MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

III. třída

Rozvrh hodin


U prvňáků - dílny kam se podíváš

7. 12. 2022 Základní škola

v I.A a I.B se nesl den 6. 12. v dílenském duchu. Dopoledne děti prožily dramadílny, ve kterých pomáhali s tvorbou příběhů loutek Oldy a Františka, kteří měli mezi sebou někdy konflikty. Ale díky bystrým hlavičkám našich prvňáčků konflikty zmizely a děti naučily loutky, jak by se k sobě měly správně chovat. Odpoledne se přešlo na dílny výtvarné a za pomoci rodinných příslušníků děti vyráběly výrobky na školní jarmark. Obě akce se velice povedly a my moc děkujeme za hezky prožitý čas :)
 

Poslední plavání našich prvňáků

2. 12. 2022 Základní škola

Ve čtvrtek 1. 12. 2022 jsme se zúčastnili na bazénu Delfínek v Havířově poslední plavecké lekce. Jednotlivé hodiny se nám moc líbily a naučili jsme se spoustu nových pohybů a her ve vodě. Paní instruktorky byly vždy milé a vstřícné, pod jejich vedením se nám v bazénu moc líbilo a už se těšíme na příští rok.
 

Konec čvachtání, malí lachtani!

29. 11. 2022 Základní škola

Dnes prožily děti z 2. a 3. ročníku poslední lekci plavání. Po plavecké rozcvičce děti závodily v plaveckých stylech a přesvědčily tak paní plavčice, že na to mají a jsou ve vodě jako doma. A tak se plavalo a fandilo. Nechybělo ani hraní a "čvachtání". A odměnou bylo "mokré" vysvědčení. Ještě máme co dohánět, ale teď už opravdu zazvonil zvonec... a plavání je konec. Tak zase za rok.
 

City, pocity

17. 11. 2022 Základní škola III. třída

Jakou barvu má odvaha? A jakou závist nebo štěstí? Poznáte na člověku, jaké pocity zrovinka prožívá? Se čtením neverbálních projevů pocitů jsme si v minulém týdnu pohrávali v dramatických dílnách.
 

III. a V. třída v planetáriu

17. 11. 2022 Základní škola III. třída

V pondělí 14. 11. 2022 jsme se přemístili společně s páťáky do nekonečného vesmíru. Naučili jsme se planety naší galaxie, poznali jsme souhvězdí zimní oblohy a vyzkoušeli jsme si spoustu fyzikálních pokusů. Už víme, jakým zařízením se měří seismické otřesy, a také, proč vznikají. Sami jsme si změřili otřes, který způsobíme vahou vlastního těla. Vytvořili jsme si na modelu mořského pobřeží vlnu tsunami nebo si prohlédli nejvyšší horu planety Mars, která měří okolo 24 000 km. Nabyté vědomosti páťáci zužitkují v hodinách přírodovědy.
 

Día de los Muertos

4. 11. 2022 Základní škola III. třída

Día de los Muertos neboli Den Všech svatých ve Španělsku. Ve třetí třídě už znají rozdíly mezi Halloweenem a Dušičkami, ale také zjistili, že i jinde ve světě vzpomínají na své předky různými způsoby. Zároveň jsme si užili úžasnou hostinu, za kterou bychom chtěli poděkovat všem, kteří přispěli.
 

V dopravním provozu

30. 10. 2022 Základní škola III. třída

V pondělí 24. 10. 2022 jsme se se třeťáky vydali na dopravní hřiště. Měli jsme dostatek času, abychom si prošli chodníky a pěší zóny, zopakovali si chování chodců v provozu a na přechodech pro chodce. Na kolech jsme projeli cyklostezky, křižovatky s odbočovacími pruhy, přechody pro cyklisty a ukazování směru při odbočení.

Zopakovali jsme si, že zatímco se chodci drží na silnice vlevo, pakliže nejdou ve skupině, cyklisté jezdí v pravém jízdním pruhu. Už víme, jak se chovat na vlakovém přejezdu, pokud svítí červená výstražná světla, známe značky příkazové a zákazové. V příštím školním roce budeme skvěle připraveni na zkoušky k získání průkazu cyklisty.
 

