MATEŘSKÁ ŠKOLAZÁKLADNÍ ŠKOLAŠKOLNÍ DRUŽINAŠKOLNÍ JÍDELNAMIMOŠKOLNÍ AKTIVITY

I. třída

Rozvrh hodin


Florbalový turnaj

29. 2. 2024 Základní škola

Dva měsíce se parta skvělých mladých lidí z pátého a čtvrtého ročníku scházela a trénovala jednou týdně florbal. Pod vedením žáka pátého ročníku - Honzy Pastrňáka se zvládli sehrát, natrénovat herní situace a vytvořit dobrý tým! Vyplatilo se! Dnes si z Paskova dovezli trofej nejcennější - zlatou. Skvělá práce! Gratulujeme!
 

Máme Pepovinky!

28. 2. 2024 Základní škola I. třída

Sice s větším zpožděním, ale přece jen se nám podařilo uspořádat slavnostní předání Pepovinek. Děti dnes při několika činnostech dokázaly, že umí číst, psát, rozumí textu, složí slovo, a zvádají hláskovou i slabičnou stavbu slova. Nebylo to úplně jednoduché a úkoly gradovaly, ale vše se povedlo a knížku Pepovinky si opravdu všichni zasloužili. Nechyběla odměna v podobě bonbonkového "přípitku" a pamětní list. Posuďte sami:
1 úkol: Urči počáteční hlásku a najdi k obrázku další dvě části (dvě podoby písma)
2. úkol: Vyber si obrázek, hledej správné slovo, slovo napiš a zapiš slabičnou stavbu.
3. úkol: Přečti a nakresli - čtení s porozuměním
4. úkol: Diktát slov na kobereček s písmeny.
5. úkol: Vylušti rébus a sestav tajenku. Slova hláskuj.
Dvě hodiny utekly jako voda. Co říkáte, zasloužily si děti odměnu? Já myslím, že ano. A určitě můžete doma přidat velkou pochvalu.
 

Tak trochu jiný tělocvik

27. 2. 2024 Základní škola I. třída

Jak to děti dnes samy nazvaly...NEJLEPŠÍ TĚLOCVIK. Takzvaně podle svého gusta. Díky sluníčku, které krásně hřálo jsme si šli zacvičit ven na hřiště. Děti si zvolily lezení v překážkách na hřišti, hrát fotbal, skákat přes švihadlo nebo hrát honěnou. Všechny si to užily. Je dobře, že je pohyb baví a naplňuje.
 

Dva týdny s prvňáčky

24. 2. 2024 Základní škola I. třída

Poslední dva týdny měli prvňáčci dvě paní učitelky. Tu první všichni znají, tou druhou je teprve budoucí paní učitelka. Součástí studia Učitelství pro 1. stupeň je i hospitačně-asistentská praxe, během níž jsem se stala součástí první třídy. A jak to probíhalo? Pozorovala jsem, jak probíhá výuka, pomáhala žákům, kteří potřebovali pomoc, a aby byla praxe plnohodnotná, práci paní učitelky jsem si sama vyzkoušela. Pod mým vedením proběhly tři vyučovací hodiny. V matematice jsme se kromě práce v učebnici i osvěžili – zahráli jsme si početní koulovanou a procvičili si sčítání a odčítání do osmi. V českém jazyce jsme si vyzkoušeli tichou poštu. Občas se nám vyslaná pošta trochu popletla a na tabuli doputovalo jiné slovo😊. Četli jsme příběh o sněhulákovi, kterého jsme si dle příběhu i nakreslili. A v pracovních činnostech vyrobili. Podařilo se nám poskládat tajenky z přesmyčky a zjistit, jak se jmenuje náš sněhulák – Horymír. Poslední společnou hodinou byla tělesná výchova. Po úspěšné honičce Na pneumatiky následovala společná rozcvička, kdy každý vymyslel svůj cvik. Nakonec se z nás stali atleti. Žáci si vyzkoušeli lifting, skok snožmo přes překážky, překážkový běh a běh se štafetovým kolíkem.
Věřím, že si to všichni užili 😊
 

CHA, CHA, CHI, CHI, CHO, CHO...

