MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

V. třída

Rozvrh hodin, sdělení rodičům, týdenní a dlouhodobý plán


Škola v přírodě pro žáky I. – IV. tříd ZŠ (změna termínu)

Důležité Základní škola

Vážení rodiče, milé děti! Václavovická škola za finanční podpory Obce Václavovice, SRPŠ a sponzorů připravila pro vás školu v přírodě v rekreačním středisku Palkovické hůrky v termínu od neděle 6. 9. do čtvrtku 10. 9. 2020 v ceně 2 200 Kč vč. soukromé autobusové dopravy, ubytování s plnou penzí, pitného režimu a spolupráce se zkušenými animátory. Odjezd plánujeme na neděli ráno, návrat na čtvrtek odpoledne (ještě upřesníme).

Úhradu 2 200 Kč je nutné provést nejpozději do 20. 5. 2020 na účet školy 181685896/0300. Jako variabilní symbol uvádějte číslo popisné vašeho bydliště.

Tip: Požádejte svou zdravotní pojišťovnu, nebo zaměstnavatele (z FKSP) o příspěvek!
 

Elektrická energie (a její plánovaná odstávka 6. 4. 2020)

3. 4. 2020 Základní škola

Vážení rodiče, milí žáci. Prohlédněte si obrázek a popište cestu elektrické energie od její výroby až po její spotřebu. Jak se jmenují zařízení, která vyrábějí elektrickou energii? Zařízení, která vyrábějí elektrickou energii dělíme podle toho, z čeho elektrickou energii vyrábějí – dokážete je vyjmenovat a seřadit od nejekologičtější (nejšetrnější) k přírodě? Nápovědu naleznete v dalším obrázku. Elektrickou energii spotřebovává elektrický spotřebič – zkuste vyjmenovat 5 elektrických spotřebičů a vysvětlit, v co elektrickou energii přeměňují? Proč občas "nejde elektřina"?

Dle ČEZ Distribuce, a. s. dojde v pondělí 6. 4. 2020 v době od 7:30 do 13:30 hod. k plánované odstávce elektrické energie u některých odběrných míst – více na https://dip.cezdistribuce.cz/irj/portal/anonymous/vyhledani-odstavek#/prehled
 

Informatika pro V. třídu na 30. 3. - 8. 4. 2020

31. 3. 2020 Základní škola V. třída

Moji milí ajťáci! Víte, že slovo ajťák vzniklo z anglické výslovnosti zkratky IT (aj tý)? IT je zkratka slov Information Technology. Česky – informační technologie. Takže ajťák je hovorový výraz pro člověka, zabývajícího se informačními technologiemi. Že už nevíte, co to jsou informační technologie? Tak to si rovnou napište 5 s vykřičníkem a zamiřte do sešitů!;)

Minulý týden jsme zvládli pomocí nabídky Start najít a spustit nejrůznější programy v počítači. Teď se naučíme hledat a spouštět soubory.

Co je soubor? Soubor má jméno a příponu. Soubor obsahuje určitá data (může jít o text, obrázek, hudbu, video, program). Když jsme v Microsoft Wordu ukládali dokument, vznikl soubor s příponou docx. Když jsme stahovali obrázek, tak jpg. Když jsme stahovali jízdní řád MHD 28, tak pdf. V přiloženém výukovém materiálu si projděte nejčastější typy souborů a jejich přípony.

Úkol: Klikněte na nabídku Start, napište a spusťte Tento počítač. Do okna Prohledat (vpravo nahoře) napište jpg a zmáčkněte klávesu Enter. Vyhledají se všechny jpg soubory (obrázky) v počítači. Pak vyhledejte hudbu (mp3), videa (avi, mkv), dokumenty (pdf, doc). Stejným postupem vyhledejte soubory, které mají ve svém názvu různá slova (jako např. feat, hello, auto, help). A takto zkoušejte vyhledat, co vás napadne:)

Nezapomínejte na předchozí výukové materiály a na https://www.skolavaclavovice.cz/cs/zakladni-skola/v-trida/informatika-v-tomto-pololeti-aktualizovano#contents
 

Přírodověda + Prvouka na 30. 3. – 8. 4. 2020 (příroda)

30. 3. 2020 Základní škola

Od pátku 20. 3. tady máme opět jaro a od neděle 29. 3. i letní čas! Dny budou delší, teplejší a budou nás častěji vybízet ven. Já už nelenil, popadl roušku, foťák, syna a vydali se na prohlídku přírody. Zatímco maminka připravovala špenát z medvědího česneku:) A jak to vše dopadlo, můžete vidět na obrázcích – poznáte, co vše jsme vyfotili? Odpovědi se dovíte později zde.

