Kolik času denně strávíme u počítače, mobilu či herních konzolí? Co sledujeme, co sdílíme, co hrajeme nebo s kým komunikujeme? Co už je závislost a co ještě ne? Jak může závislost končit? A jak jsem na tom já? To jsou otázky z dnešního programu. Zkuste se také zamyslet. A hlavně nás děti sledujte, jestli to nepřeháníme.
Vážení rodiče, milí žáci, pro zájemce IV. a V. tříd o robotiku a programování jsme připravili bezplatný kroužek ROBOKOD 2024, ve kterém z LEGO Education SPIKE stavíme roboty s displeji, motory a čidly, jejichž funkce programujeme v Apple iPadech a jazyce Scratch.
PS: i když nemůžeš přijít vždy, přijď, kdy můžeš!
Tyto soboty od 9:00 do 11:00 hod. (sraz před školou):
9. 11. 2024
16. 11. 2024
23. 11. 2024
30. 11. 2024
7. 12. 2024
14. 12. 2024
21. 12. 2024
18. 1. 2025
25. 1. 2025
22. 2. 2025
1. 3. 2025
8. 3. 2025
15. 3. 2025
22. 3. 2025
29. 3. 2025
5. 4. 2025
12. 4. 2025
26. 4. 2025 (společné dopoledne s rodiči + rozdávání diplomů)
Těší se na vás tým ROBOKOD 2024:
Bc. František Trvaj
Mgr. Tomáš Milerski
RNDr. Mgr. Ivo Novák, Ph.D.
více na www.robokod.cz
a takhle nějak nám to šlo v minulých létech 🙂
Strašidla a strašidýlka se v naší škole vyrojila hned ráno. Byl to šrumec. Čtvrťáci pomáhali prvňáčkům a nakonec všechny děti zvládly připravené úkoly a úspěšně rozluštily tajenku. Za odměnu jim kouzelný automat vydal sladkou odměnu. Všechny úkoly si pro mladší spolužáky vzorně a s nadšením připravili páťáci.
Od začátku roku každý den pilně trénujeme násobilku všemi možnými způsoby. Nezapomínáme ale také na geometrii, ve které jsme využili naše oblíbené exitky pro ověření pochopení učiva. Spolužáci, kteří měli exitku na první pokud správně ochotně pomohli těm, kteří potřebovali ještě něco dopilovat a pak se všichni vrhli na kvíz z geometrii.
Dnes jsme se všichni přenesli do světa třídění a recyklace. I když už víme, co to znamená, je dobré si to připomenout. Po trošce teorie nás čekala hra, ve které jsme roztřídili odpad na obrázkových kartách. Vhodit ho do správného kontejneru bylo někdy nelehké. Za každou chybičku jsme udělali dřep. A věřte, že chybičky se vloudily.
Shlédli jsme video o recyklaci, skládce i spalovně odpadů, kterých je zatím v ČR jen pár. Že se třídění vyplatí, to bezpečně víme. Buďme tedy ještě lepší a chraňme nejen přírodu, ale i sebe.
Na stránkách https://tonda-obal.cz/ najdete spoustu informací, inspirace, podpory a her. Tak koukněte.
Sluníčko, padající listí a poznávání zvířat a jejich světa. Krásný den v ZOO prožili dnes třeťáci.
🐯🦁🐻🐵🐷🐒🪿🦅🕷🐍🐊🐫🦚🦜🦩
Třeťáci se vydali učit ven. Pod modrou oblohou a slunečními paprsky jim to šlo moc dobře. Připravili si navzájem slova zaměřená na párové souhlásky, propočítali spoustu příkladů na násobilku, zahráli si hru na anglické číslovky do 12 a přečetli informativní text o Egyptě. Své znalosti z textu pak využili při řešení běhacího kvízu. Snad počasí vydrží, venku je to fajn.
18. 10. 2024
Dnes jsme pokračovali v našem objevování Egypta. Děsivé mumie zaplnily hřiště před školou a následovala bitva. Poddaní se snažili uchránit své faraony před útokem římských vojsk.