22. 2. 2024 Základní škola I. třída

Nebojte se, nejsme šíleně smutní jako v pohádce. Naopak. Pořád nás to ve škole baví a pořád máme co dělat. Písmena se jen sypou, už nám jich chybí opravdu málo. Písmenko CH jsme zdárně zvládli. Ve slabikáři čteme texty a moc nás to baví. Tak třeba poslední příběh, o sněhulákovi Horymírovi. I naši sněhuláci, které jsme vytvořili ve výtvarné výchově mají svá jména. Jsou legrační, ale alespoň neroztají. V matematice jsme využili novou pomůcku, molitanové kostky, na kterých jsem si vyvodili učivo o více, o méně. Opakujeme psaní číslic, stavíme je a nechybí ani pohybové básně či hry. A naši sněhuláčci na rukavičce jsou vskutku originální. Zkrátka máme ve třídě samou zimu. Aby ne, vždyť je únor. Škoda jen, že venku zima pomalu končí. Sníh nám totiž opravdu chybí.
 

Račte vstoupit k prvňáčkům

15. 2. 2024 Základní škola I. třída

Abychom vás vtáhli do našeho dění, povíme vám příběh...
Celý týden prožíváme na horách. Písmenko H nás vzalo na výlet s Pepovou rodinou a to právě na hory. Pověděli jsme si o našich horách, vyjmenovali, které známe a vymysleli nové hory, takové, které by se nám líbily. Ve hře Co by sis vzal na hory jsme si povídali o nutných potřebách, bez kterých bychom se neobešli a podle textu v učebnici jsme nakreslili obrázek. Tím jsme si ověřili, že čteme s porozuměním. Předešlé písmeno C se na naší nástěnce doslova přitulilo k novému H a hádejte, co vzniklo? CH. TO je naše nové písmeno, se kterým budeme prožívat další dny. V matematice jsme nakupovali a vytvářeli příklady s penězi. Ve hře Škatulky hejbejte se jsme běhali ke správným výsledkům. Nechybělo psaní nejen do písanky, ale i na záda a tabulky a běhací autodiktát s kresbou. I Den svateho Valentýna jsme pojali po svém. I když jsme se shodli, že jej neslavíme, vyrobili jsme si srdíčka z vlny pro radost. Kdo z vás ho dostal, určitě ho potěšilo. Ale nejen dárkem můžeme někomu udělat radost. Mnohdy stačí úsměv, pohlazení nebo třeba pusa. Tak co, líbí se vám u nás?
 

VŠEHOCHUŤ

9. 2. 2024 Základní škola I. třída

Je únor a prvňáčci už mají za sebou kus práce. Krásně čtou věty i krátké příběhy, umí příběh i vymyslet a napsat, písmenka naskakují tak nějak sama, stačí ho jednou vidět a už je v hlavě uloženo. Děti si jich pamatují už 19 a vymysleli 204 slov na všechna naučená písmenka...Nové písmeno C bylo pěkné kyselé. Aby ne, C - jako citron nebo cesta? A tak nechyběla citronáda, nebo spíše Citro-limetko-pomerančáda, kterou si děti samy připravily, a také si vyzkoušely tisk citrusů. I v matematice to dětem jde a příklady počítají bez pomoci. Trénují na tabuli, v sešitě či v pracovních listech. Třeba naposledy s hrací kostkou...Hra "Hoď a zakresli "děti moc bavila. Ale i v tělocviku se činíme. Válet sudy ve dvojicích bylo super. Díky preventivnímu programu Buď OK na téma šikana jsme se přesvědčili o tom, že být kamarádi se opravdu vyplatí. A tak se tím budeme řídit.
 

Hrátky s písmenem V jako VYSVĚDČENÍ!

