MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

IV. třída

Rozvrh hodin


Slavnost Slabikáře (aktualizováno)

15. 11. 2019 Základní škola

Ve středu 13. 11. 2019 předvedli žáci I. tříd prostřednictvím zábavných úkolů svým rodičům, jak zvládli první písmena, slabiky a slova. Stali se hrdými vlastníky nových Slabikářů. U příležitosti této významné události přišel žáky navštívit i král Ota I. Nezapomněl ani na malý dárek – zlatý groš. Kouzelný klíč žákům pomůže při cestě Větným mořem do Království čtenářů.
 

Den v tělocvičně

14. 11. 2019 Základní škola

Ve středu 6. 11. 2019 nás navštívilo divadélko Ententýky se svým interaktivním představením pro žáky 1. st. ZŠ. Po svačině jsme se na dvou velkoplošných displejích vydali na cestu naší planety Země od jejího počátku až do současnosti. Nakonec jsme si zatančili, vyhráli pár cen a rozutekli se na oběd, do družin, kroužků a domů.
 

Sbíráme víčka pro Patrička

1. 11. 2019 Základní škola

Patrik Dostál žije ve Vratimově, narodil se 4. 11. 2007 s vrozenou vadou, mikrocefalií. Mikrocefalie je těžká vývojová porucha, která se projevuje zakrněním/předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Je také příznakem řady závažných onemocnění. Od narození trpí Patrik také epileptickými záchvaty. Je odkázán na 24hodinovou péči a rehabilitace.

V září 2014 nastoupil povinnou školní docházku ve speciální škole v Ostravě-Mariánských Horách. Pro snadnější manipulaci, přepravu a stabilní sezení Patriček potřebuje různé speciální pomůcky a léky. Jednou ročně jezdí také do rehabilitačních lázní se specializací na uvolňování svalstva a zlepšování vnímání v Klimkovicích – REHA KLIM. Tento pobyt mu velice prospívá. Není však hrazen zdravotní pojišťovnou. Rodině Patrika, výše uvedené potřeby, pomáhají financovat různí sponzoři, nadace Naše dítě a Dobrý Anděl. Pořádají se charitativní koncerty. Také výtěžek z Ostravského běhu Rainbow Run a Daruj duhu byl věnován na speciální vozíček pro Patrika. V neposlední řadě, pomáhá rodičům Patrika, také sběr plastových víček z PET lahví.

Touto cestou děkujeme všem rodičům a dětem, že se ke sběru víček pro Patrička přidají i v tomto školním roce!
 

Pomáháme nemocným dětem

28. 10. 2019 Základní škola

Vážení rodiče, každoročně přijímáme nabídku neziskové organizace Fond Sidus, z. ú., která pomáhá dětským pacientům v nemocnicích. Organizace se dlouhodobě zabývá podporou nemocných dětských pacientů. Letos můžete přispět zakoupením náramků se třemi ozdobami dle vlastního výběru v hodnotě 50 Kč. Děkujeme! Více na www.fondsidus.cz
 

Recyklohraní znovu boduje!

23. 10. 2019 Základní škola

Učíme žáky lásce k přírodě. Aby se mohli těšit z darů Země a v dalších desetiletích je využívat, věnujeme se na naší škole ve velké míře ekologické výchově. V rámci projektu Recyklohraní byli žáci IV. třídy pověřeni sestavením ankety na téma "Povědomí o elektrospotřebičích žáků I. – V. třídy ZŠ Václavovice".

Během úterý 22. 10. a středy 23. 10. po skupinkách obešli všechny třídy, kde se zhostili rolí moderátorů, zapisovačů a počtářů. Každý tak mohl svou prací přispět ke zmapování názorů o elektrospotřebičích v jednotlivých třídách. Vědeckými metodami jsme zjistili následující:

Ze zkoumaného vzorku 117 žáků si:
110 žáků myslí, že elektrospotřebičem je věc poháněná elektřinou,
62 žáků napočítalo, že má doma 10-20 elektrospotřebičů,
94 žáků odveze vysloužilé elektrospotřebiče do sběrného dvora,
107 žáků nevymění mobil jen kvůli vzhledu,
98 žáků správně definovalo černou skládku,
69 žáků vycenilo adekvátní pokutu za černou skládku ve výši 50 000 Kč,
109 žáků si myslí, že se elektrospotřebič dá po vyhození ještě znovu zrecyklovat,
a 101 žáků věří, že je pro přírodu nejlepší, když lidé třídí odpad.

Všem zúčastněným děkujeme za spolupráci!
 