Návštěva z Paskova

15. 10. 2022 Základní škola

V pátek 14. 10. 2022 k nám přijeli strávit příjemné dopoledne žáci 7. ročníku ZŠ Paskov. Jednalo se o výměnnou návštěvu z projektu Regionu Slezská brána. Naši páťáci si připravili prezentace o zajímavých místech, která chtěli kamarádům z Paskova ukázat. Začali jsme základními informacemi o obci. Velký úspěch měla prohlídka rekonstruované školy. Paní starostka nám umožnila vstup do kostela sv. Václava. Představili jsme také kapličky na Kopťově a Potoční, Ryninku či větrný mlýnek. Setkání končilo u myslivecké chaty přednáškou pana Lajčoka a obědem pro naše hosty. Kamarádi, zase někdy ahoj!
 

Voda všude, kam se podíváš

15. 10. 2022 Základní škola III. třída

Máme za sebou projektový den na téma VODA. Představte si, že všude kolem nás se pohybuje a je součástí všeho živého chemická sloučenina vodíku a kyslíku se sumárním vzorcem H2O. My už víme, že je vzácná, protože ji svou činností v přírodě znehodnocujeme. Vyzkoušeli jsme si pokus, abychom dokázali, že voda mění skupenství a koluje ve velkém a malém koloběhu. Dozvěděli jsme se, že během dne může průměrná spotřeba vody dosáhnout 90 litrů na jednoho človíčka. To už je důvod být ostražitý a snažit se vodu šetřit. Jakými způsoby? Můžeme místo napuštění svého bazénu zajít párkrát za sezonu na koupaliště, můžeme využívat vodu dešťovou k zalévání zahrádky, také se nabízí využití tzv. šedé vody a neméně důležitá je možnost využití sprchy, při které spotřebujeme 30 l vody namísto napuštění plné vany, která pojme 100 l vody. Pokud Vás téma voda zajímá, doporučujeme s třeťáky shlédnout pořad Nezkreslená věda anebo si vyzkoušet náš václavovický test😉

1. Území naší obce Václavovice spadá pod Správu kterého povodí?
a) Povodí Ostravice
b) Povodí Slezska
c) Povodí Odry

2. Vodní toky Václavovic směřují do řeky Lučiny. Jak se dříve nazývala?
a) Lucia
b) Lucina
c) Loučná

3. Jak se nazývá potok, který teče na hranicí s obcí Horní Datyně?
a) Horní Datyňka
b) Datyňka
c) Dolní Datyňka

4. Jaký je správný název pro zařízení, které se na území obce stará o čištění vody?
a) Čovka
b) Čistička odpadních vod
c) Čistírna odpadních vod

Správné odpovědi: 1.c); 2.b); 3.b); 4.c)
 

Plaveme, hrajeme, relaxujeme

30. 9. 2022 Základní škola III. třída

Tento týden byl plný nových věcí. V úterý jsme zase po roce navštívili bazén, a i přes drobné obavy tam bylo stále pěkné vedro. Ve čtvrtek jsme si zahráli na boomwhackers a šlo nám to tak dobře, že jsme si i youtube předlohu zrychlovali – https://www.youtube.com/watch?v=yhr3n15o0yw

Tempo jsme udrželi i v procvičování násobilky, kde nejrychlejší dvojice byly schopné násobilkovou řadu úplně nových násobek vyjmenovat i rychleji než za 7 sekund. No a abychom si od toho tempa trošku odpočali, tak jsme týden zakončili autogenním tréninkem.
 

Podzime vítej aneb barevný den u třeťáků

23. 9. 2022 Základní škola III. třída

Hned poté, co jsme si natrénovali násobilku šesti formou rapu a opery (ano, čtete správně🙂) jsme se vydali vstříc dobrodružství v podobě barevného dne. Užili jsme si barevný turnaj v ringu, malování na obličej a barevné pokusy. Podzime vítej!
 