9. 2. 2024 Základní škola I. třída

Každé písmeno se učíme prožitkem. Tak tomu bylo i u písmene V. Nejprve příběh, vymýšlení slov na V, pracovní list a naše tradiční slabičná stavba slova, vyhledávání písmene V v textu, skládání puzzle... Čtení slov a vět, krátkých příběhů a opis. A nesmí chybět modelování. Děti ve dvojicích dostaly slovo a úkol zněl: " Vymodeluj a napiš. " Dětská fantazie je úžasná! A spolupráce dětí také. A abychom písmeno V promítli i do jiných předmětů, vznikla ve výtvarné výchově zimní víla. A protože bez zpěvu to nejde, naučili jsme se hrát na perkusní tyče písničku Ovčáci, čtveráci a rytmickou hru se stupnicí C dur.
 

Hodina s Kubou

9. 2. 2024 Základní škola I. třída

V pondělí jsme se učili s naším spolužákem z páté třídy, s Kubou Havelkou. Připravil si pro nás krásnou a poutavou hodinu o lesních zvířatech. S pomocí jednoduchého kvízu jsme se dozvěděli, jaké stopy zvířata mají, jaké jsou jejich parůžky a také, jak se lákají vábničkou. Nejlegračnější bylo vábení divočáka. To bylo smíchu. Díky Kubovi také víme, co zvířátkům v lese nemáme dávat, jak se rodí mláďátka a co se stane, kdybychom mláďátko v lese pohladili. Bylo to moc hezké a Kubovi děkujeme!
 

Recitační soutěž

31. 1. 2024 Základní škola

Opět po roce se celá škola sešla předvést své talenty. Dvacet nejlepších recitátorů z celé školy dnes prokázalo odvahu, pevné nervy a obrovskou dávku talentu. Na porotě byl velmi těžký úkol - zvolit ty, kterým se dnešní recitace podařila nejlépe.
Během společného dopoledne jsme mimo recitaci také zpívali, vyprávěli si vtipy a dokonce jsme shlédli video s vtipnou školní anketou na téma recitace. Postupujícím přejeme mnoho zdaru v dalším kole. Celá škola bude fandit a doufat, že se se svým talentem dostanete co nejdále.
 

K to je KAMARÁD, Z mrazivá ZIMA

26. 1. 2024 Základní škola I. třída

U prvňáčků to tento týden žije. Mají totiž hned několik paní učitelek. To jen tak někdo nemá. I bez té své paní (m)učitelky vše zvládají a jde jim to hladce. Písmenka jim do hlaviček skáčou rychlostí blesku, a už už spěchají na psací písmo. Zatím tedy jen malé i, ale už brzy přibudou další. Učí se i zábavně, třeba tady:
https://wordwall.net/cs/resource/9556608/p%C3%ADsmeno-z-slabiky
A protože už se dobře znají, vytvořili vizitku kamaráda, vymodelovali ho a samozřejmě spolupracovali. Udělali radost své p.učitelce milým dárkem a v prvouce zvládli téma Zima. Kolik toho už vlastně umíme? Spočítáme to v příští matematice.
A je nám prima. 👍
 

Naše práce = pěkná spolupráce

18. 1. 2024 Základní škola I. třída

Tento týden jsme hodně pracovali. Vlastně hezky spolupracovali. Každý den byl zvláštní tím, že jsme si navzájem pomáhali. Probrali jsme písmena Y, R a N. Umíme je hezky napsat a všechna písmena si dobře pamatujeme. Ověřujeme si to v diktátech. A s radostí je stavíme, vyhledáváme, čteme...Ve skupinkách jsme skládali domino, při koulované jsme třídili věty a sestavili smysluplný text. Aby nebyla NUDA vytvořili jsme si vlastní pexeso...Dokončili jsme naše DOMY a místnosti v nich. Naučili jsme se hru Pošťak, kterou hrajeme v českém jazyce i matematice. Už také počítáme rychle, zkoušíme nové hry jako třeba Na mazala, Had nebo třeba Zmrzlík. V prvouce jsme si povídali o nemoci a zdraví, potrápila nás hlavně RÝMA a vše jsme seskupili do myšlenkové mapy. Výtvarně jsme si rýmu ztvárnili a u písničky Rýma si zatančili.
https://youtu.be/UEPPUucaFyQ?feature=shared
V TV jsme se šli otužovat a hýbat ven a v pracovních činnostech se nám povedlo vyrobit hrníček z papírových ruliček. Teď už nezbývá, než si uvařit dobrý čaj a zahnat všechny bacilky pryč. Ať jsme všichni jen zdraví! My i VY!!!❤️
 

Je to prima (m)učeníčko...

