Základní škola III. B třída

V pondělí dne 21. března je světový den Downova syndromu. Od pexesa, videa i vzpomínek na přečtenou knihu Domov pro Marťany jsme si povídali na téma tohoto syndromu. V týdnu jsme vytvářeli ponožky z přírodních materiálů nebo barevných papírů – podle chuti. Na závěr dnes děti vyřešily ponožkovou únikovou hru, díky několika splněným úkolům zjistily tajný kód k zámku, který následně otevřely.
 

Škola v přírodě: 5. den a hurááá domů

18. 3. 2022 Základní škola

Tak a zazvonil zvonec a školy v přírodě je konec. Ještě vše dotvořit, sbalit kufry, udělat vzpomínkové foto, rozloučit se s báječnými animátory a jedeme. Celý týden jsme si všichni náramně užili a teď už se těšíme na svou milovanou rodinu.
 

Škola v přírodě: 4. den

17. 3. 2022 Základní škola

Škola v přírodě: 3. den u Včeliček

16. 3. 2022 Základní škola

Po dobré snídani Včeličky vyrazily za sluníčkem do údolí říčky Bobrůvky ke studánce. Vydaly se po stopách kůrovce a jeho projevů v přírodě. Pozorovaly znaky jeho výskytu a zahrály si spoustu pohybových her. Podvečer si zpestřily pečením zdravých ovesných sušenek.
 

Škola v přírodě: 3. den

16. 3. 2022 Základní škola

Dnes jsme si užili celodenní výlet na blízkou ekofarmu s procházkou krásným okolím Mitrova. Podívejte se sami. Dlouhým výletem den nekončil. Odpoledne jsme strávili na hřišti před budovou. Soutěžili jsme, sportovali, prostě jsme si užívali pobyt na čerstvém vzduchu. A večer? Byli jste někdy ve tmě a tichu v přírodě a jen vnímali všechno kolem sebe? Vyzkoušejte si to.
 

Škola v přírodě: 2. den u Včeliček

15. 3. 2022 Základní škola

Včeličky dnes opět radostně vylétly z úlu. No aby ne, vylákalo je jarní sluníčko. Dopoledne zkoumaly a stopovaly, jak rychle teče voda a naučily se, jak funguje koloběh vody v přírodě. Vyrobily si včelky a pokračovaly ve vytváření lap-booku. Den si zpestřily na dětském hřišti a nakupováním dárečků. To bylo radosti! A protože na ty nejbližší moc myslíme, napsali jsme i pohledy. Teď už si jen přát, aby se pošta nezpozdila a pozdravy z Podmitrova došly včas.
 

Škola v přírodě: 2. den

15. 3. 2022 Základní škola

Probudili jsme se do krásného slunečného dne. Vyplnili jsme ho různými řemesly – výrobou másla, dřevěných náramků, malováním jílem a pískem, dokonce pečením placek na ohni. Doma to zkusíme také, jsou výborné. Den jsme zakončili procházkou na blízký kopec. Nechyběly ani nezbytné nákupy.
 

Škola v přírodě: 1. den

14. 3. 2022 Základní škola

Tak jsme šťastně dojeli... Po dlouhé, ale bezpečné jízdě si děti odnesly kufry do pokojů a hurá na oběd. Vývar a rýži s kuřecí roládou a salátem sluply co by dup a po krátkém odpočinku začal program. Včelky rychle vylétly z úlu a řemeslníci se dali do práce. Tak uvidíme, jak jim to půjde.
 

Náš báječný den a nejen to

11. 3. 2022 Základní škola III. B třída

Měli jsme tu čest mezi námi opět přivítat lektorky z loutkového divadla, které nás provedly našimi dny. Povídali jsme si, vytvářeli, kreslili a hráli scénky na téma našeho báječného dnu. Co dělá náš den dobrým? Co špatným? Je v našich silách ze špatného dne udělat dobrý? Můžeme my nějak pomoci druhým, aby jejich den byl lepší? Na mnohé otázky se nám podařilo naleznout odpovědi. Moc děkujeme.

Ale prožili jsme toho opět ale více, 22. února jsme společně také oslavily "dvojkový" den. Dvakrát jsme se pozdravili, dostávali dvě jedničky, pracovali ve dvojicích anebo na dvě skupiny. Děti se ráno kreativně oblékly a krom dvou copů, ponožek nebo náramků, byla k vidění třeba i dvě trička. Zkoušeli jsme kreslit a psát dvěma rukama najednou, hráli vybíjenou s dvěma míči a každý měl dva životy. Dvakrát jsme se rozloučili… škoda jen, že oběd jsme dostali jen jeden 🙂
 

Hokusy pokusy s mlékem i vodou

11. 3. 2022 Základní škola III. B třída

Poslední hodina v pátek stále patří v naší třídě panu Pokustónovi, který neúnavně chystá další a další pokus. Tentokrát si během posledních týdnů nachystal dva "mléčné" a dva "vodní" pokusy. Zkoušeli jsme kouzlit s odstředivou silou a opravdu, krom jednoho přetrženého lanka, které způsobilo mokrou katastrofu, byli všichni naprosto suší. Druhým pokusem byl pokus vidět horkou vodu....to se snadněji řekne než udělá. Proto jsme ji patřičně obarvili a ponořili do nádoby s vodou studenou, co se dělo zjistíte lehce z fotek.
S mlékem jsme kouzlili s lentilkami, přišli jsme na dva poznatky - jednak, lentilky už moc nebarví a jednak, že mléka je potřeba dát jen troška. I tak jsme náznaky duhy v talířích viděli a to nám vykouzlilo úsměvy na tvářích.
Mléko jsme také použili v pokuse, kdy jsme se zaměřili na hustotu kapalin. Každá kapalina nám v lahvi nebo ve sklenici vytvořila svou vlastní vrstvu. Zjistili jsme, že na pořadí nalévaných tekutin záleží a podle pořadí se i mění barvy vrstev.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10