Třeťáci a páťáci na 112

22. 9. 2022 Základní škola

Exkurzi jsme si náležitě užili! Závodili jsme v masáži srdce, jezdili v hasičském autě a dokonce stříkali hadicí. A samozřejmě jsme se také mnoho dozvěděli o záchraně lidského života a náročné práci záchranářů, hasičů i policistů. Viděli jsme nádherné policejní koně a mohli jsme si je pohladit. Někteří z nás jim mohli dokonce nasypat krmení. Pokud bychom se náhodou ocitli v situaci, kdy je třeba pomoci, doufáme, že bychom věděli jak na to!
 

Logická olympiáda 2022

13. 9. 2022 Základní škola

Vážení rodiče, milí žáci, přátelé školy. I letos se můžeme zapojit do soutěže Logická olympiáda 2022, kde o úspěchu nerozhodují znalosti, ale logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku. Prvním krokem je zaregistrovat se do příslušné kategorie (MŠ nebo kategorie A1, A2, A) na webové stránce www.logickaolympiada.cz – tak neváhejte a zkuste to! Mezní termín registrací je 30. 9. 2022.
 

Noc vědců pro děti i dospělé

12. 9. 2022 Základní škola

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne v pátek 30. 9. 2022 kdy je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. Hmat, sluch, čich, zrak a chuť – pět starých dobrých známých. Co na ně ale říká šestý smysl? Nebo zvířata a rostliny? A co všechno o nich umí prozradit věda? Otevřete nové dimenze vnímání, dejte věcem jiný rozměr a rozviňte všechny smysly, budete je totiž potřebovat.

Více na https://www.nocvedcu.cz/mesto/ostrava
 

Svačinky jako od maminky

2. 9. 2022 Základní škola

Vážení rodiče, je již tradicí na naší základní škole chystat každé ráno našim žáčkům domácí svačinky, které dodají chuť a sílu se učit! – nakonec, pamatuje si je i náš pan ředitel 🙂 Během týdne se tak Vaše děti dočkají domácích pomazánek, s láskou pečených buchet, štrůdlu s podzimními jablíčky nebo listových šneků, poctivě zapečených toustů se šunkou či sýrem a jednou měsíčně i šunkového párku v rohlíku. To vše s pitným režimem!

Dopřejte svým dětem od pondělí 12. 9. 2022 každou přestávku v 8:45, nebo 9:45 hod. svačinku a přihlaste se k jejich měsíčnímu odběru u svých třídních učitelů do středy 7. 9. 2022. Cena svačinky je 20 Kč a hradí se v hotovosti třídnímu učiteli až na konci měsíce podle počtu odebraných svačinek.

Jo a ještě něco – ve všech námi připravovaných pokrmech nepoužíváme margarín, který jsme už dávno vyměnili za máslo 👍
 

Hurááá do školy!

1. 9. 2022 Základní škola

Tak jsme se všichni dočkali! Prázdniny utekly jako voda a máme nový školní rok. Po společném přivítání před školou a úvodním slovu pana ředitele a paní starostky se žáci rozešli do svých tříd. Tam se dověděli ty nejdůležitější novinky – kdo kolik vyrostl, jaké má kdo nové šaty a módní sestřih...

Nejdůležitější byl tento den pro naše prvňáčky. Byli pasováni na školáky, vyzkoušeli si sezení v lavicích, určili si své značky, přečetli svá jména a s dárečky a spoustou dojmů vyrazili za doprovodu rodičů domů. Všem přejeme v novém školním roce jen samé jedničky! 🙂
 

Soutěž ve vázání tkaniček

24. 6. 2022 Základní škola III. třída

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se po dlouhodobém tréningu a hodinách strávených motáním všech možných provázků a tkaniček, konala soutěž o nejrychlejšího "tkaničkáře". Žáci si vytvořili čtyřčlenná družstva a bojovali v nich o postup. Ti nejrychlejší se pak utkali ve finále, které skončilo remízou. Po bleskurychlém rozstřelu vyhrála o setinu sekundy Áďa Kuncová nad Áďou Škodou. Blahopřejeme! Závod se obešel bez zranění až na pár zašmodrchaných prstů. 🙂
 