A protože čtvrťáci a páťáci jsou už zdatní přírodovědci, pokuste se rodičům připomenout, proč s jarem přichází teplejší počasí? Jak vzniká vítr? Jak ovlivňuje vítr rozptylové podmínky? Jak ovlivňují rozptylové podmínky smog? Co je to smog?
 

Přírodověda + Prvouka na 30. 3. – 8. 4. 2020 (skleník)

30. 3. 2020 Základní škola

S příchodem jara ožívá i skleník. Skleník je malá stavba umístěna na zahradě, která slouží k pěstování rostlin vyžadujících vyšší teplotu a vlhkost vzduchu, než jak je venku. Ve skleníku tak můžeme hned zjara vysazovat (tzv. rychlit) malé rostlinky, které později přesadíme ven, nebo je ve skleníku pěstujeme až do jejich sklizně (především zeleninu). V průběhu zimy mohou ve sklenících přezimovat rostliny v mobilních nádobách (květináčích), které nesnesou mráz.

Prohlédněte si jednotlivé obrázky. Rozeznáte, na jaké rostlinky zeleniny jsem ve skleníku narazil? Odpovědi se dovíte později zde.
 

Anglický jazyk pro V. třídu na 30. 3. - 3. 4. 2020

29. 3. 2020 Základní škola V. třída

Dobrý den, milí žáci a vážení rodiče. Tento týden se budeme v hodinách angličtiny věnovat nové lekci. Přijměte prosím jako pomocnou ruku pracovní list, který vás nenásilně provede učivem předložek. Ničeho se nebojte, základ o předložkách máme už ze IV. ročníku, nyní jen opakujeme.

Have fun and see you soon!
 

Geometrie pro V. třídu na 30. 3. - 3. 4. 2020

29. 3. 2020 Základní škola V. třída

Vlastivěda pro V. třídu na 23. 3. - 27. 3. 2020

24. 3. 2020 Základní škola V. třída

Informatika pro V. třídu na 23. 3. - 27. 3. 2020 (aktualizováno)

24. 3. 2020 Základní škola V. třída

Vážení rodiče, tedy spíše milí žáci! Minulý týden jsme si připomenuli prostředí operačního systému Microsoft Windows a nabídku Start, pomocí které vyhledáváme a spouštíme aplikace a soubory v počítači.

Úkol: Klikněte na nabídku Start, napište a spusťte: Tento počítač, Poznámkový blok, Klávesnice, Malování, Kalkulačka, Kalendář, Mapy, nebo váš oblíbený internetový prohlížeč, či Store (obchod s aplikacemi pro Microsoft Windows).

Úkol pro odvážlivce: Klikněte na nabídku Start, napište shutdown -s -t 600 a spusťte. Řešení? 10 minut, nebo shutdown -a

Tento týden si připomeneme práci s okny – přikládám výukový materiál i s úkoly.
 

Matematika pro V. třídu na 16. 3. - 20. 3. 2020

16. 3. 2020 Základní škola V. třída

Český jazyk pro V. třídu na 16. 3. - 20. 3. 2020

16. 3. 2020 Základní škola V. třída

Informatika pro V. třídu na 16. 3. - 20. 3. 2020

15. 3. 2020 Základní škola V. třída

Vážení rodiče, milí žáci, přikládám výukový materiál učiva prostředí operačního systému Microsoft Windows a nabídky Start. Cvičení naleznete v přiložených výukových materiálech a na www.skolavaclavovice.cz/cs/zakladni-skola/v-trida/informatika-v-tomto-pololeti-aktualizovano#contents
 

Informatika v tomto pololetí (aktualizováno)

10. 3. 2020 Základní škola V. třída

V hodinách informatiky se zabýváme věcmi prakticky – a to jak hardwarem (HW) počítačů vč. smartphonů, tak jejich softwarem (SW) vč. prostředí operačního systému Microsoft Windows 10 + Google Android, webového prohlížeče Microsoft Edge + Google Chrome. Pomocí vyhledávačů (Google + Seznam) se učíme na internetu informace vyhledávat, třídit a ověřovat.

