MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

IV. třída

Rozvrh hodin, sdělení rodičům, týdenní plán učiva


Logická olympiáda 2022

Důležité Základní škola

Vážení rodiče, milí žáci, přátelé školy. I letos se můžeme zapojit do soutěže Logická olympiáda 2022, kde o úspěchu nerozhodují znalosti, ale logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku. Prvním krokem je zaregistrovat se do příslušné kategorie (MŠ nebo kategorie A1, A2, A) na webové stránce www.logickaolympiada.cz – tak neváhejte a zkuste to! Mezní termín registrací je 30. 9. 2022.
 

Svačinky jako od maminky

Důležité Základní škola

Vážení rodiče, je již tradicí na naší základní škole chystat každé ráno našim žáčkům domácí svačinky, které dodají chuť a sílu se učit! – nakonec, pamatuje si je i náš pan ředitel🙂 Během týdne se tak Vaše děti dočkají domácích pomazánek, s láskou pečených buchet, štrůdlu s podzimními jablíčky nebo listových šneků, poctivě zapečených toustů se šunkou či sýrem a jednou měsíčně i šunkového párku v rohlíku. To vše s pitným režimem!

Dopřejte svým dětem od pondělí 12. 9. 2022 každou přestávku v 8:45, nebo 9:45 hod. svačinku a přihlaste se k jejich měsíčnímu odběru u svých třídních učitelů do středy 7. 9. 2022. Cena svačinky je 20 Kč a hradí se v hotovosti třídnímu učiteli až na konci měsíce podle počtu odebraných svačinek.

Jo a ještě něco – ve všech námi připravovaných pokrmech nepoužíváme margarín, který jsme už dávno vyměnili za máslo👍
 

Třeťáci a páťáci na 112

22. 9. 2022 Základní škola

Exkurzi jsme si náležitě užili! Závodili jsme v masáži srdce, jezdili v hasičském autě a dokonce stříkali hadicí. A samozřejmě jsme se také mnoho dozvěděli o záchraně lidského života a náročné práci záchranářů, hasičů i policistů. Viděli jsme nádherné policejní koně a mohli jsme si je pohladit. Někteří z nás jim mohli dokonce nasypat krmení. Pokud bychom se náhodou ocitli v situaci, kdy je třeba pomoci, doufáme, že bychom věděli jak na to!
 

Co se děje u čtvrťáků

21. 9. 2022 Základní škola IV. třída

Malujeme, hrajeme na hudební nástroje, zkoumáme druhy plodů, stonků a listů, opakujeme fotosyntézu, slovní druhy i počítáme jako diví. Fotky jsou více než slova, tak se pokochejte.
 

Čtvrťáci a učení venku

13. 9. 2022 Základní škola IV. třída

Na úterní dopoledne jsme se vydali do nedalekého lesa. Cestou jsme si zopakovali základy českého jazyka – psaní ú/ů a tvrdé a měkké souhlásky. V lese samotném jsme se věnovali slovním druhům.

Podzimní příroda nám nadělila houby a my toho patřičně využili. Na nalezených úlovcích jsme si ukázali části hub, pojmenovali tyto části a měli možnost se je také naučit. Na průzkum lesa i svačinu zbyl samozřejmě také čas.

Cestou zpět jsme se věnovali matematice. Den utekl mrknutím oka.
 

S kladívkem do školy

13. 9. 2022 Základní škola IV. třída

Dnešní hodinu pracovních činností jsme vyrazili ven. Vyzbrojeni kladívky, šmirgl papírem, hřebíčky a odhodláním, jsme se pustili do práce. Někteří si vyzkoušeli i práci se stojanovou vrtačkou. Výsledky byly povedené a udělaly nám radost.
 

Noc vědců pro děti i dospělé

12. 9. 2022 Základní škola

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne v pátek 30. 9. 2022 kdy je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. Hmat, sluch, čich, zrak a chuť – pět starých dobrých známých. Co na ně ale říká šestý smysl? Nebo zvířata a rostliny? A co všechno o nich umí prozradit věda? Otevřete nové dimenze vnímání, dejte věcem jiný rozměr a rozviňte všechny smysly, budete je totiž potřebovat.