Jsme jedna velká parta (aktualizováno)

19. 10. 2019 Základní škola

Recyklace hrou

15. 10. 2019 Základní škola

Co je to recyklace? Je užitečné recyklovat? Jak třídíme odpad? Co je to černá skládka? Na všechny tyto otázky si žáci našli odpovědi pod vedením lektorky Recyklohraní a za pomoci spousty názorných pomůcek. Podívejte se sami, že jsme se u toho vůbec nenudili.
 

Ostravská Noc vědců v pátek 27. 9. 2019

25. 9. 2019 Základní škola

Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje děti, žáky, studenty a celou veřejnost do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. Na patnácti místech po celé Ostravě můžete v pátek 27. 9. 2019 od 17:00 do 22:00 hod. navštívit nejrůznější vědecká pracoviště, hrát si, poznávat a snažit se pochopit tento fascinující svět! Více na www.nocvedcu.cz
 

Barevný den

20. 9. 2019 Základní škola

Ve čtvrtek 19. 9. 2019 jsme ve škole u příležitosti Barevného dne – vítání podzimu aneb vítání nových kamarádu v ZŠ uvítali další dvě návštěvy. Nejdříve jsme uvítali naše kamarády a paní učitelky ze ZŠ speciální z Ostravy a také pana Holbu, který přijel na druhou besedu o vodících pejscích. Barevný den v naší škole je už tradičně spojen s barvy podzimu – oslava prvního podzimního dne, který letos připadá na 23. 9. 2019. Paní učitelky si letos vylosovaly pro své třídy tyto barvy: I. A + I. B třída – červená barva, II. třída – oranžová barva, III. třída – zelená barva, IV. třída – žlutá barva, V. třída – hnědá barva.

Také naši kamarádi z Ostravy přijeli v barvách podzimu a společně s námi vyslechli povídání s panem Holbou. Po přednášce jsme se přesunuli na školní hřiště, kde jsme společně vytvořili barevné podzimní stromy a strom přání. Letos nám bohužel počasí moc nepřálo, proto jsme museli program přizpůsobit hlavně ve vnitřních prostorech školní družiny. Na pěti stanovištích žáci plnili úkoly, které měly přispět ke spolupráci, k navázání nových přátelství a ohleduplnosti k druhým.

Dětem a paním učitelkám z ostravské školy děkujeme za návštěvu a krásné dopoledne, které jsme společně strávili.
 

Okružní cesta po Africe

18. 9. 2019 Základní škola

Letní prázdniny už jsou sice za námi, ale chuť objevovat nové krajiny a kultury nás neopustila. Ve středu 18. 9. 2019 nás navštívili v prostorách nové tělocvičny dva muži původem z Demokratické republiky Kongo, aby nám přiblížili život v Africe. Dozvěděli jsme se, jak vypadá život afrického školáka, jak bydlí lidé na venkově a ve městech. Žáci se se svými zvídavými dotazy na oplátku dopídili, čím si lidé v Africe čistí zuby, jak se sprchují apod. Závěrečnou částí jsme se protančili v rytmu afrických bubnů djembe. Tak zase někdy příště jumbo ahoj!
 

Beseda o vodících pejscích

13. 9. 2019 Základní škola

Ve čtvrtek 12. 9. 2019 jsme přivítali pana Ladislava Holbu a jeho pejska Aminku. Pan Holba je nevidomý s kombinovanou vadou sluchu. Toto postižení se u něj objevilo až během života. K jeho životu patří jeho vodící pejsek Ami, o které nám přišel vyprávět. Také jsme se dozvěděli, jak pomáhat hlucho-nevidomým lidem třeba na ulici, přechodu, jak se pan Holba orientuje v běžném denním režimu.

Žákům I. – III. tříd se beseda moc líbila. Se staršími žáky se pan Holba setká ve čtvrtek 19. 9. 2019.
 

Ztráty a nálezy k mání do konce září 2019

11. 9. 2019 Základní škola

Logická olympiáda 2019

9. 9. 2019 Základní škola

Milí rodiče, i v tomto roce můžete své děti přihlásit do Logické olympiády. Jedná se o soutěž pořádanou Mensou České republiky, která nevyžaduje naučené znalosti, ale schopnost samostatně, kreativně a pohotově uvažovat. Logická olympiáda je určena pro děti mateřských škol až po žáky středních škol. Stačí se na stránkách www.logickaolympiada.cz nejpozději do 30. 9. 2019 zaregistrovat a těšit se na základní kolo, kde soutěžící vyplní v průběhu měsíce října krátký online test.

Ti nejšikovnější postoupí do velkého finále konajícího se dne 25. 11. 2019 v Míčovně Pražského hradu.
 