Nalezené informace (text + obrázky) kopírujeme (Ctrl+C), přesouváme (Ctrl+X), vkládáme (Ctrl+V) a mažeme (Delete). Dokumenty vytváříme v aplikaci Poznámkový blok a v textovém editoru Microsoft Word, kde se učíme dokument formátovat (úprava písma, odstavce, obrázku). Vytvořené dokumenty ukládáme (Ctrl+S) do vytvořených složek (adresářů), přejmenováváme, kopírujeme (Ctrl+C), přesouváme (Ctrl+X), vkládáme (Ctrl+V) a mažeme (Delete).

Ve druhém pololetí rozšíříme práci se soubory o odesílání prostřednictvím emailu a naučíme se prezentovat své práce pomocí Microsoft PowerPointu.

Tip: aplikace a operační systém lze zavřít klávesovou zkratkou Alt+F4
 

O krok napřed

8. 3. 2020 Základní škola

Žáci III. a IV. tříd se v pátek 6. 3. 2020 přenesli do dob dávno minulých. Čtvrťáci se zhostili role expertů a svým mladším spolužákům představili téma Pravěk. Společně si pak vyrobili slané těsto, ze kterého posléze modelovali pravěké předměty. Mouka až za ušima a spokojený výraz ve tvářích byly důkazem dalšího hezky uzavřeného týdne.
 

Polytechnické vzdělávání na Sýkorce

23. 2. 2020 Základní škola V. třída

I v únoru jsme v rámci projektu implementace krajského akčního plánu Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v Moravskoslezském kraji (OKAP) navštívili Střední školu polytechnickou v Havířově.

Po úvodu z minula jsme se tentokrát pustili rovnou do práce. Navštívili jsme profesionální elektrolaboratoř, kde jsme se seznámili se základními měřícími přístroji a za pomocí baterie, magnetu a vodiče si vyrobili jednoduchý elektromotor.

Po svačině jsme se seznámili s technologii tisku 3D tiskáren a vyzkoušeli si obdobnou "hračku" – 3D péro, kterým lze kreslit ve vzduchu. Funguje totiž jako 3D tiskárna – vychází z něj souvislý proud plastu, který rychle schne. Na rozdíl od 3D tiskáren s 3D péry nevytváříme objekty podle plánků nakreslených v grafických studiích, protože zhmotňujeme pohyby našich rukou. A tak jsme se pustili do vytváření nejrůznějších 2D a 3D objektů.

Už teď se těšíme na další setkání – více na www.outech-havirov.cz
 

Minivolejbal v ZŠ Šenov

20. 2. 2020 Základní škola

Ve čtvrtek 20. 2. se konalo v ZŠ Šenov další setkání volejbalistů - žáků, aby se utkali a změřili své síly s žáky jiných škol v tradičním Minivolejbale. Tuto sportovní akci opět skvěle připravil trenér volejbalistů Martin Vaculík.
Naši žáci podali skvělé výkony a opět jsme si přivezli medailová umístění.
 

Obvodní kolo recitační soutěže

20. 2. 2020 Základní škola

Ve středu 19. 2. 2020 se v naší škole uskutečnilo obvodní kolo recitační soutěže. Porota byla postavena před velmi těžký úkol vybrat z krásně interpretovaných veršů ty nejlepší recitátory z Václavovic a Šenova. Do městského kola, které se uskuteční v Ostravě, se z naší školy probojoval Ondřej Š., kterému společně s dalšími vítězi gratulujeme a všem soutěžícím děkujeme za účast a přípravu! Žáci byli odměněni nejen příjemně stráveným dopolednem ale i diplomy a sladkou odměnou.
 

Školní kolo recitační soutěže

30. 1. 2020 Základní škola

Paní učitelka Mgr. Neuwirtová se dvěma skřítky přivítala všechny žáky školy v tělocvičně, kde byli svědky klání o nejlepší recitátory. Porota měla těžkou práci, protože výkony všech účinkujících byly opravdu vyrovnané. Soutěžilo se ve třech kategoriích a každá třída bouřlivě povzbuzovala své zástupce. Na naše nejlepší se můžete podívat s námi.
 

Návštěva Bovýska

14. 1. 2020 Základní škola

Dnes za námi přišel kamarád Bovýsek. Zopakoval si s námi zdravé potraviny, správné složení svačinky, druhy ovoce a zeleniny. Odměnou za naše znalosti bylo krásné pexeso a slib, že nás zase navštíví.
 

...a už tady máme zase ty pololetky!