Více na https://www.nocvedcu.cz/mesto/ostrava
 

První pomoc

9. 9. 2022 Základní škola IV. třída

Během prvního týdne jsme nejen opakovali učivo z třetího ročníku, tvořili třídní pravidla, zdobili skříňky a podobně, ale také zahájili náš celoroční projekt. Mistr Um a paní Nadaná s námi budou celý rok zkoumat různá povolání a činnosti.

Abychom byli připraveni na vše, začali jsme první pomocí a trochu se dotkli také maskérství. V první části jsme se naučili namaskovat zranění a v druhé jej správně ošetřit. Troufám si říct, že jsme si to všichni užili!
 

Hurááá do školy!

1. 9. 2022 Základní škola

Tak jsme se všichni dočkali! Prázdniny utekly jako voda a máme nový školní rok. Po společném přivítání před školou a úvodním slovu pana ředitele a paní starostky se žáci rozešli do svých tříd. Tam se dověděli ty nejdůležitější novinky – kdo kolik vyrostl, jaké má kdo nové šaty a módní sestřih...

Nejdůležitější byl tento den pro naše prvňáčky. Byli pasováni na školáky, vyzkoušeli si sezení v lavicích, určili si své značky, přečetli svá jména a s dárečky a spoustou dojmů vyrazili za doprovodu rodičů domů. Všem přejeme v novém školním roce jen samé jedničky! 🙂
 

Výlet na Prašivou

16. 6. 2022 Základní škola IV. třída

V úterý jsme vyrazili na výlet! Naše cesta vedla přes Frýdek-Místek, kde jsme narazili na cirkus, kde jsme si mohli z blízka prohlédnou mládě velblouda, lamy nebo dokonce tygry. Pokračovali jsme vlakem do Dobratic a z malého nádraží se vydali po červené až na vrchol. Cesta byla svižná a zanedlouho už jsme stoupali v závěrečném kopci. Všichni se zapotili, ale to k horským procházkám patří. Zahráli jsme si kolíčkovanou a část kopce dokonce vyběhli. Na vrcholu nás čekaly nejen prolézačky, suvenýry a všelijaké sladkosti z obchůdku, ale čekal na nás i vycpaný medvěd.

S 12 kilometry v nohách jsme se vrátili odpoledne zase domů. Možná trochu unavení, ale snad spokojení. 🙂
 

Super výlet

9. 6. 2022 Základní škola

S velkými obavami, jaké bude počasí, se děti I. a II. třídy vydaly na školní výlet do Včelařského areálu v Chlebovicích. Po naučném videu o včelách jsme se přesunuli na půdu areálu, kde se nachází muzeum včelařských potřeb. Svezli jsme se imaginárním metrem a pak už hurá na svačinu. Hlad byl veliký, a to nás ještě čekaly další aktivity. Vyrobili jsme si medovou svíčku a šup, šup na Medovou stopu. Zvládli jsme místy krkolomnou a náročnou trasu, a i silný déšť, který nás v závěru přece jen zastihl, nám nevadil. Promočení jsme si ještě stihli nakoupit dárečky, sníst oběd a hurá domů. Se zpěvem a dobrou náladou. Rádi se s vámi pomocí fotek podělíme o zážitky. A děti, doma vyprávějte!
 

Den dětí

1. 6. 2022 Základní škola

Soutěže, mlsání, závodění, a hlavně žádné učení. Den dětí jsme prožili ve sportovním duchu, ale hlavně s velkým pěnovým překvapením nakonec. Zasoutěžili jsme si na koloběžkách, běhali jsme okolo školy, shazovali plechovky a taky třeba skákali v pytlích. O přestávce jsme snědli nanuk, a nakonec přišlo to nejlepší. Pěnová koupel – nebo bitka? 🙂 Rozhodně to stálo za to promočené oblečení!
 

Let´s make a fruit salad!

1. 6. 2022 Základní škola IV. třída

Ve třetích třídách žijí hodiny angličtiny jídlem! Hrajeme si na obchod, procvičujeme slovní zásobu na počítači, zkoušíme poslechová cvičení a vytváříme zdravé jídelníčky. Téma jídla vyvrcholilo vařením. Každá skupina vytvářela jídlo podle anglického receptu. Vše začalo nákupem ve třídním obchodě, pokračovalo kuchtěním a vyvrcholilo skvělým rautem. Pomyslnou třešničkou na dortu byla anglická olympiáda, kdy si každý vyzkoušel, co vše se za tento školní rok naučil.
 