11. 10. 2024
Cestování v čase třeťáky dnes dopravilo až do starého Egypta. Postavili pyramidy "téměř” stejných rozměrů, jakých dosahují ty v Egyptě. Rozluštili také starodávné písmo a díky tomu vyluštili záludné šifry. Myslíme, že jsme všechny krásy tohoto písečného státu ještě neobjevili, a tak se tu nejspíš ještě chvíli zdržíme.
Celá škola se dnes vydala na exkurzi obecního úřadu. Díky vstřícnosti pana starosty a ostatních zaměstnanců jsme mohli nahlédnout do nově zrekonstruované budovy a prohlédnout si všechny její prostory.
Hned při vstupu nás ohromila vůně novoty. Pan starosta nás mile přivítal a povyprávěl o své profesi. Představil zaměstnance a pečlivě nás budovou provedl.
Moc se nám na úřadě líbilo a panu starostovi děkujeme.
Děti a učitelé ZŠ Václavovice 😃
Krásné podzimní počasí jsme využili k cestě do školy pěšky, na kole nebo koloběžce. Ráno jsme se zahřáli rozcvičkou před školou a zapsali jsme si vzdálenost, kterou jsme ušli cestou do školy. Spočítali jsme, kolik máme koupit rohlíků ke snídani a hurá na cestu! Ti zdatnější si dali s paní učitelkou běžeckou trasu. Ti, kteří si tolik nevěřili (i když určitě zbytečně), se vydali pěším okruhem do obchodu pro snídani. Sešli jsme se na hřišti u školní družiny. Po vydané energii nám přišly vhod vlastoručně namazané rohlíky a teplý čaj, který nám připravila paní školnice. Ráno jsme si užili, vylepšili jsme svoji fyzickou kondici a ještě šetřili životní prostředí.
A to není všechno. Každý den ráno si v tomto týdnu můžete s námi dát před školou rozcvičku. Tak hurá do toho!
Děti ze čtvrté a druhé třídy odvádí na plavání skvělé výkony. Každý čtvrtek s radostí hupsnou do vody, a i když je malinko studenější, neodradí je to a plavou jako o závod. Skáčou šipky, soutěží, procvičují plavecké styly a mnoho dalšího. A lektory si děti nemohou vynachválit. Jsou totiž i hodní.
Jsme na ně pyšní.
Sluníčko svítí a teplé počasí úplně volá po podzimním výletu. Třeťáci vyrazili na hřiště, protáhli svá těla, vylezli na každou prolézačku a sjeli nejednu skluzavku, zkoušeli stát na obrovských skákacích koulích i hledali rovnováhu na točícím se kruhu. Není divu, že na konci dne byli všichni dost unavení.
Dnešní Den životního prostředí jsme věnovali stromům. Čekala nás spousta aktivit. Zkoušeli jsme frotáž kůry, kimovku s přírodninami, sestavovali jsme paletu odstínů zelené barvy v přírodě, tvořili stromová strašidla a domy pro lesní skřítky. Zkoušeli jsme najít svůj strom se zavázanýma očima, vyplnili jsme pracovní listy o našem třídním stromu. Zopakovali jsme si, proč jsou pro nás stromy důležité a jak se máme v přírodě chovat. Vycházku a pobyt v lese jsme si s kamarády pořádně užili.
Stroj času nás bude provázet po celý školní rok. Dnes jsme se vydali na úplný počátek - do vesmíru. Pan Niec nám ukázal zmenšený model teleskopu, který se už tři roky pohybuje naší sluneční soustavou a získává informace o vzdálených částech vesmíru. Viděli jsme start teleskopu i spoustu zajímavých fotografií, které teleskop poslal na Zemi. Panu Niecovi děkujeme za zajímanou hodinu a těšíme se na další úkoly se strojem času.
Dnešní "Oranžový den" se nám povedl. I když je oranžové barvy v naší škole opravdu hodně, vůbec nám nevadilo, že jí přibylo. V každé třídě to oranžově zářilo.