První školní den

2. 9. 2019 Základní škola

Svůj první školní den si v pondělí 2. 9. 2019 prožilo 32 nových prvňáčků. Ve třídě I. A školáky přivítala paní třídní učitelka Mgr. Ivana Bertová, ve třídě I. B paní třídní učitelka Mgr. Alice Mildorfová. Pozdravit a popřát nám do nového školního roku přišel i pan ředitel s paní starostkou a místostarostou. Hned poté jsme se ze školních lavic pustili do plnění několika úkolů, za které nás čekaly dárečky a nové učebnice. Školáci si vše s nadšením prohlédli a pyšně uložili do svých nových aktovek. Se zvukem zvonečku a s novými zážitky, které jim snad ještě dlouho zůstanou v mysli, opustili školu, těšíc se na nový školní den.

Nejen prvňáčkům, ale všem našim žákům v ZŠ a dětem v MŠ přejeme v novém školním roce 2019/2020 jen ty nejlepší zážitky a úspěchy, kterými budou dělat radost nejen sobě, ale i svým učitelům, ale celé své rodině:)
 

Rozloučení s páťáky

2. 7. 2019 Základní škola

Ve středu 26. 6. 2019 jsme se loučili s žáky V. třídy, kteří po prázdninách nastupují na 2. stupeň ZŠ nebo na víceletá gymnázia. V prostorách tělocvičny se sešli rodiče a příbuzní dětí, pan ředitel, paní starostka s panem místostarostou, pedagogové a zástupci SRPŠ, aby žákům popřáli hodně štěstí na nových školách a předali jim krásné dárky. Žáci si společně s paní třídní učitelkou Mgr. Danielou Neuwirtovou přichystali velice hezký program, ve kterém nastínili, kterým směrem by se jejich cesty mohly ubírat.

Přejeme našim páťákům ještě jednou hodně štěstí a úspěchů v dalším studiu a budeme rádi, když se přijdou za námi podívat, protože tahle třída byla fakt SUPER!
 

Polytechnické vzdělávání na Sýkorce

25. 6. 2019 Základní škola

V rámci projektu implementace krajského akčního plánu Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v Moravskoslezském kraji (dále jako OKAP) jsme zapojeni do spolupráce se Střední školou, Havířov-Šumbark, Sýkorova 1/613, příspěvková organizace. Cílem spolupráce je vzdělávání žáků v dílnách a laboratořích vybavených profesionální technikou z praxe pod vedením zkušeného učitele odborného výcviku či praktické výuky. Spolupráce má formu vzdělávacího workshopu.

Výsledkem spolupráce je motivace žáků, příležitost zaujmout žáky zajímavými praktickými úkoly v prostředí, které základní škola nemůže nabídnout, příležitost překonat jejich ostych, obavy z náročnosti řemeslných oborů či nedůvěru v jejich vlastní schopnosti. Spolupráce dá žákům příležitost získat představu o řemeslných profesích v oblastech strojírenství a elektrotechniky.

Více na www.outech-havirov.cz
 

Vycházka k myslivecké chatě

24. 6. 2019 Základní škola

V pondělí 24. 6. 2019 se žáci 2. a 3. ročníku vydali k místní myslivecké chatě, kde se setkali s panem Ing. Ivanem Hochem. Pan Hoch si pro žáky připravil zajímavé povídání o přírodě a zvířatech, dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi rohem a parohem, která lesní zvířata můžeme v našich lesích vidět, jak se zachovat, když v lese potkáme např. prase divoké. Děkujeme panu Hochovi za jeho čas a poutavé vyprávění.

Dále žáci pokračovali lesní cestou přes Lunčiska k rybníčku Kamenec. Krásné dopoledne v přírodě mělo své kouzlo, protože žáci už se moc těší, že za pár dní budou mít takových dnů ještě více, protože je čekají prázdniny.
 

Ukázka sokolnictví

18. 6. 2019 Základní škola

V pondělí 17. 6. 2019 se žákům celé naší školy naskytla jedinečná příležitost zhlédnout vystoupení sokolníků s různými dravými ptáky. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací a viděli ukázku letu některých z nich.
 

Čokoládová tretra

13. 6. 2019 Základní škola

Ani tropické teploty neodradily malé běžce, kteří zápolili v šesti kategoriích o účast na semifinále Čokoládové tretry. V neuvěřitelné konkurenci 436 soutěžících jsme si určitě neudělali ostudu! Z našeho třináctičlenného družstva jsme se čtyřikrát probojovali do první desítky! Starší žáci si zkoušeli i hod oštěpem. I tam máme svou zástupkyni, Barča obsadila 4. místo.
 