Tvoříme, hrajeme a sporujeme

26. 5. 2022 Základní škola IV. třída

V hudební výchově jsme si udělali malý koncert. Žáci, kteří hrají na hudební nástroj a chtěli předvést své umění ostatním, dostali prostor. Ti, kteří nemohli donést bubny a jiné rozměrnější hudební nástroje, zase mohli donést nahrávku z vystoupení. Ve výtvarné výchově jsme namalovali portrét, a i když to byla pro mnohé fuška, myslím, že výsledky stojí za to! 🙂

Už se těšíme na sportovní videa nebo prohlížení medailí těch, kteří odpoledne žijí sportem.
 

Střípky z hodin

20. 5. 2022 Základní škola IV. třída

Během hodin se toho stihne! Žijeme teď slovními druhy, tak třídíme slova, kde se jen dá, ať nám to do těch hlav vleze všemi smysly. 🙂

Podívali jsme se, jak dýchají rostliny a vydechují oxid uhličitý, debatu jsme vedli nad fotosyntézou, kdy rostliny získávají svou potravu a produkují kyslík, zkusili si prakticky princip ždímačky a prožili tělocvik venku – kluci se pustili do stavby hráze a holky si střihly gymnastickou chvilku. Sluníčko nám svítilo celý týden a bylo zase prima.
 

Třeťáci se učí v lese

13. 5. 2022 Základní škola

Třetí ročník vyrazil společně k hájovně. Užili jsme si zde celé dopoledne, hráli jsme hry zaměřené na znalosti získané v českém i anglickém jazyce, v matematice i prvouce a soutěžili ve sprintu na 60 metrů.

Vznikla povedená monstra podle anglického návodu, týmy objevovaly příklady se stejným výsledkem a zapisovaly do tabulky, nebo vymýšlely strategii – jak na mnoho úkolů z českého jazyka. Individuálně pak děti sprintovaly nebo odpovídaly v kvízu z prvouky. Počasí nám přálo a pátek třináctého se nám vydařil.
 

Orientační běh

11. 5. 2022 Základní škola

V Sedlištích se konal první ročník soutěže v orientačním běhu všech škol Regionu Slezská brána. Účastníků bylo více než sto. Někteří soutěžili ve dvojicích, jiní jednotlivě. Po zahájení prošli žáci instruktáží k závodu a hurá na start. V krásném počasí nechyběla nikomu chuť vyhrát. A povedlo se. Z našich šesti dvojic se čtyři umístily na stupních vítězů! Obsadily jedno první, dvě druhá a jedno třetí místo. Takový úspěch jsme nečekali! Gratulujeme a už trénujeme na příští ročník.
 

Výlet do ZOO

10. 5. 2022 Základní škola IV. třída

Po několika zmařených pokusech jsme se konečně vydali do ZOO. To čekání stálo za to! Sluníčko, teplo a zvířátka nám doslova pózovala na fotkách, výlet se nám po všech stránkách vydařil!
 

Pro maminky

6. 5. 2022 Základní škola

Milé maminky, přejeme vám hodně zdraví a lásky ke Dni matek. Užijte si nedělní den!❤️ S láskou... vaše děti🌸
 

Uklízíme okolí

1. 5. 2022 Základní škola

Téměř dva týdny jsme teď žili v duchu Dne Země. Ochrana přírody nás provázela matematikou, prvoukou, výtvarkou a dalšími předměty. Vyvrcholením byla vycházka do okolí a sběr odpadků. Člověk by ani netipoval, kolik věcí najdeme. Spolu se III. B jsme nashromáždili hromadu odpadu, který jsme následně správně roztřídili a umístili do vhodných popelnic.
 

Kamarádi online

22. 4. 2022 Základní škola

YouTube a Youtubering, Rizika online her – to byla témata dnešních besed pro žáky 3. – 5. ročníku. Upřesnili si, co je závislost na mobilních zařízeních, jak se chovat na sociálních sítích, na co si dávat pozor, jak lehce lze ztratit kontakt s realitou. A teď rychle ven do přírody, za skutečnými společnými zážitky s kamarády a rodiči.
 