Děti počítaly své přinesené oranžové předměty a vyráběly ozdoby na naši obří dýni. V ozdobách museli promítnout své znalosti. Prvňáčci ještě vyvázli, teprve začínají a tak svůj díl na dýni ozdobili svými otisky ručiček. Druháci se zrovna učí abecedu, jejich díl tedy obsadila písmena abecedy. Třeťáci dýni ozdobili násobilkou, čtvrťáci se zapotili u skládání básní na téma Dýně a páťáci si určitě libovali ve vyhledávání zajímavostí o dýních. A jaký tedy vznikl příklad? Spočítejte si to pro zábavu i vy podle fotek. :) Nezapomněli jsme se vyfotit ve fotokoutku.
Veledílo se povedlo, tak se koukněte, jaké máte tvořivé děti. Dýně je vystavena na zahradě školní družiny.
Den plný radosti je za námi.
Než nás počasí začalo zlobit, stihli jsme ještě se třeťáky vyrazit na výuku prvouky na zahradu. Povídali jsme si o naší obci, zkusili jsme si popsat cestu ke kostelu, k hasičárně nebo k nám domů a upozornili jsme na nebezpečí, která na nás na vozovce v obci čekají.
Dnes jsme strávili dvě vyučovací hodiny v dramadílně. Kromě informací o včelách jsme se zamýšleli nad lidskými vlastnostmi. Hledali jsme kladné vlastnosti svoje i svých kamarádů. Všechno bylo zpestřeno hrami a skládáním našeho třídního těla.
Milí rodiče,
rádi bychom Vaše děti pozvali 30. 9. 2024 v 16:15 na nábor do dětské taneční složky Souboru lidových písní a tanců Ostravica.
Přijít mohou děti od 5 do 15 let, a to bez jakýchkoliv předchozích zkušeností, rádi je vezmeme mezi sebe, naučíme tanci, zpěvu a lidovým tradicím. Děti čeká dobrá parta, vystoupení v krojích a soustředění plná smíchu a nových přátelství.
S sebou sbalte dětem věci na převlečení (tričko, sukýnka/tepláky/kraťasy) a vhodnou obuv na přezutí (jarmilky/papuče/tenisky), pití a svačinku.
Pravidelné zkoušky jsou v pondělí a čtvrtek od 16:15 do 18:00. Výše příspěvků na školní rok 2024/2025 je 3 000 Kč.
Kontakt na vedoucí Malé Ostravice:
Silvie Slavíková, 608 753 241
Budeme se na Vaše děti těšit!
SLPT Ostravica
Prázdniny sice trvaly dlouhých 65 dni, ale uteklo to jako voda a třeťáci se opět setkali ve své třídě. Ve třídě přibylo něco nového, něco speciálního. Je to naše nová spolužačka, kterou všichni moc mile přivítali. Všichni společně jsme pak tvořili školní pravidla. Stihli jsme si také napsat vzkazy do budoucnosti, které jsme zakopali v truhle na školní zahradě a vykopeme je až na konci školního roku. Kdo ví, jak moc budeme zase jiní.
Vážení rodiče, milé děti. Neváhejte a přihlaste se. Začínáme již v týdnu od 16. 9. 2024. Kapacita kroužku Keramiky a Tvoření s Klárou je omezena pouze na 10 míst.
Více na www.svcvratimov.cz/krouzky (pobočka Václavovice)
Vážení rodiče, milé děti, dovolte, abychom Vám nabídli možnost přihlásit vaše dítě k výuce římskokatolického náboženství. Umožníte mu seznámit se tak se základy křesťanství, s obsahem Bible a se zásadami praktického křesťanského života.
Pokud je vaše dítě pokřtěno v katolické církvi, o to víc využijte naši nabídku spolupodílet se na vytváření jeho vztahu k sobě, k druhým lidem a k Bohu. Výuka náboženství je mj. vhodnou a žádoucí přípravou k 1. sv. smíření, 1. sv. přijímání a biřmování.
Více na http://senov.krestane.net/2024/09/15/vyucovani-nabozenstvi/
více na www.fbcostrava.cz/klub/akademie-fbc/fa-vaclavovice/