5. 1. 2024 Základní škola I. třída

V první třídě se snažíme být lepší a lepší. Někdy to jde snadno, jindy hůře. Ale pořád máme chuť učit se a objevovat. A tak jsme tento týden dokončili písmeno T jako třeba TÁTA. V matematice jsme upevnili počty do 5 a zvládni jsme i do 7. S pomocí dominové karty jsem ve skupinkách sestavovali příklady a práci jsme prezentovali. Hráli jsme hru POŠŤÁK a hru TIK TAK BUM jsme využili při počtech. To byste nevěřili, jak nás " bomba" popoháněla. Přivítali jsem nový rok letopočtem, který jsme si vesele ozdobili. Nejen ve čtení, ale i v psaní jsem procvičili pojmy NAD, PŘED, VEDLE, U... a zkontrolovali si to při malovaném diktátu. Začali jsme písmeno D jako třeba DOMOV. V pátek se z nás stali Tři králové. Všem ve škole jsme šli popřát štěstí, zdraví, dlouhá léta...
 

PF 2024

1. 1. 2024 Základní škola I. třída

Mějte báječný rok plný zdraví, lásky a hezkých zážitků. ❤️
 

Přání

22. 12. 2023 Základní škola

My všichni školou povinní...tedy zaměstnanci a děti MŠ a ZŠ Václavovice...😀
PŘEJEME VŠEM KRÁSNÉ VÁNOCE A HODNĚ ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A LÁSKY V NOVÉM ROCE!🎄🌟❄️
 

Vánoční den

22. 12. 2023 Základní škola I. třída

Vánoční den jsme si náramně užili. Hned ráno jsme si rozdali vánoční čelenky a zazpívali si koledy a vánoční písničky. Pak nás neminulo malinko práce ve vánočním pohodáři. Trošku čtení, trošku počítání, trošku kreslení. Tělocvik jsme si nenechali ujít, a tak jsme cvičili na písničku Pojď cvičit a pak soutěžili ve zdobení stromečku- to byly žebřiny, v koulované - s papírovými koulemi, v sáňkování - na žíněnkách. Co bylo pak? Ježíšek! Tak opravdu přišel. A nadělil nám hry, lego a nějaké to "počteníčko" s perem. Aha...to už asi po Vánocích budeme psát perem? No, uvidíme. Teď už se ale těšíme na Vánoce a Ježíška.
KRASNE VÁNOCE!
Buďte s rodinou, pospolu...pomáhejte si...radujte se...zpívejte...odpočívejte...vnímejte každý okamžik...mějte se rádi! Vždyť hlavně o tom jsou Vánoce. ❤️
 

Vánoce přicházejí

21. 12. 2023 Základní škola I. třída

Abychom všem zpříjemnili předvánoční čas, připravili jsme si krátké vánoční vystoupení. Zazněla pohádka O stromečku, koleda Rolničky, píseň Kapr, básně Vánoční stromeček a Ježíšek. Dokonce u nás ve třídě několikrát nasněžilo a bylo krásné bílo. A také veselo. Věříme, že jsme udělali radost nejen rodičům, prarodičům a sourozencům, ale i kamarádům že školy a ze školky. No bylo u nás pořád plno.
Děkujeme, že jste přišli.
VESELÉ VÁNOCE!
 

Vánoční sportování 2.A a 2.B

21. 12. 2023 Základní škola

Dnes jsme si v dvouhodinovce v tělocvičně vánočně zadováděli. Honil nás "Perníček", házeli jsme po sobě "Sněhové koule", zatancovali jsme si na vánoční písničky, přesouvali jsme se plížením "ve sněhu" a zasoutěžili jsme si o malé ceny. Moc jsme si to užili a vše zakončili vánočním pokřikem "HOU, HOU, HOU".
 