13. 1. 2020 Základní škola

Škola plná nových deskovek

12. 1. 2020 Základní škola

V rámci projektu Personální podpora, profesní rozvoj pedagogů a rozvojové aktivity pro žáky a děti ZŠ a MŠ Václavovice II (Šablony 2) jsme získali desítky nových deskových her, které si mohou děti užívat nejen o přestávkách ve škole, ale i odpoledne ve školních družinách, nebo v kroužku deskovek – více na https://www.skolavaclavovice.cz/cs/mimoskolni-aktivity/clanky/mimoskolni-aktivity-pro-sk-r-2019-2020-aktualizovano#contents

Hraní deskových her učí (nejen) děti trpělivosti, učí je předvídat různé jednání a reagovat rychle na různé (životní) situace. V mozku vznikají nové synapse, mnoho her také procvičuje paměť. Dítě díky dosaženým výsledkům získává dobré sebevědomí.
 

Polytechnické vzdělávání na Sýkorce

12. 1. 2020 Základní škola V. třída

Ve středu 8. 1. 2020 jsme v rámci projektu implementace krajského akčního plánu Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v Moravskoslezském kraji (OKAP) navštívili Střední školu polytechnickou v Havířově.

Po vřelém přivítání a prohlídce školy se nás ujal pan učitel Mgr. Tomáš Milerski, s nímž jsme zavítali do školní knihovny, kde jsme prošli kratičkým bezpečnostním školením, řekli si něco o úrazech elektrickým proudem a poskytování první pomoci. K tomu nám dokonale posloužil resuscitační figurant Erwin, kterého jsme málem oživili.

Následoval elektroblok a práce ve skupinách s elektronickou stavebnicí Boffin, kde jsme podle připravených schémat vytvářeli uzavřené obvody s nejrůznějšími spotřebiči (žárovka, vrtule, repráček atp.). A protože jsme byli šikovní, zbyl nám čas i na vybíjenou v druhé největší tělocvičně v Havířově, tak jsme místním předvedli, jak se taková pořádná vybíjená hraje;-)

Už teď se těšíme na další setkání, kde si zblízka prohlédneme princip 3D tiskárny, vyzkoušíme si práci s 3D pery a provedeme pár jednoduchých pokusů v profesionálních elektrolaboratořích.

Více na www.outech-havirov.cz
 

Abraka dabraka? Ne. Muzika!

6. 1. 2020 Základní škola

V pondělí 6. 1. 2020 byli žáci naší školy přivítáni v novém kalendářním roce interaktivním didaktickým hudebním divadlem společnosti Abraka muzika. Program nesl název Člověk mezi lidmi a byl zaměřen na posilování sociálních kompetencí v prostředí tradiční evropské kultury. Žáci byli vtaženi do dění prostřednictvím různých aktivit. Během hodiny se dostala na paškál témata jako vztahy mezi lidmi, zdvořilost a tolerance, osobní bezpečnost a další. Melodie chytlavých písní nám budou znít v uších ještě dlouho.
 

Jak Červená Karkulka zachránila vlka

23. 12. 2019 Základní škola

V pátek 20. 12. 2019 zavítalo do naší školy potulné divadélko Šamšula s pohádkou Jak Červená Karkulka zachránila vlka. Tato pohádka poučila vlka, ale i děti o zdravé výživě. A tak vlk popleta místo hodné a dobrosrdečné Karkulky chroustal ovoce, zeleninu i sýry. Aby ho všechny tyto dobroty netlačily v bříšku, zapíjel je bylinkovým čajem. Dětem se pohádka moc líbila, hodně se při ní nasmály a Karkulce i vlkovi rády zatleskaly. Děkujeme za hezké a poučné představení a těšíme se na další pohádku.
 

Etiketa a školní řád

22. 12. 2019 Základní škola

Jak se máme chovat ve škole? Jak se máme chovat k učitelům? Jak se máme chovat k druhým? Dnešní výchovný program, kterého se zúčastnili všichni žáci základní školy, byl zaměřen na praktický nácvik řešení situací pod vedením zkušeného lektora: kdo vchází do místnosti první, kdo první zdraví – muž, žena, dítě, zdravení v kolektivu, chování v jídelně, na chodbách apod. Beseda byla velice zajímavá a poučná.

Z organizačních důvodů byl dnešní program pozměněn, ale na Etiketu stolování se můžeme těšit zase při dalším setkání.
 

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6