Exkurze 112ky

6. 6. 2019 Základní škola

V úterý 4. 6. 2019 se žáci I. – III. tříd vypravili na exkurzi 112ky v Ostravě-Zábřehu, kde sídlí Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a krajské sdružení hasičů Moravskoslezského kraje. V rozsáhlém areálu bylo opravdu co vidět a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací ohledně práce hasičů a záchranářů. Zblízka jsme si mohli prohlédnout vrtulník záchranářů, všechny typy záchranek a jejich vybavení, vyzkoušeli jsme si oživování raněného.

U hasičů jsme si prohlédli veškerou techniku a auta, které hasiči využívají. Práce hasičů není pouze práce v terénu, ale také péče o veškeré příslušenství a vybavení. Viděli jsme "pračku" na hadice a také "sušáky". Někteří žáci měli to štěstí, že viděli přípravu hasičů k výjezdu – klasické sjíždění po tyči a oblékání se k zásahu. Vše museli hasiči zvládnout do 2 minut.

Celá návštěva byla velmi zajímavá a velké poděkování patří panu Pisákovi, který nám pomohl tuto akci zorganizovat. Velké díky patří také zaměstnancům 112ky, kteří se nám věnovali a ochotně zodpovídali naše dotazy.
 

Škola v přírodě: 5. den

24. 5. 2019 Základní škola

Dobré ráno, milí rodiče, včera jsme měli rozlučkový večer s animátory, který byl perfektní. Děti se už těší domů, vezou kupy špinavého prádla a skvělé zážitky. Zdravíme a v odpoledních hodinách se už na vás těšíme!
 

Škola v přírodě: 4. den

23. 5. 2019 Základní škola

Dnes počasí opět nepřálo, ale co máme zprávy, neleje tady jako u vás. Proto jsme dopoledne oprašovali vědomosti a hráli různé hry, dopisovali deníky a kreslily obrázky. Odpoledne se děti připravovaly na rozlučkový večer, jelikož naše škola v přírodě se pomalu blíží ke konci a animátoři se dnes s dětmi rozloučí. Vyráběly si masky, luštily kvízy a plnily sportovní disciplíny. A samozřejmě jsme večer fandili a povzbuzovali náš hokejový tým i za cenu toho, že se do postele šlo o dost později. A vyplatilo se!
 

Škola v přírodě: 3. den

22. 5. 2019 Základní škola

Dnešní den začal trochu deštivě, ale program byl od rána pro děti "zajímavý". Ne všichni ho přijali s nadšením – po snídani jsme se podívali trochu na učení. Každá třída si našla svůj koutek k procvičování učiva. Také jsme si zatancovali na písničky k radovánkám a před obědem jsme vyrazili na krátkou procházku kolem penzionu. Po poledním klidu si děti převzali animátoři, kteří soustředili program pod střechu, jelikož počasí se po obědě neumoudřilo. Na jednotlivých stanovištích děti tancovaly, hrály zajímavé hry a soutěže, vyráběly zajímavé náhrdelníky.
 

Škola v přírodě: 2. den

21. 5. 2019 Základní škola

Dnes jsme se probudili do krásného slunečného dne. Po včerejším sportovním dni jsme začali pozvolným pruhovaným focením a vyhodnocením včerejších disciplín. Už teď se moc těšíme na odpolední program – jízda na ponících. Odpoledne bylo opravdu nabité. Po obědě jsme stihli necelou první třetinu důležitého hokejového zápasu Česko-Švýcarsko. Za stavu 1:1 jsme vyráželi k nedaleké jízdárně, kde se děti povozily na koních a ještě jsme navštívili místní obchod, abychom si doplnili zásoby různými dobrotami. Celou cestu jsme dostávali informace o dění na ledě a společně jsme drželi palce a fandili i v přírodě. Skvělá zpráva proto byla, když jsme zjistili, že jsme Švýcary porazili 5:4!

Po večeři se děti připravovaly na "pruhovanou zábavu" – diskotéku. Animátoři připravili skvělý program – soutěže, přípravu špízů, skvělé tancování. Pro děti, které už byly unavené, byla připravená výtvarná dílna, kde si děti vyráběly lapače snů. No prostě skvělý den!
 

Škola v přírodě: 1. den

20. 5. 2019 Základní škola

Milí rodiče, posíláme krásný pozdrav z penzionu U Přehrady na Morávce. Cesta nám rychle uběhla. Během dopoledne jsme se ubytovali a zabydleli na pokojích. Na uvítanou jsme měli na oběd zeleninovou polévku a báječnou svíčkovou omáčku s knedlíkem. V poledním klidu jsme vybalili poslední věci z kufrů a pak jsme už utíkali za partou animátorů. Je to skvělá parta, která si děti hned získala. Počasí nám zatím přeje a všichni si to užíváme!
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20