Super výlet

9. 6. 2022 Základní škola

S velkými obavami, jaké bude počasí, se děti I. a II. třídy vydaly na školní výlet do Včelařského areálu v Chlebovicích. Po naučném videu o včelách jsme se přesunuli na půdu areálu, kde se nachází muzeum včelařských potřeb. Svezli jsme se imaginárním metrem a pak už hurá na svačinu. Hlad byl veliký, a to nás ještě čekaly další aktivity. Vyrobili jsme si medovou svíčku a šup, šup na Medovou stopu. Zvládli jsme místy krkolomnou a náročnou trasu, a i silný déšť, který nás v závěru přece jen zastihl, nám nevadil. Promočení jsme si ještě stihli nakoupit dárečky, sníst oběd a hurá domů. Se zpěvem a dobrou náladou. Rádi se s vámi pomocí fotek podělíme o zážitky. A děti, doma vyprávějte!
 

Násobilky se nebojíme

6. 6. 2022 Základní škola III. třída

Začali jsme s násobilkou. Pomaloučku a polehoučku jsme se naučili násobit a dělit dvěma, třemi a učíme se už i čtyřku. Procvičujeme pomocí her jednotlivě, ve dvojicích i větších skupinách. Doufejme, že do prázdnin perfektně zvládneme čísla do 50.
 

Den dětí

1. 6. 2022 Základní škola

Soutěže, mlsání, závodění, a hlavně žádné učení. Den dětí jsme prožili ve sportovním duchu, ale hlavně s velkým pěnovým překvapením nakonec. Zasoutěžili jsme si na koloběžkách, běhali jsme okolo školy, shazovali plechovky a taky třeba skákali v pytlích. O přestávce jsme snědli nanuk, a nakonec přišlo to nejlepší. Pěnová koupel – nebo bitka? 🙂 Rozhodně to stálo za to promočené oblečení!
 

Učíme se skupinové práci

20. 5. 2022 Základní škola III. třída

Ve čtvrtek a pátek jsme se učili jinak. Vyzkoušeli jsme si práci v menších skupinkách o třech nebo čtyřech žácích. Spoluprací a vzájemnou domluvou jsme se pokoušeli dosáhnout co nejlepšího společného výsledku. A dařilo se nám to! 🙂 Tématy jednotlivých vyučovacích hodin byly: násobilka, slovní druhy a lidské tělo.
 

Třeťáci se učí v lese

13. 5. 2022 Základní škola

Třetí ročník vyrazil společně k hájovně. Užili jsme si zde celé dopoledne, hráli jsme hry zaměřené na znalosti získané v českém i anglickém jazyce, v matematice i prvouce a soutěžili ve sprintu na 60 metrů.

Vznikla povedená monstra podle anglického návodu, týmy objevovaly příklady se stejným výsledkem a zapisovaly do tabulky, nebo vymýšlely strategii – jak na mnoho úkolů z českého jazyka. Individuálně pak děti sprintovaly nebo odpovídaly v kvízu z prvouky. Počasí nám přálo a pátek třináctého se nám vydařil.
 

Orientační běh

11. 5. 2022 Základní škola

V Sedlištích se konal první ročník soutěže v orientačním běhu všech škol Regionu Slezská brána. Účastníků bylo více než sto. Někteří soutěžili ve dvojicích, jiní jednotlivě. Po zahájení prošli žáci instruktáží k závodu a hurá na start. V krásném počasí nechyběla nikomu chuť vyhrát. A povedlo se. Z našich šesti dvojic se čtyři umístily na stupních vítězů! Obsadily jedno první, dvě druhá a jedno třetí místo. Takový úspěch jsme nečekali! Gratulujeme a už trénujeme na příští ročník.
 

Poznáváme naše ptáčky

9. 5. 2022 Základní škola III. třída

V prvouce jsme konstatovali, že jaro už je v plném proudu a k poznávání květin bychom mohli přidat i pár ptáčků našich zahrad. Ukázali jsme si obrázky, k nim ukázky zpěvu a nakonec se i sami pokusili pomocí tužky o kresbu jejich podoby. No povedli se nám to parádně. Posuďte sami.
 

Pro maminky

6. 5. 2022 Základní škola

Milé maminky, přejeme vám hodně zdraví a lásky ke Dni matek. Užijte si nedělní den!❤️ S láskou... vaše děti🌸
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8