Předvánoční plavání

21. 12. 2023 Základní škola

Tato lekce měla u dětí velký úspěch. Závody v netradičních disciplínách bavily všechny. Byla legrace.
 

Tančí celá škola

20. 12. 2023 Základní škola

Děti z celé školy si dnes vyzkoušely moderní tanec. V hodinovém programu se naučily rozmanité taneční kroky a zatančily si tři tance. Tak třeba Gangnam Style byla jedna z písní, při které děti předvedly, že mají pohyb v těle, a že tanec probouzí radost a úsměv. Byla to námaha, ale i zábava. Na závěr se děti protáhly, aby je nic nebolelo. Hodina tělocviku navíc určitě všem prospěla, a také děti potěšila. Takový malý vánočních dárek. Uvidíme, co přinese Ježíšek do školy dětem v pátek.
 

Pořád pracujeme

15. 12. 2023 Základní škola I. třída

V první třídě máme práce dost a dost. Už umíme deset písmenek, čteme nejen písmena, ale i slabiky, sova, věty, čteme s porozuměním. Umíme sčítat a odčítat do pěti, porovnáváme, rozkládáme čísla. Písmenko J jsme si užili s jojem, počítání zase s kostkami i s pomocí našich tělíček. Je to někdy těžké a tak si to zpestřujeme humorem. Tak třeba...když paní učitelka řekne kdykoli slovo JOJO, poplácáme se jemně po hlavičce...nebo, když řekla slovo na J, třikrát jako jojo poskočíme. Čteme rychlostí blesku, když paní učitelka slabiky píše a promítá na tabuli, a hned zas rychle maže. Píšeme netradiční diktáty i krátké testíky s příklady. No, je to těžká práce, která nejde bez legrace. Koukněte se, jak nám to jde.
 

Pohodové vánoční dílny

12. 12. 2023 Základní škola

Dnes odpoledne se z naší školy stal tvořivý ateliér. A tak jsme pozvali všechny rodiče, děti, babičky dědečky..., aby si přišli zpříjemnit adventní čas. V každé třídě byly připraveny dva vánoční výrobky. Stačilo se jen porozhlédnout, vybrat si a tvořit, tvořit a tvořit. Že se to všem dařilo, o tom není pochyb. Za zvuků koled a vánočních písní se pracovalo ještě příjemněji a všichni jsme si to hezky, a hlavně v dobré náladě užili. Teď už jen svými výrobky zkrášlit domov a Vánoce jsou zase o kousek blíž. 🌟
Děkujeme, že jste přišli.
Přejeme všem pohádkový adventní čas.🎄❤️
 

PLANETÁRIUM

11. 12. 2023 Základní škola

Dnešní dopoledne děti z první a druhé třídy strávily v Planetáriu. Po úvodní prohlídce všech zajímavosti se děti usadily v sále a s napětím sledovaly překrásný vesmír. Vše bylo jako živé a díky pohádce si děti prohlédly planety zblízka. Bylo to krásné a poutavé. Tak uvidíme, kolik si toho děti pamatují. Zkuste se jich zeptat. Určitě vám své zážitky povypráví.
 

vybíjená 2023

11. 12. 2023 Základní škola

1.12.2023 naše škola zorganizovala již tradiční mikulášský turnaj ve vybíjené. Zúčastnilo se 8 celků. Konkurence tedy byla značná. Týmy byly výborně připraveny a celkově šlo o velmi napínavou podívanou.
Zúčastnily se tyto týmy: ZŠ Václavovice, ZŠ Vratimov Datyňská, ZŠ Vratimov TGM, ZŠ Morávka, ZŠ Sedliště, ZŠ Řepiště, ZŠ Paskov a ZŠ Raškovice.
Ve finále se potom utkaly týmy z Václavovic a Sedlišť. Václavovice obhájily loňské vítězství a zaslouženě zvítězily.
1.místo ZŠ Václavovice
2.místo ZŠ Sedliště
3.místo ZŠ Vratimov Datyňská
Již se těšíme na další ročník!
 

VÁNOČNÍ DÍLNY

10. 12. 2023 Základní škola

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12