Přejeme všem krásné, pohodové a příjemné Velikonoce!

13. 4. 2022 Základní škola IV. třída

Na velikonoční prázdniny s námi ze školy odhopsali vlastnoručně vytvoření králíčci, naše kraslice zdobí kraslicovník u obecního úřadu a vyrobili jsme si i leporelo o Velikonocích, zvycích a pověrách během nich. V úterý po Velikonocích zase na viděnou! 🙂
 

My body

8. 4. 2022 Základní škola IV. třída

Je to k neuvěření, ale je už zase pátek! Během týdne jsme namalovali osoby v životní velikosti a dokázali je popsat anglickými názvy oblečení a částmi lidského těla. Částmi lidského těla jsme v angličtině žili celý týden. Nyní nám naši noví kamarádi zdobí chodbu a možná trochu lekají kolemjdoucí 🙂

Na počítačích jsme si vyzkoušeli svou čtenářskou gramotnost, odpovídali na otázky a hledali správná řešení. Zvládli jsme se naučit pádové otázky a začali určovat pády. V hudební výchově jsme se naučili mazurku, škoda jen, že nevznikla žádná fotka, určitě bude příležitostí ještě dost.

Páteční hodina s Pokustónem patřila opět vodě. Tentokrát jsme ji přiměli stoupat do sklenice. Stačila nám svíčka a sirky (pod patřičným dohledem samozřejmě) 🙂
 

Jak nám končil březen...

2. 4. 2022 Základní škola IV. třída

V pondělí jsme se vydali užít teplého sluníčka s knihou v ruce. Po společné chvíli si každý nalezl své místo, kde se mu podařilo začíst se do knihy. Schválně, kolik napočítáte čtenářů na fotkách? 🙂 Po individuální četbě opět nastala společná debata nad přečteným, tentokrát se diskuze stočila na závislosti všeho druhu. A věřte, že děti už o závislostech – těch svých (na mobilním telefonu, na sladkém, na televizi) – i ostatních (na cigaretách, alkoholu nebo drogách) leccos ví.

V hudební výchově dlouhodobě pracujeme s notami, s rytmem a hrou na hudební nástroje. Konečně jsme se dostali ke hře podle not, kdy jsme nechali zaznívat pouze hudební nástroje Orffovy sady.

V českém jazyce jsme se zaměřili na opakování vyjmenovaných slov, na slovní druhy a ke konci týdne jsme si vyvozovali pádové otázky. Zkuste se třeťáka z Václavovic zeptat na babičku s kabelkou, jistě vám povykládá zajímavý příběh o pádových otázkách 🙂

V tělocviku trénujeme dribling a střelbu na koš. Pokusili jsme se odehrát i krátkou hru, která se zatím nezdařila. Poučili jsme se z chyb, dotrénovali a už se těšíme na úterní hodinu, kdy se opět pokusíme o fair play hru. Ve čtvrtek jsme provětrali hrazdu, zkusili si závěs, vzpor a někteří dokonce průvlek vzad.

V anglickém jazyce se zdárně všichni prokousali hrou na počítači. Úkoly byly spojené s poslechem rodilého mluvčího a psanou podobou anglických slov, která se učíme – takže žádná lehká práce 🙂

V matematice jsme se krom aritmetiky zaměřili na prostorovou orientaci, na stavby z krychlí, na pohledy na ně a zvládli jsme posunout práci s kružítkem zase o krok dál. To když jsme i ve výtvarné výchově pracovali s kružítkem.

A to by nebyl pátek, aby nebylo co zkoumat. Tlak vzduchu byl pro nás zatím neprobádané území. Po hodině s Pokustónem už to není pravda.

Byl to plný týden a my jsme zase všichni znalejší.
 

Ponožkový týden

25. 3. 2022 Základní škola IV. třída

V pondělí dne 21. března je světový den Downova syndromu. Od pexesa, videa i vzpomínek na přečtenou knihu Domov pro Marťany jsme si povídali na téma tohoto syndromu. V týdnu jsme vytvářeli ponožky z přírodních materiálů nebo barevných papírů – podle chuti. Na závěr dnes děti vyřešily ponožkovou únikovou hru, díky několika splněným úkolům zjistily tajný kód k zámku, který následně otevřely.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10