V pozdních pondělních odpoledních hodinách proběhla přednáška Jiřího Haldy v přednáškovém sále Vyšší odborné školy sociální. Všichni rodiče určitě neměli možnost navštívit avizovanou přednášku p. Haldy. Pokud má někdo zájem, posílám stručnou rekapitulaci.
Není potřeba pana Jiřího Haldu dalekosáhle představovat, protože je známým a uznávaným speciálním pedagogem, lektorem a terapeutem rodinných vztahů. Jeho práce se orientuje na poruchy chování a učení, o kterých je dávno známo, že vychází z chybných rodinných vzorců. Tentokrát byla přednáška zaměřena na téma "Mámo, táto, co můžete udělat lépe?"
Pan Halda na přednášce poukazoval na dva vývoje dítěte. Prvním z nich je vývoj psychosexuální. Tento jev trvá od narození po dospělost a má několik etap. Každá z nich má důležité místo ve vývoji každého člověka a je ovlivňována postoji rodičů. Druhým vývojem je v. psychosociální a zahrnuje změny ve způsobu prožívání. Tady přednášející dost často poukazoval na smysl vojny u mužů, která svými pravidly "měnila muže na chlapy". Chlap je v tomto přirovnání vyobrazen jako zodpovědný dospělý jedinec, který drží slovo, je tedy sociálně zralý. I psychosociální vývoj je ovlivněn vnějšími faktory, mezi ty hlavní patří bezesporu rodina.
Oba tyto vývoje se musí v určitě době růstu jedince potkávat, a sice v období puberty. Je zapotřebí, aby byla v obou určitá rovnováha, která se pak projevuje na přiměřeně fyzicky vyspělém jedinci se zdravou dávkou sociálního smýšlení. V poslední dekádě však můžeme pozorovat i opak. Pan Halda uváděl nejčastější příčinu, která vede ke změnám ve vývoji dětí.
Bílé světlo je záření pocházející z různých zdrojů. Děti ovšem nejvíce ovlivňuje záření v jejich mobilních telefonech v nočních hodinách, kdy je lidský organismus fyziologicky připraven na odpočinek. Pokud dítě v době odpočinku nasává do organismu bílé světlo, spouští to v jeho těle reakci s melatoninem – tzv. spánkovým hormonem. Zvyšuje se jeho spotřeba, což má za následek rovnováhu mezi pohlavními hormony. Myslím, že není potřeba zdůrazňovat, že děvčata potřebují v těle jiný koktejl hormonů než chlapci. Pakliže se ale tento koktejl ovlivňuje melatoninem, nejsou děti v pubertálním věku schopny psychosociálně rozeznat, ke kterému pohlaví patří. Důsledky mohou být opravdu závažné. Pokud se jejich psychosociální vývoj zastaví ještě dříve, v období okolo šestého roku, je možné, že si dítě za svou identitu zvolí třeba zvířátko.
Přednáška se dále zaměřovala na komunikaci mezi rodiči a dětmi v období puberty. Pakliže budete mít zájem se o tématu dozvědět více, sáhněte po některé z publikací pana Haldy.